02168439

مشاوره رایگان قبل از خرید !

02168439

مشاوره رایگان قبل از خرید !

زنگ زدایی میلگرد و تیرآهن

زنگ زدایی میلگرد و تیرآهن

فهرست زنگ زدایی میلگرد و تیرآهن

زنگ زدایی میلگرد و تیرآهن

قبل از شروع کار ساختمانی باید زنگ زدگی میلگردها و تیرآهن ها را زدود در واقع قبل از بتن زنگ میلگرد در صورتی که شروع به خوردگی کرده باشد باید به اندازه کافی تمیز شود. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد چیست مراجعه نمایید)

خوردگی یا زنگ زدگی چیست؟

خوردگی یا زنگ زدگی روش اصلی تخریب آرماتورها است. با وجود اکسیژن و رطوبت که خوردگی فولاد رخ می دهد. شروع به خراب شدن مواد می کند و روی سطح زنگ می زند.

علاوه بر این خوردگی آرماتور باعث زوال بیشتر و از دست دادن ابعاد میله تقویت کننده می شود. (جهت مطالعه بیشتر به فورجینگ میلگرد مراجعه نمایید)

خوردگی میلگردها و تیرآهن فولادی تقویت شده همچنان یکی از شایع ترین و قابل توجه ترین نوع آسیب هایی است که در سازه های بتن مسلح آسیب دیده رخ می دهد. نفوذ یون کلرید و دی اکسید کربن از محیط اطراف سازه منجر به بی ثباتی شرایط انفعال ایجاد شده توسط بتن اطراف به میله فولادی می شود. این باعث از بین رفتن لایه محافظ فولادی می شود که به آن لایه غیر فعال می گویند. و متعاقبا شروع به خوردگی فولاد می کند. از این رو انبساط حجمی محصولات خوردگی و کاهش سطح مقطع میلگرد و تیرآهن فولادی منجر به آسیب در سازه می شود. انبساط زنگ در داخل بتن فشار داخلی قابل توجهی ایجاد می کند. که باعث ایجاد تنش های شکاف در بتن در امتداد آرماتورهای خورده شده و به بتن اطراف آسیب می رساند. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد کلاف چیست مراجعه نمایید)

خوردگی یا زنگ زدگی چیست؟
خوردگی یا زنگ زدگی چیست؟

تنش های شکاف به خوبی توسط بتن تحمل نمی شود و منجر به ترک خوردن و در نهایت پوسته شدن پوشش بتنی می شود. نرخ خوردگی ممکن است زمانی که آرماتور در معرض دید بیشتری قرار می گیرد افزایش می یابد. بنابراین فرآیندهای زوال را تسهیل می کند.

خوردگی آرماتور در بتن به طور گسترده توسط چندین مطالعه قبلی مورد بررسی قرار گرفته است. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد ارزان در بازار مراجعه نمایید)

تغییر خواص مکانیکی و سایر پدیده های مرتبط با خوردگی باعث تسریع در شرایط خوردگی می شود.

دلایل زیر می تواند باعث خوردگی آرماتور شود:

مدت زمان بیشتری را در معرض محیط قرار گرفتن

خیساندن و خشک شدن مداوم در محل به دلیل محافظت ناکافی آرماتور را در مکانی نزدیک به دریا در معرض دید قرار دهید. اگر به درستی پوشش داده نشوند می توان انتظار خوردگی سریع را داشت. (جهت مطالعه بیشتر به اسکلت بتنی چیست مراجعه نمایید)

کربن شدن به دلیل جوی که بتن را احاطه کرده است.

تاثیر کلریدها بر بتن از خاک یا به دلیل عدم استفاده از آب مناسب برای اختلاط

نفوذ نمک به بتن

بتن در اثر فرسایش میلگردهای فولادی تعبیه شده به طور قابل توجهی آسیب می بیند. میلگردهای تقویت کننده در سطح بتن با یک لایه ترکیب شیمیایی نازک به دلیل قلیایی بودن شدید یعنی غلظت بالای یون هیدروژن در مورد بتن اطراف روی سطح آنها ایجاد می شود. از فرسایش محافظت می شوند. زمانی که لایه محافظ در اثر نفوذ کلرید آسیب ببیند و خوردگی ممکن است شروع شود. (جهت مطالعه بیشتر به مدیریت نوسان قیمت میلگرد مراجعه نمایید)

دلایل زیر می تواند باعث خوردگی آرماتور شود:
دلایل زیر می تواند باعث خوردگی آرماتور شود:

چرا باید زنگ را از میلگرد حذف کرد؟

 • وجود زنگ زدگی روی سطح میلگرد می تواند باعث خوردگی بیشتر آرماتورها شود. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد حرارتی مراجعه نمایید)
 • علاوه بر این قرار دادن بتن با زنگ زدگی در آرماتور و پیوند بین بتن و میله آرماتور را از دست می دهد.
 • می تواند منجر به کاهش استحکام باند شود.
 • علاوه براین اگر بتن بدون تمیز کردن میلگرد قرار داده شود خوردگی بیشتر آرماتور می تواند در حضور رطوبت و اکسیژن شروع شود.
 • همانطور که می دانیم بتن به دلیل مشکلات دوام ترک می خورد. چنین ترک هایی می توانند محیط مورد نیاز برای اصلاح فولاد را ایجاد کنند. (جهت مطالعه به خرسک و شلاکه آهن مراجعه نمایید)
 • بدون تمیز کردن میلگرد نباید بتن ریزی شود. (جهت خرید و بررسی به قیمت میلگرد مراجعه نمایید)

چگونه زنگ زدگی را از میلگرد پاک کنیم:

 • حفاظت کاتدی موثرترین فرآیند برای شرکت های ساحلی است اما برای استفاده بسیار پرهزینه است.
 • گنجاندن برخی مواد به سیمان برای کاهش نفوذ پذیری و حفاظت کاتدی چندان گران نیست اما سن حفاظت را کمتر می کند.
 • کار حفاظتی در اطراف فولاد تقویت کننده و نوع دیگر مقاومت در برابر ورود اکسیژن به داخل بتن است.
 • ماهیت خوردگی و درجه خوردگی در نظر گرفته شده برای انتخاب روش زدودن زنگ میلگرد.
 • علاوه بر این زمانی که خوردگی بسیار زیاد باشد هزینه فرآیند تمیز کردن نیز افزایش می یابد.

(جهت مطالعه بیشتر به افزایش قیمت میلگرد در میان رشد تقاضا مراجعه نمایید)

چگونه زنگ زدگی را از میلگرد پاک کنیم:
چگونه زنگ زدگی را از میلگرد پاک کنیم:

حذف ملات و زنگ زدگی میلگرد و تیرآهن به سه روش انجام می شود:

 • برس زدن مکانیکی سیمی
 • تمیز کردن شیمیایی
 • سندبلاست

برس زدن مکانیکی سیمی

برس سیمی میلگرد و تیرآهن را می توان به صورت دستی یا با ماشین انجام داد. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد بستر مراجعه نمایید)

با برق یا هوای فشرده تغذیه می شود و سپس با تجهیزات مناسب زدودن زنگ مجهز می شود. حرکت رفت و برگشت را انجام می دهد تا نیازهای زدودن زنگ را در مواقع مختلف برآورده کند و می تواند پوشش را زبر کند. راندمان زنگ زدایی بیشتر از زنگ زدایی دستی است.

اگر آرماتورها روی دال بسته شده باشد. نمی توان آنها را با ماشین آلات تمیز کرد مگر اینکه از دال جدا شوند. (جهت مطالعه بیشتر به تحلیل قیمت آهن مراجعه نمایید)

هنگامی که آرماتور در دال بسته نشده است. و در صورت وجود تطبیق تمیز کننده بهتر است آرماتور را با ماشین تمیز کنید.

علاوه بر این زنگ زدگی مرحله جزئی را می توان به صورت دستی از بین برد. وقتی در کل نوار پخش نشده باشد. می توان آن را با برس سیمی تمیز کرد. (جهت خرید و بررسی به قیمت تیرآهن مراجعه نمایید)

شکل زیر فرآیند تمیز کردن میلگرد را نشان می دهد. (جهت مطالعه بیشتر به اهمیت کنترل کیفیت در تولید آهن مراجعه نمایید)

 

برس زدن مکانیکی سیمی
برس زدن مکانیکی سیمی

تمیز کردن شیمیایی

مواد شیمیایی وجود دارد که می توان برای از بین بردن زنگ زدگی آرماتورها استفاده کرد.

ابتدا روی آرماتورها اعمال می شودو سپس آنها را برای مدتی نگه می دارند تا واکنش نشان دهند.

پس از آن نظافت انجام خواهد شد. روش تمیز کردن می تواند تزریق آب یا هر روش دیگری باشد. در این فرآیند باید مشخصات تامین کننده محصول رعایت شود. (جهت مطالعه بیشتر به تیرآهن ارزان در بازار مراجعه نمایید)

زمانی که مقدار آرماتور بیشتر باشد و در صورت استفاده از محصولات مارک دار. هزینه فرآیند نظافت بیشتر خواهد بود. توصیه می شود ناحیه مورد استفاده برای تمیز کردن میلگرد را بپوشانید تا گرد و غبار در همه جا جاری نشود.

با این حال چه پر هزینه باشد یا نه باید میلگرد را تمیز کنیم. یک روش مناسب با هزینه کم می تواند انتخاب شود.

(جهت مطالعه بیشتر به مشخصات فنی میلگردهای بافق و ابرکوه مراجعه نمایید)

تمیز کردن شیمیایی
تمیز کردن شیمیایی

سندبلاست

سندبلاست به طور گسترده ای برای تمیز کردن آرماتورها استفاده نمی شود و به طور کلی برای تمیز کردن فولاد خورده استفاده می شود.

ماده ساینده توسط پروانه چرخان به سطح تیرآهن پرتاب می شود تا اثر زنگ زدگی از بین برود. این یک روش تصفیه نسبتا پیشرفته برای زدودن زنگ مواد فولادی بدنه است. (جهت مطالعه بیشتر به علل شکستن میلگرد مراجعه نمایید)

با این حال هنگامی که آرماتور به شدت خورده شده باشد تمیز کردن آنها به اندازه کافی دشوار خواهد بود بنابراین برای تمیز کردن آرماتورها به یک روش سریع نیاز است. (جهت مطالعه بیشتر به خرید میلگرد با پروانه ساختمان مراجعه نمایید)

برس دستی سیمی یا استفاده از مواد شیمیایی فرآیند کمی دشوار و زمان بر است اگر آرماتور به شدت خورده شده باشد توصیه می شود که آرماتور را از خوردگی محافظت کنید و یک ضد خوردگی مناسب باید بلافاصله پس از تمیز کردن روی آرماتورها اعمال شود.

علاوه بر این می توان از درجه بالاتر بتن برای بهبود دوام سازه بتنی استفاده کرد اگر ساخت و ساز نزدیک به دریا باشد. و از سیمان مقاوم در برابر کلرید برای بهبود دوام استفاده کرد. (جهت مطالعه بیشتر به نحوه کاشت میلگرد در بتن مراجعه نمایید)

سندبلاست
سندبلاست

جهت مطالعه بیشتر به میلگرد  مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *