02168439

مشاوره رایگان قبل از خرید !

02168439

مشاوره رایگان قبل از خرید !

سیر صعودی قیمت آهن آلات در سال ۱۴۰۳

سیر صعودی قیمت آهن آلات در سال ۱۴۰۳

فهرست سیر صعودی قیمت آهن آلات در سال ۱۴۰۳

سیر صعودی قیمت آهن آلات در سال ۱۴۰۳

صنعت ساخت و ساز به شدت تحت تاثیر قیمت مواد اولیه, به ویژه آهن آلاتی نظیر میلگرد, تیرآهن, ورق گالوانیزه و نبشی است. این محصولات فولادی که نقش اصلی را در سازه های فلزی ایفا می کنند, به طور مستقیم بر پایداری و ایمنی ساختمان ها و در نتیجه بر هزینه های ساخت و ساز تاثیر می گذارند.

بررسی های روزانه بازار آهن و فولاد نشان می دهد که در دوره های رکود, ثبات و حتی کاهش تدریجی قیمت ها معمول است. این وضعیت موجب می شود بسیاری از فعالان بازار آهن, خرید خود را به این دوره ها موکول کنند. برعکس, در دوره های رونق ساخت و ساز, به ویژه در فصول بهار و تابستان و یا در ماه های پایانی سال, تقاضا و به تبع آن قیمت ها افزایش می یابد. با این حال, نوسانات اخیر در بازار ارز کشور, تحلیل های سنتی را دچار چالش کرده است. به عنوان مثال, در زمستان گذشته قیمت آهن به جای ثبات یا کاهش, به دلیل نوسانات نرخ ارز افزایش یافت. لذا, برای ارائه یک تحلیل جامع, باید نقش مهم نرخ ارز در تعیین قیمت آهن آلات در نظر گرفته شود.

(جهت مطالعه بیشتر به لیستوفر میلگرد یا خمش میلگرد BBS‌ مراجعه نمایید)

سیر صعودی قیمت آهن آلات در سال ۱۴۰۳
سیر صعودی قیمت آهن آلات در سال ۱۴۰۳

تغییرات نرخ ارز و قیمت آهن در سال آینده

قیمت آهن آلات به طور کلی تابعی از قیمت مسکن است و تغییرات در بازار مسکن, با اندکی تاخیر, بر بازار آهن تاثیر می گذارد. رکود در بازار مسکن و عبور نرخ ارز از ۵۰ هزار تومان نشان می دهد که قیمت آهن امروز بیشتر از هر زمان دیگری به نرخ دلار وابسته است. (جهت مطالعه بیشتر به تحلیل قیمت آهن مراجعه نمایید)

کمبود نقدینگی و کاهش تقاضا

یکی دیگر از عوامل موثر بر سیر صعودی قیمت آهن آلات در سال ۱۴۰۳ کمبود نقدینگی است که منجر به کاهش تقاضای آهن و فولاد در بخش مسکن شده است. این کاهش تقاضا انتظارات برای کاهش قیمت ها را افزایش داده و بسیاری از خریداران را در فاز انتظار فرو برده و مانع از خرید آهن آلات شده است.

قیمت سنگ آهن در ۱۴۰۳

عامل دیگری که قیمت آهن را در سال آینده تعیین خواهد کرد, قیمت سنگ آهن است. افزایش تقاضا برای سنگ آهن در سال ۱۴۰۲ و روند افزایشی قیمت آن نشان می دهد که این روند در سال ۱۴۰۳ نیز ادامه خواهد داشت. افزایش قیمت سنگ آهن موجب افزایش قیمت نهایی مقاطع فولادی می شود.

قیمت سنگ آهن در ۱۴۰۳
قیمت سنگ آهن در ۱۴۰۳

احتمال افزایش قیمت آهن در سال ۱۴۰۳

بررسی روند تغییرات نرخ ارز در سال های اخیر نشان می دهد که پس از افزایش شدید نرخ دلار در اواخر سال ۱۴۰۱, قیمت محصولات فولادی نیز افزایش یافت. با توقف این روند, بازار آهن برای مدتی به ثبات رسید اما با عبور نرخ دلار از کانال ۵۹ هزار تومان در سال جاری, انتظار می رود قیمت ها دوباره افزایش یابد.

با در نظر گرفتن عواملی نظیر کسری بودجه, احتمال افزایش نرخ بنزین, کاهش درآمدهای نفتی, تداوم تحریم ها و سیاست های انقباضی دولت, فعالان بازار پیش بینی می کنند که قیمت آهن در سال ۱۴۰۳ افزایش یابد.

افزایش قیمت آهن در سال ۱۴۰۳
افزایش قیمت آهن در سال ۱۴۰۳

سال ۱۴۰۳ پر از نوسان قیمت مقاطع فولادی

به طور کلی, عوامل متعددی از جمله عرضه و تقاضا, قیمت های جهانی, تورم و شرایط اقتصادی بر قیمت آهن و فولاد, از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن, تاثیرگذار هستند. پیش بینی قیمت این محصولات در سال ۱۴۰۳ به نوسانات نرخ ارز در ماه های آینده بستگی دارد. با توجه به شرایط فعلی کشور و سیاست های دولت در حوزه پول و ارز, چشم انداز روشنی نمی توان برای این بازار متصور شد. اگرچه افزایش نرخ دلار ممکن است به صورت مقطعی به سود فعالان حوزه آهن باشد, در بلندمدت به زیان توسعه کشور خواهد بود.

(جهت مطالعه بیشتر به مدیریت نوسان قیمت میلگرد مراجعه نمایید)

سال ۱۴۰۳ پر از نوسان قیمت مقاطع فولادی
سال ۱۴۰۳ پر از نوسان قیمت مقاطع فولادی

سیر صعودی قیمت آهن آلات در سال ۱۴۰۳ تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که از جمله مهم ترین آن ها نرخ ارز و تقاضا در بازار مسکن است. افزایش قیمت سنگ آهن و نوسانات ارزی از جمله دلایل اصلی پیش بینی افزایش قیمت آهن در سال آینده هستند. با توجه به شرایط اقتصادی کشور و عوامل تاثیرگذار متعدد, بازار آهن در سال ۱۴۰۳ احتمالا با نوسانات زیادی مواجه خواهد بود. از این رو, فعالان این حوزه باید با دقت بیشتری روندهای بازار را رصد کرده و تصمیم گیری های خود را بر اساس تحلیل های جامع و به روز انجام دهند.

عوامل افزایش قیمت آهن آلات

آهن از جمله محصولات مهم و پرنوسان در بازار کشور ماست که تغییرات قیمت آن تحت تاثیر عوامل متعددی است. از آنجایی که آهن در صنایع مختلف, به ویژه صنعت ساخت و ساز, کاربرد گسترده ای دارد, هر گونه تغییر در قیمت آن می تواند تاثیرات زیادی بر سایر محصولات و حتی بازار ملک بگذارد. در این مقاله, به بررسی عوامل مختلفی که بر قیمت آهن تاثیر می گذارند, خواهیم پرداخت.

 1. تاثیر قیمت نفت : بخش عظیمی از صادرات کشور ما مربوط به صنعت نفت است و تغییرات قیمت نفت می تواند به طور مستقیم بر صنایع آهن آلات تاثیر بگذارد.
 2. حمل و نقل : قیمت سوخت و کرایه حمل و نقل از جمله عوامل موثر بر قیمت آهن است. حمل مواد اولیه به کارخانه ها و محصولات نهایی به بازار هزینه بر است و تغییرات در این بخش می تواند قیمت آهن را تحت تاثیر قرار دهد.
 3. تورم : تورم یکی از مهم ترین معضلات اقتصادی در کشورهای در حال توسعه است. انتقال کارخانه های تولیدی به کشورهای در حال توسعه برای کاهش هزینه ها, این کشورها را تحت تاثیر تورم قرار می دهد و قیمت محصولات فولادی را افزایش می دهد.
 4. عرضه و تقاضا : نوسانات قیمت ارز بر میزان عرضه و تقاضا تاثیر می گذارد. وقایعی مانند جنگ, اختلافات سیاسی و همه گیری کرونا می توانند تولید را مختل کرده و باعث افزایش قیمت شوند.
  سیاست های داخلی و خارجی : سیاست های اقتصادی, بودجه های دولتی, تصمیمات کنترل تورم و بهبود زیرساخت های تولید بر رفتار بازار آهن تاثیر می گذارند.
 5. نرخ ارز و دلار : نرخ ارز و دلار یکی از فاکتورهای بسیار مهم در صنعت کشور و به ویژه بازار آهن است. بسیاری از تجهیزات و مواد اولیه کارخانه ها وارداتی هستند و قیمت آنها بر اساس نرخ دلار تعیین می شود.
 6. تعطیلات و تغییرات آب و هوایی : کاهش تولید به دلیل تعطیلات و محدودیت های ناشی از تغییرات آب و هوایی می تواند باعث افزایش قیمت آهن شود. قطع برق و کاهش تولید در تابستان و زمستان از جمله این عوامل هستند.
 7. واردات و ضایعات آهنی : تغییرات نرخ ارز بر واردات مواد اولیه و قیمت ضایعات آهنی تاثیر مستقیم دارد. این ضایعات بخش مهمی از تولید مواد اولیه برای مقاطع فولادی را تشکیل می دهند.
 8. بورس کالا : حجم زیادی از معاملات آهن توسط بورس انجام می شود و نوسانات بورس و عملکرد صنایع وابسته بر قیمت آهن تاثیرگذار است.
 9. نیاز صنایع وابسته : صنایعی مانند کشتی سازی, خودروسازی, پتروشیمی و نیروگاه ها با کارایی های خود به طور مستقیم بر قیمت مقاطع فولادی تاثیر می گذارند.
عوامل افزایش قیمت آهن آلات
عوامل افزایش قیمت آهن آلات

(جهت خرید و بررسی به قیمت ورق سیاه مراجعه نمایید)

پیش بینی افزایش قیمت آهن آلات

قیمت آهن و فولاد به مسائل سیاسی و نوسانات نرخ ارز بستگی دارد. با توجه به سیاست های منطقه ای و نوسانات شدید ارز و دلار, قیمت آهن در کشور ما همواره تحت تاثیر این عوامل است. حتی با وجود اینکه کشور ما جزء تولیدکنندگان آهن خام به شمار می آید, قیمت آهن به صورت جهانی تعیین می شود و رابطه مستقیمی با قیمت ارز و دلار دارد.

چرا آهن گران شد؟

در ایران, چند سالی است که مقاطع فولادی سیر صعودی قیمت را طی می کنند. یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت آهن در اوایل سال, رکود بازار به دلیل انتخابات ریاست جمهوری و وضعیت سیاسی داخلی بود. پس از تعیین رئیس جمهور, این رکود شکسته شد و بازار آهن سیر صعودی گرفت. عواملی مانند سیاست های داخلی و خارجی, قیمت جهانی آهن و نوسانات ارز و دلار بر این افزایش تاثیرگذار بودند. (جهت مطالعه بیشتر به قیمت تیرآهن و عوامل موثر مراجعه نمایید)

چرا آهن گران شد؟
چرا آهن گران شد؟

تاثیر افزایش قیمت آهن بر بازار مسکن

افزایش قیمت آهن و فولاد تاثیر مستقیمی بر بازار مسکن دارد. آهن از مواد اصلی در صنعت ساخت و ساز است و هرگونه تغییر در قیمت آن بر قیمت مسکن تاثیر می گذارد. افزایش قیمت آهن و مقاطع فولادی می تواند قیمت مصالح ساختمانی دیگر مانند سیمان, آجر و گچ را نیز افزایش دهد, که این موضوع باعث نوسان و افزایش قیمت مسکن می شود.

افزایش قیمت انواع ورق های فولادی

ورق های فولادی از جمله محصولات مهمی هستند که در صنایع گوناگون کاربرد دارند. عوامل مختلفی مانند هزینه مواد اولیه, هزینه حمل و نقل, میزان عرضه و تقاضا, نوسانات قیمت ارز و قیمت جهانی فولاد بر قیمت ورق های فولادی تاثیرگذارند.

 • نوسانات قیمت جهانی فولاد : تغییرات قیمت فلزات خام و فولاد به وضعیت عرضه و تقاضای جهانی, وضعیت سیاسی کشورهای دارای معادن بزرگ و سایر عوامل بستگی دارد.
 • میزان عرضه و تقاضا : هرچه تقاضا برای ورق بیشتر باشد, قیمت آن نیز بالاتر خواهد رفت. رکود در صنایع باعث کاهش تقاضا و در نتیجه کاهش قیمت ورق می شود.
 • هزینه های حمل و نقل و مواد اولیه : افزایش قیمت سوخت و هزینه های گمرک و ترانزیت بین المللی موجب افزایش قیمت ورق فولادی می شود.
 • نوسانات قیمت ارز : افزایش نرخ دلار باعث افزایش قیمت تولید داخلی و در نتیجه افزایش قیمت ورق های فولادی می شود. (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق مراجعه نمایید)

پیش بینی افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن

مقاطع فولادی مانند میلگرد و تیرآهن در صنایع مختلف و به ویژه صنعت ساخت و ساز کاربرد گسترده ای دارند. قیمت این محصولات تحت تاثیر عواملی مانند نرخ ارز, قیمت مواد اولیه, تغییر فصول و میزان عرضه و تقاضا قرار دارد. در زمستان معمولا قیمت ها ثابت بوده یا سیر نزولی دارند, اما امسال برخلاف سال های گذشته  , قیمت میلگرد بیشتر تحت تاثیر نرخ ارز بوده و شاهد رشد بی سابقه قیمت میلگرد بوده ایم. (جهت خرید و بررسی به قیمت میلگرد مراجعه نمایید)

تیرآهن از مهم ترین عناصر در ساخت اسکلت فلزی است و تغییرات قیمت آن تاثیر مستقیمی بر هزینه ساخت و ساز دارد. نوسانات بازار دلار و تغییرات در میزان عرضه و تقاضا, از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن هستند. (جهت خرید و بررسی به قیمت تیرآهن مراجعه نمایید)

 

جهت مطالعه بیشتر به ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط
ورق چیست

ورق چیست ؟

ورق چیست و انواع ورق در ایران ورق ها سطح صاف و مسطحی دارد که

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *