میلگرد کلاف چیست ؟ با انواع آن آشنا شوید

میلگرد کلاف چیست ؟ با انواع آن آشنا شوید

فهرست میلگرد کلاف چیست ؟ با انواع آن آشنا شوید

میلگرد کلاف چیست ؟ با انواع آن آشنا شوید

میلگرد کلاف چیست ؟

میلگردها تجهیزاتی هستند که برای افزایش قدرت کششی بتن مورد استفاده قرار می گیرند. میلگرد به دو دسته کلی میلگردهای ساده و میلگردهای آجدار تبدیل می شود. همچنین این دو نوع میلگرد هم به شکل شاخه و هم به شکل کلاف در بازار موجود هستند و مشتریان می توانند بر اساس نیاز خود یکی از این دو نوع میلگرد را انتخاب کنند. دراین مطلب قصد داریم بررسی کنیم که میلگرد کلاف چیست و با انواع آن آشنا شویم. (جهت خرید و بررسی به قیمت میلگرد مراجعه نمایید)

میلگردهایی که به شکل کلاف هستند از نظر ظاهری در هم پیچیده شده اند و در مقایسه با میلگردهایی که به شکل شاخه ای به بازار عرضه می شوند انعطاف پذیری بیشتری دارند. همانطور که ذکر شد میلگردهای کلاف به شکل ساده و آجدار در بازار موجود هستند. عمده تفاوت این دو نوع میلگرد کلاف ظاهر آنها است اما قیمت میلگردهای آجدار مقداری بیشتر از میلگردهای ساده است. با این وجود میلگردهای آجدار بیش از میلگردهای ساده مورد استفاده قرار می گیرند. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد چیست مراجعه نمایید)

میلگردهای کلاف کاربردهای متفاوتی در ساخت و ساز و صنعت عمران دارند. در مرحله آرماتوربندی ساختمان از میلگردهای کلاف استفاده می شود.

(جهت مطالعه بیشتر به مدیریت نوسان قیمت میلگرد مراجعه نمایید)

مشخصات میلگرد کلاف

 • میلگرد 5.5 کلاف ساده
 • میلگرد 5.6 کلاف ساده 3
 • میلگرد 8 کلاف ساده 4
 • میلگرد 10 کلاف ساده
مشخصات میلگرد کلاف
مشخصات میلگرد کلاف

انواع کلاف میلگرد

همانطور که ذکر شد میلگردها در دو نوع آجدار و ساده موجود هستند. در ادامه می توانید با کاربردها و ویژگی های هریک از این میلگردها آشنا شوید. (جهت مطالعه بیشتر به سیم مفتول مراجعه نمایید)

میلگرد کلاف آجدار

همانطور که توضیح دادیم میلگرد کلاف آجدار اغلب در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع میلگردها نقش مهمی در ساخت اسکلت فلزی ساختمان ها ایفا می کنند. این میلگردهای فولادی با ضخامت های متفاوت تولید می شوند و برای جبران مقاومت کششی پایینی که بتن دارد در سازه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. میلگردهای کلاف آجدار شبیه به یک سیم پیچی هستند که به دور یک محور دایره ای پیچیده شده اند. از این نوع میلگردهای کلاف آجدار در پروژه های بزرگ ساختمانی و همچنین در عملیات ساخت و سازهای عظیم و پر هزینه استفاده می شود. (جهت مطالعه بیشتر به مشخصات فنی میلگردهای بافق و ابرکوه مراجعه نمایید)

میلگرد کلاف ساده

برای بررسی اینکه این نوع میلگرد کلاف چیست بهتر است با انواع آن آشنا شویم :

 • کلاف مفتول کربن متوسط : کلاف مفتول کربن متوسط دارای 0.20 تا 0.5 درصد کربن در ترکیب خود است. این نوع کلاف یک میلگرد محبوب است که کاربردهای متعددی دارد. این نوع کلاف به دلیل درصد کربن بیشتری که نسبت به کلاف مفتول کم کربن دارد استحکام بیشتری دارد و سبکتر است. این نوع کلاف میلگرد شکل پذیری خوبی دارد و خمش پذیری آن در حد متوسط است. قدرت این نوع کلاف با افزایش میزان کربن بالاتر می رود ولی انعطاف پذیری آن کاهش پیدا می کند. (جهت مطالعه بیشتر به فورجینگ میلگرد مراجعه نمایید)
 • کلاف مفتول کم کربن : کلاف مفتول کم کربن دارای حدود 0.20 درصد کربن در ترکیب خود است. این نوع میلگرد کلاف به شکلی تولید می شود که در موارد مختلفی به کار می رود. این نوع کلاف مانند مورد قبلی شکل پذیری خوبی دارد و می تواند به شکل رول دربیاید.
 • کلاف مفتول الکترود جوش : اگر می خواهید بدانید این نوع میلگرد کلاف چیست باید بگوییم که از کلاف مفتول الکترود جوش در عملیات جوشکاری و به عنوان الکترود استفاده می شود. این نوع کلاف ساده گرانتر از دو مورد قبلی است.
 • کلاف مفتول پر کربن : این نوع کلاف میلگرد شباهت بسیار زیادی به کلاف مفتول کربن متوسط دارد و معمولا از این نوع کلاف برای ساخت سیم بکسل, فنر, تایر و لاستیک و… استفاده می شود. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد حرارتی مراجعه نمایید)
انواع کلاف میلگرد
انواع کلاف میلگرد

روش تولید کلاف میلگرد

میلگرد در گذشته با استفاده از مواد اولیه جدید تولید می شد اما از دهه 1960 تولید این محصول فلزی با استفاده از آهن آلات قراضه شروع شد. امروزه میلگردها از حدود 97 درصد مواد بازیافتی مانند اتومبیل های قدیمی, لوازم خانگی, بخاری های آب کرده و این گونه موارد تولید می شود. (جهت مطالعه بیشتر به فلز چیست مراجعه نمایید)

اکثر میلگردهای کلاف با ذوب آهن آلات قراضه در کوره های قوس الکتریکی و ریخته شدن آنها درون شمش های فولادی تولید می شوند. در ترکیب این شمش های فولادی علاوه بر کربن عناصر دیگری مانند سیلیسیوم, منگنز, فسفر و گوگرد هم وجود دارد. شمش های فولادی بعد از عملیات نورد گرم تغییر شکل پیدا می کنند و از بخش طولی به شکل میلگرد برش می خورند. سپس این میلگردهای برش خورده به یک بستر خنک کننده منتقل می شوند تا در مجاورت هوا خنک شوند. (جهت خرید و بررسی به خواص مکانیکی میلگردهای بافق مراجعه نمایید)

میلگردهای کلاف برای اینکه تغییر شکل پیدا کنند به یک لوله منتقل می شوند و در این بخش دور یک کلاف پیچیده می شوند و به قطعاتی با وزن و طول دلخواه برید می شوند. (جهت مطالعه بیشتر به افزایش قیمت میلگرد در میان رشد تقاضا مراجعه نمایید)

روش تولید کلاف میلگرد
روش تولید کلاف میلگرد

کاربرد میلگرد کلاف چیست ؟

انواع مختلف میلگردهای کلاف در صنایع متفاوتی به کار برده می شوند. برای مثال از میلگرد کلاف آجدار در صنعت ساختمان سازی و جهت ساخت اسکلت های فلزی ساختمان, افزایش مقاومت کششی بتن و ساخت تیرچه و خرپا استفاده می شود. (جهت مطالعه بیشتر به نحوه کاشت میلگرد در بتن مراجعه نمایید)

از برخی دیگر از میلگردها هم برای ساخت انواع سیم سازه ها, سیم بکسل, سیم های خاردار و… استفاده می شود. همچنین برای ساخت انواع محصولات فلزی مانند زنجیرها و توری های فلزی از میلگرد کلاف استفاده می شود. از این نوع میلگردها جهت ساخت حصار اطراف زمین ها, ساخت پیچ و پرچ و… هم استفاده می شود. همچنین از یکی از انواع میلگردهای کلاف ساده به عنوان الکترود در جوشکاری استفاده می شود. (جهت مطالعه بیشتر به میلگرد بستر مراجعه نمایید)

کاربرد میلگرد کلاف چیست ؟
کاربرد میلگرد کلاف چیست ؟

حمل و نقل میلگرد کلاف

اگر می خواهید بدانید روش حمل و نقل و نگهدرای میلگرد کلاف چیست باید بگوییم که حمل و نقل میلگردها به دلیل ابعادی که دارند معمولا بر اساس قواعد مشخصی انجام می شود. برای مثال جابجا کردن میلگردهایی که ابعادی کوچک تا 10 میلی متر دارند باید به شکل کلاف صورت بگیرد. باز کردن کلاف میلگردها در کارگاه و توسط تجهیزاتی خاص صورت می گیرد. همچنین برای انبار کردن میلگردها می توان با استفاده از خرک چوبی از رسیدن رطوبت یا خاک به میلگردها جلوگیری کرد. بهتر است در زمان حمل و نقل میلگردهای کلاف از پوشش های پلاستیکی استفاده نشود زیرا این کار ممکن است منجر به زنگ زدن میلگرد شود. (جهت مطالعه بیشتر به زنگ زدایی میلگرد و تیرآهن مراجعه نمایید)

قیمت میلگرد کلاف

قیمت میلگردهای کلاف به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم : (جهت مطالعه بیشتر به خرید میلگرد با پروانه ساختمان مراجعه نمایید)

 •  شکل ظاهری میلگرد کلاف (ساده یا آجدار)
 • انواع کلاف (A2 یا A3)
 • ضخامت میلگرد کلاف (میلگردهای کلاف ابعاد و ضخامت های متفاوتی دارند که قیمت هر کدام با هم متفاوت هستند.)
 • وزن میلگرد کلاف
 • نوسانات بازار ارز
 • قیمت فولاد و آهن آلات
 • واردات و صادرات

جهت مطالعه بیشتر به میلگرد کلاف مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط
فولاد چیست

فولاد چیست ؟

فولاد چیست ؟ مراحل تولید فولاد ؟ فولاد چیست ؟ فولاد از آهن و کربن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *