بلوم آهن چیست ؟ نحوه تولید بلوم چگونه است ؟

فهرست بلوم آهن چیست ؟ نحوه تولید بلوم چگونه است ؟

بلوم آهن چیست ؟

تعریف بلوم

در عصر شکوفایی فولاد, قطعات فولادی تولید شده, که اولین مرحله بعد از ذوب و قبل از تولید انواع آهن آلات ساختاری همچون تیرآهن و ناودانی و نبشی تولید می شوند. بلوم ها معمولا از طریق نورد شکل ساختاری به شکل پروفیل تو پور می شوند. (جهت مطالعه بیشتر به تیرآهن چیست مراجعه نمایید)

در کارخانه های فولاد سازی قدیمی بلوم ها از شمش آهن (جهت مطالعه بیشتر به شمش فولادی چیست مراجعه نمایید) تولید می شدند (و به آنها بلوم آهن می گفتند) اما در کارخانه های مدرن با فرآیند ریخته گری مداوم ساخته می شوند. (جهت مطالعه بیشتر به ناودانی چیست مراجعه نمایید)

تولید بلوم
تولید بلوم

مراحل تولید بلوم

داخل محفظه هایی مستطیل شکل با عمق 5 متر که در آن 4 تا 6 قالب بلوم آهن به طور همزمان در دمای 1250 درجه سانتی گراد گرم می شوند. برای گرم شدن به 8 تا 18 ساعت لازم دارد .

پس از گرم شدن شمش آهن قابل انعطاف می شود و به یک آسیاب معکوس دوطبقه انتقال می یابد که با هر بار عبور از این آسیاب از بین رول ها و غلتک های معکوس عبور کرده از آنجا که با هر بار عبور فقط 50 سانتیمتر از ضخامت آن کاهش می یابد ممکن است که 21 مرتبه لازم باشد تا از بین غلتک ها عبور کند تا به ضخامت مورد نظر برسند. با عبور از چندین ایستگاه بلوم به ضخامت 20 سانتی متر و عرض 15 سانتی و طول 10 متر در می آید وزن بلوم حدودا . که قطر غلتک ها حدود 120 سانتی متر است و هر یک توسط یک یا دو موتور الکتریکی در مجموع 7000 تا 12000 اسب بخار هدایت می شوند. (جهت مطالعه بیشتر به خرید و فروش آهن آلات اعتباری به روش LC مراجعه نمایید)

دو میز غلتکی که در جلو و عقب جایگاه قرار دارد بازوهای متحرکی دارند که بلوم آهن را به داخل هدایت می کند و در صورت لزوم لبه های آن را می چرخاند.

جهت مطالعه بیشتر به مقالات زیر مراجعه نمایید.

ابعاد بلوم

بلوم  شامل: به طور کلی فرم bloom مستطیل شکل یا تقریبا مربع حدودا در ابعاد 220 – 400 میلی متر, طول 2 – 12 متر می باشد. مشخصات این بلوم عبارتند از: عرض, طول, مقطع مربع, شعاع گوشه ها,خم شدگی, پیچ خوردگی زوایا, سطوح مسطح ( مانند: ترک های طولی, ترک های عرضی, خلل و فرج ) می باشد  مقطع بلوم معمولا بیشتر از 91 سانتی متر و طول آن حدود 460 تا 1000 سانتی متر است.

(جهت مطالعه به خرسک و شلاکه آهن مراجعه نمایید)

کاربرد بلوم

بعد از آنکه بلوم آهن چیست را توضیح دادیم حال نوبت به کاربرد بلوم در صنعت می باشد.

نکته ای که اکثرا اشتباه می کنند این است که بلوم, بیلت نیست ( جهت مطاله بیشتر به بیلت چیست مراجعه نمایید) یعنی سطح مقطع بیشتر دارد از این رو یعنی می توان آهن آلات تولید کرد که سطح مقطع بالاتری دارند.

کاربرد بلوم
کاربرد بلوم

محصولات نهایی بلوم

 

جهت مطالعه بیشتر به ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط
تحلیل قیمت آهن

تحلیل قیمت آهن

تحلیل قیمت آهن قیمت محموله های سنگ آهن با ۶۳.۵ درصد برای تحویل در تیانجین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات