02168439

مشاوره رایگان قبل از خرید !

02168439

مشاوره رایگان قبل از خرید !

لیستوفر میلگرد یا خمش میلگرد BBS‌ چیست

لیستوفر میلگرد یا خمش میلگرد BBS‌ چیست

فهرست لیستوفر میلگرد یا خمش میلگرد BBS‌ چیست

لیستوفر میلگرد یا خمش میلگرد BBS‌ چیست

لیستوفر میلگرد یا برنامه خمش میلگرد (bar bending schedule) شامل جزئیات مهمی مانند نوع میله و طول کل, وزن و مشخصات دیگری که برای ساخت یک سازه استفاده می شود.

ساخت یک خانه مستلزم بررسی دقیق چندین جنبه مختلف برای دستیابی به نتیجه مطلوب است. قبل از شروع ساخت و ساز خانه خود,‌ باید اطمینان حاصل کنید که برنامه ریزی کامل و برآورد دقیق هزینه و تجهیزات ساختمانی با بالاترین کیفیت ممکن را دارید. در این مقاله درباره برنامه خمش میله و ابزاری که ممکن است تخمین میله فولادی برای پروژه های ساختمانی را آسان کند و همچنین مزایای آن صحبت خواهیم کرد. (جهت مطالعه بیشتر به خواص مکانیکی میلگردهای بافق مراجعه نمایید)

برنامه خمش میله چیست؟

برنامه خمش میلگرد BBS‌ یک تجزیه جدولی از میلگردهای تقویت کننده است که شامل جزئیاتی مانند اندازه, نوع میله , طول کل , وزن کل , ترسیم شکل خمشی ,‌ تعداد مجموعه ها یا میله های جداگانه (به متراژ در حال اجرا) مورد نظر است. به طور کلی یک برنامه خمش میلگرد برای هر نوع عملیات RCC‌ ایجاد می شود. در طول فرآیند ساخت نیاز به میلگردها با عرض و طول های مختلف ممکن است با کمک BBS‌ تعیین شود و میل ها را می توان بر اساس آن مشخصات سازماندهی و خم کرد. (جهت مطالعه بیشتر به خرید و فروش آهن آلات اعتباری به روش LC مراجعه نمایید)

برنامه خمش میله چیست؟
برنامه خمش میله چیست؟

اهمیت برنامه خمش میله

فرآیند برش و خم کردن میله های فولادی توسط کارگران در محل ساخت و ساز انجام می شود. از آنجایی که کارگران پیش زمینه فنی قوی ندارند. توضیح دادن کاری که آنها با کمک نقشه ها انجام می دهند چالش برانگیز است. اشتباهات در برش و خم شدن فولاد از آنجایی که BBS‌ هم طراحی میله و هم طول برش آن مشخص می کند ممکن است کار سختی باشد. (جهت مطالعه بیشتر به علل شکستن میلگرد مراجعه نمایید)

یک ناظر قادر است به راحتی کارگران را آموزش دهد تا بتوانند کارهای لازم و مطابق نیازها و پارامترهای طراحی سازه انجام دهند.

اهمیت برنامه خمش میله
اهمیت برنامه خمش میله

چگونه یک جدول خمش میله طراحی کنیم؟

هر بخش یا کل ساختار مجموعه منحصر به فرد خود را از عناصر ساختاری توسعه یافته خواهد داشت. (جهت مطالعه بیشتر به خرید میلگرد با پروانه ساختمان مراجعه نمایید)

مراحل محاسبه BBS‌ به شرح زیر است:

 • تعداد کل میله هایی که برای تقویت استفاده می شود را تعیین کنید.
 • طولی که هر میله برای تقویت استفاده می شود را تعیین کنید.
 • تخمین تعداد آویزها را بیابید یا اگر جسم مورد نظر دال است. تخمین تعداد میله های توزیع را بیابید.
 • طول آویزها یا میله های اضافی قابل برش را تعیین کنید.
 • فهرستی از تمام میله های جدول ایجاد کنید و مقدار کل فولاد را تعیین کنید.
چگونه یک جدول خمش میله طراحی کنیم؟
چگونه یک جدول خمش میله طراحی کنیم؟

اجزای برنامه خمش میله

شرکت های مختلف از فرمت های مختلفی استفاده می کنند. اما همیشه دارای اجزای اساسی یکسانی هستند مانند:

 • مورد یا فرد یا مکان
 • توضیحات یا بارکد یا نماد نوار
 • شماره نوار
 • منطقه بندی
 • کد شکل
 • تعداد میله ها
 • طول برش
 • تعداد آیتم ها
 • طول کلی
 • خلاصه وزن

کد شکل فقط فرم های استاندارد میله ها را در اختیار شما قرار می دهد. بنابراین شکل خود میله ها ممکن است از هر نوعی باشد. با این حال اشکال غیر استاندارد باید توسط نقشه هایی با ابعاد مناسب پشتیبانی شوند.

(جهت مطالعه بیشتر به مشخصات فنی میلگردهای بافق و ابرکوه مراجعه نمایید)

اجزای برنامه خمش میله
اجزای برنامه خمش میله

چه کسی BBS‌ را توسعه می دهد؟

این بستگی به روش استاندارد و نوع ساختمان هایی دارد که برنامه خم شدن میله برای آنها در حال توسعه است. به عنوان مثال در ساخت پل ها,‌ داشتن پیش نویس مشاور BBS‌ امری عادی است. در ساخت اکثر سازه های معمولی,‌ BBS‌ تقریبا همیشه توسط پیمانکار تهیه می شود. (جهت مطالعه بیشتر به زنگ زدایی میلگرد و تیرآهن مراجعه نمایید)

چه کسی BBS‌ را توسعه می دهد؟
چه کسی BBS‌ را توسعه می دهد؟

موارد استفاده از برنامه خمش میله

در تعیین مقادیر کلی فولاد مورد نیاز برای ساخت یک پروژه مفید است. علاوه بر این نشان دادن هزینه به دست آمده توسط فولاد برای قرارداد مفید است.

BBS‌ امکان برش و خم شدن آرماتورها در کارخانه را قبل از انتقال آن به محل ساخت و ساز فراهم می کند. ساختمان ها را قادر می سازد تا با سرعت بیشتری پیش بروند. (جهت مطالعه بیشتر به نحوه کاشت میلگرد در بتن مراجعه نمایید)

مهندسان در محل کار می توانند به راحتی طول و زاویه برش هایی را که انجام داده اند دوباره بررسی کنند.

موارد استفاده از برنامه خمش میله
موارد استفاده از برنامه خمش میله

ایجاد یک برنامه خمش میله برای پروژه ساخت و ساز

میلگردهای مورد استفاده در ساخت ساختمان باید بر اساس واحد سازه طبقه بندی شده به صورت جداگانه در هر طبقه ذکر شود.
مهم است که میله ها به ترتیب عددی داده شوند.

به منظور تسهیل فرآیند تعیین اینکه کدام نوار متعلق به کدام گروه از میله ها است یک برچسب متمایز با مشخصات مرجع به هر نوار جداگانه چسبانده می شود. (جهت مطالعه بیشتر به فورجینگ میلگرد مراجعه نمایید)

مشخصات BS 8666 باید از نظر نوع و شکل میله رعایت شود.

ارجاعات علامت میله ای روی برچسبی که به یک بسته چندگانه از میله ها مرتبط است باید یک اتصال منحصر به فرد مجموعه یا دسته ای از میله ها با فرم,‌ طول,‌ ضخامت و نوع خاصی داشته باشد که در کار استفاده می شود.

محاسبه طول بریدگی و طول خمشی باید به طور مستقل از یکدیگر انجام شود و نباید بخشی از لیست کامل باشد.

(جهت مطالعه بیشتر به افزایش قیمت میلگرد در میان رشد تقاضا مراجعه نمایید)

برنامه دقیق و کارآمد خم کردن میله

برش و خمش آرماتور در کارخانه انجام می شود که برنامه خمش میله در دسترس باشد و سپس می توان آن را به محل ساخت و ساز فرستاد. این منجر به اجرای سریعتر در سایت می شود و به نوبه خود زمان توسعه و هزینه ها را کاهش می دهد و افراد کمتری برای خم کردن میله مورد نیاز است. خم شدن میله به آرماتورهای فولادی کمک می کند تا ده درصد از کل هزینه های پروژه را شامل شود.

در مقایسه با fe15‌ استفاده از یک برنامه خمش میله منجر به افزایش ۱۰ درصدی مقدار آرماتور فولادی ذخیره شده می شود.

در نتیجه کنترل کیفیت در محل کار افزایش می یابد زیرا آرماتورها مطابق با برنامه خمش میله ها که با استفاده از الزامات کدهای استاندارد دقیق مربوط ابداع شده است نصب می شوند. (جهت خرید و بررسی به قیمت میلگرد مراجعه نمایید)

برنامه دقیق و کارآمد خم کردن میله
برنامه دقیق و کارآمد خم کردن میله

این محاسبه دقیق تری از نسبت فولاد تقویت کننده مورد نیاز برای هر بخش ساختاری را ارائه می دهد که می تواند برای محاسبه حداکثر مقدار آرماتور مورد نیاز برای کل پروژه استفاده شود.

امکان مدیریت کارآمدتر ذخایر تقویتی را فراهم می کند. اکنون می توانیم مقدار فولادی را که برای مرحله بعدی ساختمان نیاز داریم پیش بینی کنیم و شروع به تهیه مواد کنیم. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد ارزان در بازار مراجعه نمایید)

به همین دلیل فولاد تقویت کننده در مکان های ساحلی نیازی به نگهداری طولانی مدت در محل نخواهند داشت و خطر خوردگی را کاهش می دهد. این روش ساخت بتنی به لطف برآوردهای دقیق تضمین می کند که هرگز به دلیل عدم وجود آرماتور برای ادامه کار متوقف نمی شود.

قلاب در برنامه خم شدن میله

قلاب ها بر حسب نیاز در اعضای سازه ای ارائه می شوند. وظیفه قلاب ها در رکاب جلوگیری از حرکات لرزه ای و جلوگیری از شکافتن بتن می باشد. اینها همچنین مانع از سر خوردن فولاد از روی بتن می شوند. و فولاد را در موقعیت خود نگه می دارند و میله های طولی را در جای خود نگه می دارند. وظیفه اصلی قلاب ایجاد لنگر است.

قلاب در برنامه خم شدن میله
قلاب در برنامه خم شدن میله

چرا نیاز به لنگر وجود دارد؟

میله های کششی باید در موقعیت خود باقی بمانند. در غیر این صورت هدف آنها برآورده نخواهد شد. بنابراین برای ایجاد استحکام پیوند بین میلگردهای فولادی و بتن الزامات طول توسعه باید برآورده شود. اکنون ممکن است فرصت هایی وجود داشته باشد که طول مورد نیاز برای برآورده کردن الزامات طول توسعه در دسترس نباشد. در این مورد لنگرها ممکن است به شکل قلاب ارائه شوند.

طول قلاب = 9D در حالی که d‌ قطر میله است.

به عنوان مثال اگر میله ای به طول L‌ داشته باشیم و میله دارای ۲ قلاب در دو طرف باشد. طول برش این میله برابر با طول میله L‌ طول قلاب 9D‌ خواهد بود. یعنی طول برش = L9d

همانطور که می توانید به وضوح از تصویر بالا تجسم کنید. این میله فولادی در دو طرف خم شده است. این اشکال معمولا در پایه ها استفاده می شود. طول این خم از 10d‌ تا 16d‌ گرفته شده است که در آن d‌ قطر میله است. طول برش این نوع میله ها برابر با خم های طول مستقیم L و 10d – 12d‌ خواهد بود.

چرا نیاز به لنگر وجود دارد؟
چرا نیاز به لنگر وجود دارد؟

همپوشانی

Lap length ‌ در برنامه خم شدن میله

همانطور که می دانیم طول استاندارد میلگردهای تقویت کننده ۱۲ متر است. در صورتی که افزایش دهانه یک عضو سازه ای مانند تیر یا ستون از طول استاندارد میلگرد تقویتی داشته باشیم. به این معنی که باید طول میلگردهای فولادی را نیز با افزودن میلگردهای تقویت کننده بیشتر افزایش دهیم.

اگر میله های مستقیم را از انتها اضافه کنیم. ممکن است احتمال لغزش فولاد وجود داشته باشد که با همپوشانی میله ها از آن جلوگیری می شود.

هدف از همپوشانی این است که میلگردهای فولادی را به هم متصل نگه داریم تا بتوان بار را به طور ایمن از یک میله فولادی به میله دیگر منتقل کرد. حال این سوال پیش می آید. (جهت مطالعه بیشتر به تفاوت میلگرد سبک و سنگین مراجعه نمایید)

برای اعضای فشاری ستون ها طول لپ باید 40d‌ در نظر گرفته شود. در حالی که d‌ قطر میله است منطقه پوشش تقویتی بر اساس منطقه بحرانی در ستون تعیین می شود. شما می توانید در مورد اینجا بخوانید.

برای اعضای کششی تیرها همپوشانی باید 50d‌ در نظر گرفته شود.

اما از نقطه نظر علمی هم برای ستون ها و هم برای تیرها می توانیم 50d‌ بگیریم. اگر نیاز به همپوشانی آرماتور از ستون گردن تا پایه داشته باشیم. طول دامان باید 16d‌ در نظر گرفته شود این طول به عنوان طول توسعه نیز شناخته می شود.

جهت مطالعه بیشتر به میلگرد  مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط
فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست؟ صنعت فولاد عامل مهمی در اقتصاد جهانی است. فولاد سبز تقریبا در

شکل دهی ورق فلزی

نحوه فرمینگ ورق

نحوه فرمینگ ورق فرآیندهای شکل دهی ورق فلزی مقدمه محصولات ساخته شده از ورق های

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *