بیلت یا شمشال چیست ؟ محصولات تولیدی آن چیست

فهرست بیلت یا شمشال چیست ؟ محصولات تولیدی آن چیست

بیلت یا شمشال چیست ؟

بیلت فولادی چیست ؟

بیلت فولادی که در اصطلاح انگلیسی به Billet شناخته می شود در مرحله دوم از محصولات نیمه آماده تولید می شوند. معمولا آنها در طی فرآیند ریخته گری فولاد تولید و سطح مقطع آنها کمتر از ۲۳۰ سانتی متر مربع است.

 

سطح بیلت فولاد کربن ناهموار است و ممکن است انتهای آن با برش تغییر شکل دهد. بیلت ها به طور معمول به عنوان پایه ترین محصول میله یا سیم برای نورد استفاده شود.

تعریف بیلت در بخش خوردگی مواد

بیلت فولادی بخشی از فلز است که در نورد میله ها استفاده می شود. می تواند با شمش یا مستقیما با ریخته گری مداوم تولید شود. بیلت به عنوان مواد اولیه در اکستروژن و سایر عملیات پردازش فلز استفاده شود. (جهت خرید و بررسی به قیمت میلگرد مراجعه نمایید)

استفاده از بیلت ها قبل از اینکه به شکل ها و اندازه های مشخصی تبدیل شوند کاربرد محدودی دارند. قبل از اینکه بتواند برای اهداف مختلفی استفاده شود باید یک سری مراحل تولید را طی کند. با این حال شمش های شکل نگرفته مانند میله های طلا به عنوان ذخیره استفاده می شوند. (جهت مطالعه بیشتر به اهمیت کنترل کیفیت در تولید آهن مراجعه نمایید)

ریخته گری گریز از مرکز همچنین برای تولید لوله های دایره ای کوتاه به عنوان بیلت, معمولا برای دستیابی به یک ساختار متالورژی دقیق استفاده می شود.

تولید شمشال و بیلت
تولید شمشال و بیلت

شمشال دارای یک ساختار دانه ای خاص هستند که این امکان را می دهد که فلز به شکل پیچیده تری پردازش شود. (جهت مطالعه بیشتر به شمش چیست مراجعه نمایید)

بیلت ها به دلیل قابلیت انعطاف پذیری و شکل پذیری نیز شناخته می شوند به خصوص هنگامی که شکل گیری و قالب ریزی و سازه در معرض دمای مختلف قرار می گیرند. ریخته گری صحیح بیلت مهم است زیرا قدرت و انعطاف پذیری آن را تعیین می کند.

بیلت ها قبل از فروش آزمایش می شوند. بیلت هایی که بین فرآیند گرمایش و سرمایش ترک یا شکاف می خورند در آزمایش رد می شوند زیرا چنین نقص هایی محصول را بی فایده می کند.

آزمایش بیلت
آزمایش بیلت

برخی از ابعاد معمول بیلت عبارتند از: 100-160 میلیمتر و طول 6-12 متر است.

مشخصات بیلت یا شمشال

پس از آنکه بیلت چیست را توضیح دادیم حال باید به مشخصات بیلت فولادی بپردازیم که عبارتند از: عرض, طول, مقطع مربع, شعاع گوشه ها,خم شدگی, پیچ خوردگی زوایا, سطوح مسطح ( مانند: ترک های طولی, ترک های عرضی, خلل و فرج )

مشخصات بیلت و شمشال
مشخصات بیلت و شمشال

بیلت دارای مقطع گرد یا مربع است. بیلت ها مستقیما از طریق ریخته گری مداوم یا اکستروژن یا غیر مستقیم از طریق نورد گرم ایجاد می شوند.

کاربرد بیلت فولادی

بیلت فولادی بیشتر از طریق نورد پروفیل و رسم پردازش می شوند.  محصولات نیمه نهایی آنها شامل:

می باشد. میله های فولادی به عنوان محصولات بلند بیلت فولادی در نظر گرفته می شوند.

جهت مطالعه بیشتر به ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

 

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست؟ صنعت فولاد عامل مهمی در اقتصاد جهانی است. فولاد سبز تقریبا در

کربن زدایی در فولاد

کربن زدایی فولاد

کربن زدایی فولاد کربن زدایی زمانی اتفاق می افتد که اتم های کربن در سطح