بلوم چیست Bloom ؟

فهرست بلوم چیست Bloom ؟

بلوم چیست Bloom یا شمشه

در عصر شکوفایی فولاد, قطعات فولادی تولید شده, که اولین مرحله بعد از ذوب و قبل از تولید انواع آهن آلات ساختاری همچون تیرآهن و ناودانی و نبشی تولید می شوند. بلوم ها معمولا از طریق نورد شکل ساختاری به شکل پروفیل تو پور می شوند.

در کارخانه های فولاد سازی قدیمی بلوم ها از شمش (جهت مطالعه بیشتر به شمش فولادی چیست مراجعه نمایید) تولید می شدند (و به آنها بلوم آهن می گفتند) اما در کارخانه های مدرن با فرآیند ریخته گری مداوم ساخته می شوند.

تولید بلوم
تولید بلوم

مراحل تولید بلوم

داخل محفظه هایی مستطیل شکل با عمق 5 متر که در آن 4 تا 6 قالب بلوم به طور همزمان در دمای 1250 درجه سانتی گراد گرم می شوند. برای گرم شدن به 8 تا 18 ساعت لازم دارد .

پس از گرم شدن شمش قابل انعطاف می شود و به یک آسیاب معکوس دوطبقه انتقال می یابد که با هر بار عبور از این آسیاب از بین رول ها و غلتک های معکوس عبور کرده از آنجا که با هر بار عبور فقط 50 سانتیمتر از ضخامت آن کاهش می یابد ممکن است که 21 مرتبه لازم باشد تا از بین غلتک ها عبور کند تا به ضخامت مورد نظر برسند. با عبور از چندین ایستگاه بلوم به ضخامت 20 سانتی متر و عرض 15 سانتی و طول 10 متر در می آید وزن بلوم حدودا . که قطر غلتک ها حدود 120 سانتی متر است و هر یک توسط یک یا دو موتور الکتریکی در مجموع 7000 تا 12000 اسب بخار هدایت می شوند.

دو میز غلتکی که در جلو و عقب جایگاه قرار دارد بازوهای متحرکی دارند که بلوم را به داخل هدایت می کند و در صورت لزوم لبه های آن را می چرخاند.

ابعاد بلوم

بلوم یا همان شمشه ها شامل: به طور کلی فرم bloom مستطیل شکل یا تقریبا مربع حدودا در ابعاد 220 – 400 میلی متر, طول 2 – 12 متر می باشد. مشخصات این شمشه ها عبارتند از: عرض, طول, مقطع مربع, شعاع گوشه ها,خم شدگی, پیچ خوردگی زوایا, سطوح مسطح ( مانند: ترک های طولی, ترک های عرضی, خلل و فرج ) میباشد  مقطع بلوم معمولا بیشتر از 91 سانتی متر و طول آن حدود 460 تا 1000 سانتی متر است.

کاربرد بلوم

بعد از آنکه بلوم چیست را توضیح دادیم حال نوبت به کاربرد بلوم در صنعت میباشد

نکته ای که اکثرا اشتباه میکنند این است که بلوم, بیلت نیست ( جهت مطاله بیشتر به بیلت چیست مراجعه نمایید) یعنی سطح مقطع بیشتر دارد از این رو یعنی میتوان آهن آلاتی تولید کرد که سطح مقطع بالاتری دارند.

محصولات نهایی بلوم

  • تیرآهن (جهت مطلاعه بیشتر به تیرآهن چیست مراجعه نمایید)
  • تیرآهن هاش
  • چهار پهلو
  • ریل
  • نبشی
  • ناودانی

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on email
ایمیل
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on print
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

جدیدترین مقالات

بلوم چیست

بلوم چیست Bloom ؟

بلوم چیست Bloom یا شمشه در عصر شکوفایی فولاد, قطعات فولادی تولید شده, که اولین

محصولات نهایی بیلت

بیلت چیست Billet ؟

بیلت چیست Billet یا شمشال چیست بیلت چیست : بیلت های فولادی که در اصطلاح

تیرآهن چیست

تیرآهن چیست ؟

تیرآهن چیست تیرآهن چیست ؟ تیرآهن ساختار مهم بنا و یا سازه را تشکیل میدهد