02168439

مشاوره رایگان قبل از خرید !

02168439

مشاوره رایگان قبل از خرید !

بررسی تطبیقی خواص مکانیکی میلگردهای بافق

بررسی تطبیقی خواص مکانیکی میلگردهای بافق

فهرست بررسی تطبیقی خواص مکانیکی میلگردهای بافق

بررسی تطبیقی خواص مکانیکی میلگردهای بافق

 

میلگرد برای تقویت بتن تحت کشش استفاده می شود که به عنوان تقویت کننده معروف است و معمولا از فولاد ساخته می شود. اگر چه فایبرگلاس برای پروژه ها به دلیل اینکه عدم خوردگی و عدم مغناطیسی بودن مناسب است. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد چیست مراجعه نمایید)

اندازه های استاندارد میلگرد می تواند بسته به کشور متفاوت باشد. که دو نوع اندازه متریک و اندازه امپریال در میلگردها پرکاربرد هستند. در ایالات متحده مشخصات مشترک توسط موسسه بتن آمریکا ACI و انجمن آمریکایی آزمایش و مواد ASTM منتشر می شود.

اندازه های استاندارد میلگرد
اندازه های استاندارد میلگرد

اندازه میلگرد

در اینجا کاربردهای رایج برای هر یک از اندازه های میلگرد فولادی آورده شده است.

میلگرد ۳- این مواد میلگرد فولادی نازک و مقرون به صرفه به جاده های بتنی و راهروها یا پاسیوها استحکام می بخشد. همچنین در استخرهای بتنی ریخته شده برای ایجاد شکل و استحکام دیوارهای استخر رایج است. (جهت مطالعه بیشتر به علل شکستن میلگرد مراجعه نمایید)

میلگرد ۴- کمی ضخیم تر برای افزایش استحکام بزرگراه ها مناسب است و می تواند به ستون ها و دال ها استحکام بیشتری بدهد.

میلگرد ۵- این نوع میلگرد معمولا برای پل ها و بزرگراه ها استفاده می شود.

میلگرد ۶- معمولا در پایه ها و دیوارهای حائل و جاده ها یا بزرگراه ها یافت می شود.

میلگرد ۷- این اندازه میلگرد می تواند برای سازه هایی مانند گاراژهای پارکینگ چند طبقه و پل ها پشتیبانی کند.

میلگرد ۸- برای کاربردهای تجاری متوسط تا سنگین مناسب است. می توان از آن برای دال ها و دیوارهای دریایی و ستون ها و تیرها استفاده کرد.

اندازه میلگرد
اندازه میلگرد

 

 

میلگرد ۹- این میلگرد ضخیم و بادوام برای پروژه های ساختمانی بلند و دیوارهای دریایی و دیوارهای حائل مناسب است.

میلگرد ۱۰- برای پروژه های تجاری متوسط تا سنگین ایده آل است. این اندازه پشتیبانی ساختاری را در تیرها و ستون ها و موارد دیگر فراهم می کند. (جهت مطالعه بیشتر به فورجینگ میلگرد مراجعه نمایید)

میلگرد ۱۱- این میلگرد سنگین ضخیم و محکم است. بنابراین اغلب برای سازه های باربر استفاده می شود.
میلگرد ۱۴- یکی از سنگین ترین و ضخیم ترین میلگردهای موجود در اندازه های استاندارد که برای پل ها و سازه های پارکینگ و ساختمان های بلند و اسکله ها مناسب است.

میلگرد ۱۸- این اندازه میلگرد بزرگ و قوی برای ساختمان های بزرگ و تاسیسات صنعتی و سایر ساختمان های مقیاس بزرگ استفاده می شود.

هر قطر میلگرد امپریال ۱.۸ اینچ افزایش می یابد. می توانید اندازه میلگرد را در ۱.۸ ضرب کنید تا قطر اسمی را بر حسب اینچ بدست آورید.
به عنوان مثال : میلگرد ۸ = ۸.۸ اینچ (یا ۱ اینچ) اندازه گیری های رایج وزن و مساحت اسمی و قطر اسمی را نشان می دهد.

اندازه میلگرد
اندازه میلگرد

خواص مکانیکی میلگردهای فولادی ملایم

مقاومت تسلیم و استحکام کششی را به عنوان محدوده تنش حداقل و حداکثر برای یک درجه میلگرد خاص در نظر بگیرید. استحکام تسلیم حداقل تنشی است که یک ماده می تواند قبل از شروع تغییر شکل دائمی تحمل کند. برعکس استحکام کششی حداکثر میزان تنشی را که یک ماده می تواند قبل از آسیب دائمی و شکستگی تحمل کند و اندازه گیری می کند. (جهت مطالعه بیشتر به مشخصات فنی میلگردهای بافق و ابرکوه مراجعه نمایید)

نمرات میلگرد توسط ASTM تنظیم می شود. تعیین درجه برابر است با حداقل قدرت تسلیم بر حسب کیلو پوند بر اینچ مربع KSI نمرات متداول عبارتند از ۴۰ و ۶۰ و ۷۵ و ۸۰ و ۱۰۰ نامگذاری گریدها نشان دهنده میزان بازدهی میلگرد است. به عنوان مثال: میلگرد درجه ۴۰ دارای حداقل استحکام تسلیم KSI ۴۰ است که برابر با ۴۰۰۰۰ PSI است. در حالی که میلگرد درجه ۸۰ دارای حداقل مقاومت تسلیم ۸۰ KSI یا ۸۰۰۰۰ PSI است. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد ارزان در بازار مراجعه نمایید)

خواص مکانیکی میلگردهای فولادی ملایم
خواص مکانیکی میلگردهای فولادی ملایم

انواع میلگرد

انتخاب میلگرد مناسب برای پروژه به اندازه و درجه مورد نیاز برای افزودن پشتیبانی و استحکام لازم بستگی دارد. همچنین تا حد زیادی به مواد مورد استفاده برای ساخت میلگرد و همچنین آنچه برای پوشش آن استفاده می شود بستگی دارد. (جهت مطالعه بیشتر به خرید میلگرد با پروانه ساختمان مراجعه نمایید)

میلگرد کربن فولادی

میلگرد کربن فولادی رایج ترین نوع میلگرد مورد استفاده در پروژه های مسکونی و تجاری می باشد. این فولاد آلیاژی فوق العاده مقرون به صرفه و بادوام است. اما با قرار گرفتن در معرض رطوبت بالا به خوبی مقاومت نمی کند. اگر با رطوبت بالا یا در مناطق با رطوبت بالا کار می کنید و استفاده از میلگرد فولادی کربنی ممکن است خطرناک باشد. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد حرارتی مراجعه نمایید)

انواع میلگرد
انواع میلگرد

میلگرد استنلس استیل

اگرچه به اندازه میلگرد فولاد کربنی ارزان نیست میلگرد فولادی ضد زنگ می تواند جایگزین مناسبی باشد. این میله های تقویت کننده فولادی برای پل ها و جاده ها و اسکله ها و سایر سازه های تحمل وزن استفاده می شوند. برخلاف میلگرد فولادی کربنی و میلگرد فولادی ضد زنگ می تواند به جلوگیری از خوردگی کمک کند و به پروژه محافظت بیشتری می دهد. (جهت مطالعه بیشتر به خرید و فروش آهن آلات اعتباری به روش LC مراجعه نمایید)

انواع میلگرد
انواع میلگرد

میلگرد گالوانیزه

یکی از گزینه های گران تر و میلگرد گالوانیزه و میلگرد فولادی آلیاژی است که در محلول روی غوطه ور می شود تا یک پوشش آب ویژه اضافه شود که می تواند از خوردگی جلوگیری کند. این ماده یک جایگزین عالی برای میلگرد با روکش اپوکسی است. میلگرد گالوانیزه ۴۰ برابر مقاوم به خوردگی است و در هنگام حمل و نصب بهتر است. (جهت مطالعه بیشتر به نحوه کاشت میلگرد در بتن مراجعه نمایید)

انواع میلگرد
انواع میلگرد

میلگرد پلیمری تقویت شده با الیاف شیشه

این ماده که به عنوان میلگرد فایبرگلاس نیز شناخته می شود. برای پروژه هایی که در معرض آب هستند مناسب است. میلگرد الیاف شیشه هرگز خورده نمی شود و از استحکام کششی بسیار بیشتری نسبت به میلگرد فولادی سنتی برخوردار است.

به علاوه ۷۵ درصد سبک تر از فولاد است که به این معنی است که می توانید در هزینه های حمل و نقل صرفه جویی کنید. این ماده تخصصی همچنین دارای خواص الکتریکی غیر رسانا است.

(جهت مطالعه بیشتر به افزایش قیمت میلگرد در میان رشد تقاضا مراجعه نمایید)

انواع میلگرد
انواع میلگرد

میلگرد با روکش اپوکسی

میلگرد با روکش اپوکسی در پروژه های ساختمانی با رطوبت بالا به خوبی کار می کند. میلگرد با یک اپوکسی ضخیم پوشیده شده است که به کاهش خوردگی کمک می کند. متاسفانه روکش ظریف اپوکسی می تواند در حین حمل خراشیده و آسیب ببیند و میلگرد را در برابر خوردگی بسیار کمتر می کند.

انواع میلگرد
انواع میلگرد

میلگرد پارچه سیم جوشی

اگرچه این نوع مواد دارای نام متفاوتی نسبت به سایر انواع میلگرد استاندارد است میلگرد جوشی در واقع یک الگوی شبکه ای است که از سیم فولادی کم کربن جوشی ساخته شده است. شبکه می تواند به تقویت دالهای بتنی برای بهبود مقاومت کششی کلی بتن کمک کند.

انواع میلگرد
انواع میلگرد

میلگرد فلزی منبسط شده

مشابه میلگرد ACI فلز منبسط شده یک شبکه فلزی ایجاد می کند که جزئیات آن در خطوط الماس شکل است. مش از یک ورق فولادی ساخته شده است که به طرز ماهرانه ای برش داده شده و منبسط شده است. این ماده معمولا زمانی استفاده می شود که به گچ بسیار ضخیم برای حمایت از بتن نیاز باشد. میلگرد فلزی منبسط شده اغلب برای پیاده روها یا سطوح پیاده روی استفاده می شود. اما به اندازه کافی قوی نیست که بتواند ترافیک وسایل نقلیه سنگین یا وزن های سنگین را تحمل کند.

(جهت مطالعه بیشتر به زنگ زدایی میلگرد و تیرآهن مراجعه نمایید)

انواع میلگرد
انواع میلگرد

درجات میلگردهای تقویت کننده فولاد کربن و فولاد تغییر شکل یافته و ساده

درجات میلگردهای تقویت کننده
درجات میلگردهای تقویت کننده

مشخصات میلگرد بافق یزد

شرکت فولاد بافق یکی از بزرگترین تولیدکنندگان میلگرد ایران است. این شرکت در سال ۱۳۹۲ آغاز به کار کرد. این مجتمع بزرگ صنعتی به عنوان یکی از زیر مجموعه های گروه صنعتی یاران در اولین فاز تولیدی راه اندازی خط میلگرد شاخه و کلاف شد. و با افتتاح واحد کلاف و آهن اسفنجی در سال ۱۴۰۱ توانست گام مهمی در تامین مواد اولیه میلگرد کشور بردارد. با افتتاح این واحد شرکت توانست به تولید میلگرد با کیفیت بالاتری دست یابد.

همچنین فولاد بافق طی همین سال موفق به راه اندازی واحد احیای مستقیم و گندله سازی و واحدهای ذوب شد. مجتمع فولاد بافق در حال حاضر زنجیره کامل تولید فولاد را در اختیار دارد. به طوری که این شرکت با در اختیار داشتن ۵ واحد صنعتی و تجهیزات به روز تولیدی و ناوگان اختصاصی برای نزدیک به یک هزار نفر اشتغال مستقیم فراهم کرده است. ظرفیت تولید واحد گندله سازی فولاد بافق نزدیک به ۵ میلیون تن در سال است. که این رقم برای واحد احیا مستقیم به ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی به صورت سالانه می رسد.

واحد فولاد سازی با ظرفیت سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن و واحد نورد میلگرد با ظرفیت تولید ۵۵۰ هزار تن انواع میلگرد شاخه و کلاف به صورت سالانه نقش مهمی در تامین نیاز صنایع داخلی ایفا کند. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد کلاف چیست مراجعه نمایید)

خواص مکانیکی و شیمیایی میلگرد بافق یزد

میلگرد بافق نوعی فولاد آرماتور است که معمولا در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع میلگرد به دلیل خواص مکانیکی عالی از جمله مقاومت کششی بالا و شکل پذیری خوب شناخته شده است.

این ویژگی ها تضمین می کند که میلگرد به اندازه کافی قوی است تا در برابر تنش ها و کرنش های کار ساختمانی مقاومت کند. و می تواند بدون ترک خوردگی یا شکستگی خم شود و شکل بگیرد.

خواص شیمیایی میلگرد بافق یزد
خواص شیمیایی میلگرد بافق یزد

علاوه بر این میلگرد بافق قابلیت جوشکاری خوبی دارد و به راحتی می توان آن را برای پاسخگویی به نیازهای پروژه های مختلف ساختمانی شکل داد. اگر چه قیمت میلگرد بافق بسته به شرایط بازار ممکن است متفاوت باشد. اما خواص مکانیکی آن را به گزینه ای محبوب برای تقویت سازه در پروژه های ساختمانی تبدیل کرده است.  (جهت مطالعه بیشتر به خاموت چیست مراجعه نمایید)

خواص مکانیکی میلگرد بافق یزد
خواص مکانیکی میلگرد بافق یزد

وزن میلگرد بافق

جدول اشتال به عنوان ابزاری است که توسط مهندسان و دانشجویان مهندسی استفاده می شود. این شامل اطلاعات بسیار دقیق و استانداردهایی است که برای کاهش خطاهای محاسباتی مهندسی تدوین شده است.

 • وزن میلگرد ۱۰ بافق یزد ۷.۴ و وزن جدول اشتال ۷.۵ می باشد.
 • وزن میلگرد ۱۲ بافق یزد ۱۰.۷ کیلوگرم و وزن جدول اشتال ۱۴.۶ کیلوگرم است.
 • همینطور در سایزهای بزرگتر مانند ۲۲ بافق یزد وزن ۳۵.۸ کیلوگرم و وزن جدول اشتال ۳۵.۶ کیلوگرم می باشد.
وزن میلگرد بافق
وزن میلگرد بافق

استانداردهای میلگرد بافق یزد

میلگرد بافق یزد در طول های ۱۲ متر یا کوتاه تر با رعایت سه استاندارد A1 و A2 و A3 موجود است. میلگرد ساده یزد به صورت شاخه ای با سایزهای ۱۰ تا ۱۵۰ میلی متر و کلاف با سایزهای ۱۶ تا ۲۸ میلی متر تولید می شود.

استانداردهای میلگرد بافق یزد
استانداردهای میلگرد بافق یزد

میلگرد آج دار A2 در سایزهای ۸ تا ۱۰

 • میلگرد آج دار A3 یا آج ۴۰۰ با آج دوکی به شکل ۱۲ متری از سایز ۸ تا ۳۲
 • میلگرد آج دار A3 یا آج ۴۰۰ با آج دوکی به شکل ۹ متری از سایز ۱۴ و۱۶ برای تولیدات تیر برق و سایر مصارف
 • میلگرد آج دار A3 یا آج ۵۰۰ با آج دوکی به شکل ۹ و ۱۲ متری ارائه می شود.

این طیف متنوع از اندازه ها و استانداردها تضمین می کند که یزد گزینه های مناسب میلگرد را برای نیازهای مختلف ساختمانی ارائه می دهد. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد بستر مراجعه نمایید)

کیفیت میلگرد بافق یزد چگونه ارزیابی می شود؟

در کارخانه میلگرد بافق واحد آزمایشگاه و کنترل کیفیت مجهز به دستگاه های پیشرفته به منظور انجام کلیه ارزیابی ها و تست های تطابق محصول با استانداردهای مربوطه وجود دارد.

این کارخانه مجهز به دستگاه تست کشش یونیورسال و سنسور اکستنسومتر کورس کوتاه جهت محاسبه ازدیاد طول با دقت بسیار بالا و دستگاه فشار با ظرفیت ۱۰۰ تن و دستگاه خم و بازخم با ظرفیت ۲۰ تن با امکان خمش و باز خمش میلگرد است.

به دلیل استفاده از شمش مرغوب با درصد عناصر آلیاژی بالا از جمله منگنز در کنار نظارت هرچه بیشتر بر فرآیند تولید. اغلب نتایج آزمایش ها نشانگر تولید محصولی با کیفیت و قابل رقابت با تولیدکنندگان خارجی است.

اندازه میلگرد بافق یزد معمولا از نظر قطر اندازه گیری می شود و اندازه های رایج آن از ۸ میلی متر تا ۳۲ میلی متر است. که قیمت میلگرد ۱۴ آن بیشترین سرچ را دارد. طول میلگرد بسته به کاربرد می تواند متفاوت باشد. اما معمولا در طول های ۶ متری عرضه می شود.

(جهت خرید و بررسی به قیمت میلگرد مراجعه نمایید)

مزایای واحد تولید میلگرد یزد

 1. مقرون به صرفه
 2. وزن سبک
 3. مقاوم در برابر ضربه و رطوبت
 4. وجود آزمایشگاه های کنترل کیفیت پیشرفته
 5. قابل استفاده در بسیاری از زمینه های مختلف
 6. کنترل کیفی جامع در هر مرحله برای رفع نواقص
 7. رعایت استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ برای میلگردهای فولادی گرم و پیش گرمکن با ظرفیت بالا است. کوره ای قادر به پردازش ۱۰۰ تن میلگرد در ساعت می باشد.
مزایای واحد تولید میلگرد یزد
مزایای واحد تولید میلگرد یزد

بسته بندی میلگرد بافق یزد

میلگرد بافق یزد در بندیل هایی ۲ تنی توسط مفتول فولادی محکم کرده و برای جابجایی آن ها از مگنت استفاده می شود. این کار سبب خواهد شد که تنشی در میلگرد ایجاد نشود.

بسته بندی میلگرد بافق یزد
بسته بندی میلگرد بافق یزد

هنگام خرید و تحویل بار با کلمه فولاد بافق یا BMISCO حک شده روی میلگرد دقت داشته باشید زیرا نشان دهنده اصالت محصول است.

جهت مطالعه بیشتر به میلگرد  مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *