مدیریت نوسان قیمت میلگرد

مدیریت نوسان قیمت میلگرد

فهرست مدیریت نوسان قیمت میلگرد

مدیریت نوسان قیمت میلگرد

اخیرا قیمت میلگردهای فولادی مورد استفاده در ساخت و ساز بتن مسلح در طی یک سال در عربستان سعودی و جاهای دیگر به درجات مختلف تقریبا دو برابر شده است. به عنوان یکی از اقلام مصالح ساختمانی و افزایش ناگهانی قیمت میلگرد فولادی منجر به نوسان قیمت سایر اقلام ساختمانی مانند کابل و بتن و گچ و غیره شده است.

این افزایش قیمت میلگرد فولادی به عوامل اقتصادی متعددی از جمله افزایش مواد اولیه و افزایش تقاضای جهانی و افزایش هزینه حمل و نقل و بیمه نسبت داده می شود. به طور کلی هیچ توجهی به افزایش هزینه های ساخت و ساز به صورت کمی و قراردادی در کشورهای خلیج عربی وجود ندارد. زیرا اقتصاد آنها به شدت به قیمت نفت وابسته است در حالی که تورم کلان و با ثبات را تجربه می کند. با این حال تشدید اخیر میلگردهای فولادی به طرز نگران کننده ای باعث ایجاد چندین اختلاف قرار دادی و ادعاها و نقض قراردادها شده است. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد چیست مراجعه نمایید)

روند قیمت میلگرد در نیمه اول سال ۲۰۲۳

قیمت میلگرد در بازه زمانی مذکور در نیمه اول سال ۲۰۲۳ با روندهای متفاوتی روبرو شد. تقاضای مصرف کنندگان از بخش ساخت و ساز همراه با هزینه های خوراک فولاد, احساسات بازار میلگرد را بر انگیخت در آسیا به ویژه بازار چین,‌ صنعت ساخت و ساز به دلیل محدودیت های طولانی برای مهار بیماری همه گیر کووید ۱۹ به شدت با مشکل مواجه شد. و زمانی که قرنطینه ها لغو شد و مطالبات میلگرد بلافاصله انجام نشد. (جهت مطالعه بیشتر به فورجینگ میلگرد مراجعه نمایید)

بنابراین با بهبود آهسته در تجارت ساخت و ساز و روند قیمت بازار میلگرد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ دو درصد افزایش یافت. با این حال با بهبود زنجیره های عرضه جهانی کاهش قیمت ها در سه ماهه دوم با میانگین قیمت نقدی حدود ۵۱۴ دلار برتن در ماه ژوئن مشاهده شد. به طور کلی احساسات بازار مختلط مشاهده شد.

روند قیمت میلگرد در نیمه اول سال ۲۰۲۳
روند قیمت میلگرد در نیمه اول سال ۲۰۲۳

تحلیل قیمت میلگرد

به گزارش منبع تدارکات پس از مشکلات در روند بازار میلگرد پیش بینی می شود قیمت ها در ماه های آینده به دنبال ثبات باشند.

میلگرد تقویت کننده یعنی میلگردهای فولادی نصب شده در داخل بتن سیمانی ساده. میلگرد های شبکه ای از سیم های فولادی یا میلگرد فولادی است که بیشتر به عنوان یک وسیله کششی در بتن مسلح برای ساخت و سازه ها استفاده می شود. این محصول به طور گسترده در بخش ساخت وساز استفاده می شود زیرا بتن تحت کشش را تقویت و کمک می کند. علاوه بر این می تواند به طور قابل توجهی استحکام کششی سازه را افزایش دهد. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد بازالت مراجعه نمایید)

برای تولید هر نوع میلگرد به شمش آلیاژی نیاز داریم . که قیمت هر محصول را باید از صفر تا صد محاسبه کرد زیرا در هر کشوری بر اساس هزینه های ساخت ممکن است به هزینه های پنهان زیادی برسیم. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد ارزان در بازار مراجعه نمایید)

تحلیل قیمت میلگرد
تحلیل قیمت میلگرد

موارد محاسبه شده برای تولید میلگرد :

  1. سود سهام مورد نیاز
  2. هزینه های ذخیره سازی
  3. حمل و نقل
  4. تعداد کارکنان مورد نیاز
  5. تجهیزات کنترل کیفی میلگرد
  6. هزینه های بسته بندی
  7. هزینه های مواد لازم
  8. هزینه اجرای طرح انجام شده برای کارخانه

همانطور که می بینید عوامل زیادی در هزینه راه اندازی کارخانه موثر هستند که بسیاری از آنها متغییر هستند و نمی توانند ارزش مشخصی به آن بدهند. (جهت مطالعه بیشتر به خرید و فروش آهن آلات اعتباری به روش LC مراجعه نمایید)

موارد محاسبه شده برای تولید میلگرد
موارد محاسبه شده برای تولید میلگرد

بنابراین برای محاسبه این قیمت تمام موارد ذکر شده برای تعیین هزینه کل استفاده می شود. (جهت خرید و بررسی به قیمت میلگرد مراجعه نمایید)

قیمت هر کیلوگرم فولاد آهن امروز

قیمت محصولات فولادی و محصولاتی که از آهن به دست می آیند به دلیل نوسانات پول در هر کشوری هر روز تغییر می کند. اما باید گفت که قیمت محصولات فولادی امروز به ازای هر کیلوگرم در دست عربستان سعودی است. عربستان سعودی بزرگترین تولید کننده و صادرات نفت در جهان است و بزرگترین ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد. نفت ۹۵ درصد آن صادرات می شود و ۷۰ درصد درآمد دولت را تشکیل می دهد. علاوه بر این کشور بزرگترین تامین کننده نفت وارداتی به ایالات متحده است. تقریبا ۵۰ درصد تقاضای واردات ایالات متحده را به خود اختصاص می دهد. با این درآمدهای عظیم نفتی کشور را به مدرن شدن می رود. توسعه شهرسازی و ایجاد و شبکه راه آهن این کشور را به بزرگترین مصرف کننده فولاد در خاورمیانه تبدیل کرد. (جهت خرید و بررسی به قیمت میلگرد مراجعه نمایید)

قیمت هر کیلوگرم فولاد آهن امروز
قیمت هر کیلوگرم فولاد آهن امروز

صادرات غیر نفتی در دستور کار عربستان سعودی بر اساس سیاست کلان خود قصد دارد طی ۱۰ سال آینده وابستگی خود به درآمدهای صادراتی نفت را کاهش دهد. رشد قابل توجه تقاضای فولادی و افزایش تولید آن عربستان سعودی را به بزرگترین بازار رشد ظرفیت فولاد تا سال ۲۰۲۵ و احتمالا بزرگترین مصرف کننده فولاد در خاورمیانه تبدیل خواهد کرد. با توجه به برنامه های آتی این کشور در توسعه زیر ساخت ها و صنعت فولاد عربستان سعودی به جای ساخت و ساز و تولید محصولات صنعتی تمایل دارد. در حال حاضر این کشور قصد دارد بخش های سنگین و ریل های راه آهن تولید کند. متوسط تولید آهن اسفنجی در عربستان سعودی حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن است که بیشتر آن برای تولید فولاد خام در این کشور مصرف می شود و حجم تجارت آن ناچیز است. (جهت مطالعه بیشتر به قیمت آهن آلات در سال ۱۴۰۳ مراجعه نمایید)

پس از ترکیه و ایران,‌ عربستان سعودی سومین تولید کننده بزرگ فولاد خاورمیانه است. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد کلاف چیست مراجعه نمایید)

نرخ آهن امروز

دلایل زیادی وجود دارد که بر میزان تولید و فروش آهن امروزه تاثیر می گذارد. اگر بخواهیم در مورد یک محصول خاص صحبت کنیم. میلگرد نمونه خوبی است که طبیعتا با افزایش قیمت مواد اولیه میلگرد شاهد افزایش قیمت این محصول در بازار خواهیم بود. (جهت خرید و بررسی به خواص مکانیکی میلگردهای بافق مراجعه نمایید)

از آنجایی که میلگرد معمولا توسط مصرف کنندگان به صورت عمده خریداری می شود که باید با کشتی یا کامیون حمل شود و کامیون ها و کشتی ها تجهیزاتی هستند که به سوخت نیاز دارند. و افزایش قیمت سوخت مستقیما بر قیمت میلگرد تاثیر می گذارد.

نرخ آهن امروز
نرخ آهن امروز

افزایش و کاهش عرضه و تقاضا:

عرضه و تقاضا یکی از عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت میلگرد است. طبیعتا با افزایش عرضه قیمت این محصول کاهش می یابد و با کاهش عرضه شاهد افزایش قیمت میلگرد خواهیم بود. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد بستر مراجعه نمایید)

افزایش و کاهش عرضه و تقاضا
افزایش و کاهش عرضه و تقاضا

نوسانات دلار داخلی و نرخ ارز:

تاثیر نوسانات قیمت ارز و دلار بر کاهش یا افزایش قیمت میلگرد و سایر پروفیل ها را نمی توان نادیده گرفت.

انگلیس یکی از کشورهای صادر کننده آهن است. و قیمت نهایی صادراتی این محصول به دلار آمریکا می باشد. بنابراین نوسانات دلار یکی از عوامل اصلی تاثیر گذار بر قیمت فولاد است. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد حرارتی مراجعه نمایید)

نوسانات دلار داخلی و نرخ ارز
نوسانات دلار داخلی و نرخ ارز

افزایش قیمت جهانی فولاد:

تورم جهانی و افزایش قیمت جهانی فولاد از دیگر عواملی است که بر قیمت نهایی میلگرد در بازار فولاد تاثیر می گذارد. و در نتیجه قیمت ها به صورت روزانه یا حتی موقتی ایجاد می شود. بسیاری از مردم ممکن است عوامل موثر بر کاهش یا افزایش قیمت ها را به طور کامل درک نکنند و در نهایت متحمل زیان های مالی جبران ناپذیری شوند. (جهت مطالعه بیشتر به افزایش قیمت میلگرد در میان رشد تقاضا مراجعه نمایید)

صنایع مرتبط : افزایش قیمت میلگرد بر برخی از صنایعی که از این محصول استفاده می کنند تاثیر خواهد گذاشت. به عنوان مثال: صنعت خودرو – کشتی سازی – ساخت تجهیزات صنعتی و غیره (جهت مطالعه بیشتر به نحوه کاشت میلگرد در بتن مراجعه نمایید)

نرخ فولاد در هر تن

نرخ فروش صادرات و واردات فولاد به ازای هر تن محاسبه می شود. و امروزه به دلیل خرید انبوه فولاد هر کشوری به شدت روی تولید انبوه نیز کار می کند. همانطور که اشاره کردیم عوامل زیادی در قیمت محصولات فولادی در بازار موثر است. یکی دیگر از محصولاتی که به صورت عمده به فروش می رسد تیرآهن می باشد. تیرآهن به عنوان یکی از مهمترین پروفیل های فولادی شناخته می شود. هزینه میلگرد برای بسیاری از افرادی که در صنعت ساختمان کار می کنند بسیار مهم است. (جهت مطالعه بیشتر به خرید میلگرد با پروانه ساختمان مراجعه نمایید)

تاثیر تورم جهانی بر بازارهای داخلی

حدود ۶۰ درصد فولاد جهان در کشورهای در حال توسعه تولید می شود. در همین حال چین به تنهایی بیش از ۳۰ در صد از تولید بخش فولاد را به خود اختصاص داده است. جابجایی کارخانه های فولاد از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه باعث شده است که قیمت تیرآهن فولادی به طور مستقیم تحت تاثیر تورم جهان قرار گیرد. (جهت مطالعه بیشتر به زنگ زدایی میلگرد و تیرآهن مراجعه نمایید)

تاثیر تورم جهانی بر بازارهای داخلی
تاثیر تورم جهانی بر بازارهای داخلی

اگر این سیاست به گونه ای انجام شود که باعث کاهش ارزش پول ملی کشور شود. خریداران ممکن است برای رفع نیازهای خود هزینه بیشتری بپردازند.

(جهت مطالعه بیشتر به تحلیل قیمت آهن مراجعه نمایید)

بزرگترین کشور تولید کننده بر قیمت تاثیر می گذارد

چین در حال حاضر بزرگترین تولید کننده و صادر کننده تیرهای فولادی در جهان است. بنابراین عرضه و تقاضا در قیمت نهایی محصول مورد نظر اعمال می شود. زمانی که تقاضا کم و عرضه زیاد باشد قیمت میلگرد کاهش می یابد و در مقابل باید انتظار افزایش قیمت میلگرد را داشته باشیم.

بزرگترین کشور تولید کننده بر قیمت تاثیر می گذارد
بزرگترین کشور تولید کننده بر قیمت تاثیر می گذارد

جهت مطالعه بیشتر به میلگرد  مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط
فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست؟ صنعت فولاد عامل مهمی در اقتصاد جهانی است. فولاد سبز تقریبا در

سوله چیست

سوله چیست ؟

سوله چیست ؟ آشنایی با سوله و انواع آن تاریخچه سوله پیش از اینکه به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *