ورق آجدار چیست ؟

فهرست ورق آجدار چیست ؟

ورق آجدار چیست ؟

ورق آجدار که در اصطلاح به آن Diamond Plate گفته میشود نوعی ورق حاصل از نورد گرم است , یک فرآیند است که شامل نورد ورق در دمای بالا بیش از 927 درجه سانتیگراد می باشد, که بالاتر از دمای تبلور مجدد فولاد است. وقتی فولاد بالاتر از دمای تبلور مجدد باشد می توان آن را به راحتی شکل داد و در اندازه های بسیار بزرگتری ساخت . فولاد نورد گرم به دلیل اینکه اغلب بدون تاخیر در فرآیند تولید می شود ارزان تر از فولاد نورد سرد است, و بنابراین به دوباره گرم شدن فولاد نیازی نیست.

اگر با اصطلاح نورد گرم و نورد سرد آسنا نیستید توصیه میکنیم  اول مقالات نورد گرم چیست و نورد سرد چیست را مطالعه نمایید ویا تفاوت ورق نورد گرم و سرد را مطالعه نمایید

هنگامی که ورق خنک می شود کمی کوچک می شود بنابراین در مقایسه با نورد سرد کنترل کمتری روی اندازه و شکل محصول نهایی دارد. از محصولات نورد گرم میله های نورد گرم در ساخت سازه های جوشکاری و ساختمانی برای ساخت راه آهن و تیرهای I استفاده می شود, برای پردازش فولاد نورد گرم تولید کنندگان ابتدا با یک فلز بزرگ و مستطیل شکل بنام اسلب شروع می کنند. جهت مطالعه بیشتر به اسلب چیست مراجعه نمایید

ورق آجدار گالوانیزه
ورق آجدار

بطور مختصر اسلب چیست را توضیح میدهیم: در مرحله اول شمش گرم می شود و به بخش پیش گرمایش ارسال می شود و در آنجا به صورت رول بزرگ صاف می شود. از آنجا ورق در دمای بالا نگه داشته می شود و از طریق یک سری غلتک عبور می کند تا به ابعاد نهایی خود برسد. قطعات گداخته شده فولاد با سرعت زیاد از طریق غلتک ها رانده می شوند و آن به اسلب و یا رول  تبدیل میشود و می گذارند تا خنک شود.

از آنجا که فولاد نورد گرم بعد از خنک شدن کنترل کمتری بر شکل نهایی دارد و آن را برای کاربردهایی که دقت کمتری لازم دارد استفاده می شود. از ورق نورد گرم اغلب در کاربردهایی استفاده می شود که ابعاد کاملا مشخصی برای آنها مهم نباشد.

ورق نورد گرم معمولا به پردازش کمتری نسبت به ورق نورد سرد احتیاج دارد که باعث محبوبیت این محصول می شود. از آنجا که فولاد نورد گرم در دمای اتاق اجازه خنک شدن دارد اساسا نرمال می شود به این معنی که از تنش های داخلی که می تواند در اثر فرآیند های خنک کننده یا سخت شدن کار ایجاد شود عاری است.

فولاد نورد گرم در مواردی که تلورانس ابعادی به اندازه مقاومت کلی ماده مهم نباشد و در مواردی که اتمام سطح نگران کننده نیست ایده آل است. در مواردی که اتمام سطح نگران کننده باشد می توان پوسته پوسته شدن را با آسیاب کردن و حمام اسید از بین ببرند.

انواع ورق آجدار

انواع ورق آجدار از گران ترین به ارزان ترین

 

ورق آجدار استنلس استیل

بهترین ماده در ورق آجدار فولاد ضد زنگ استیل می باشد. و می تواند در برابر محیط قلیایی و دمای بالا مقاومت کند. و عمر طولانی نسبت به ورق های آجدار دیگری دارد.

ورق آجدار استیل و فولاد ضد زنگ می تواند بار سنگین تری نسبت به صفحات آلومینیوم تحمل کند. و بیشتر در صنایع غذایی و پزشکی کاربرد دارد.

ورق آجدار استیل
ورق آجدار استیل

ورق آجدار آلومینیوم

ورق آجدار از فولاد آلومینیوم ساخته شده است. این نوع ورق برای استفاده به صورت مداوم مناسب است چون در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم بوده است.

ورق آجدار آلومینیوم سطح درخشانی دارد و عموما برای دکوراتیو در معماری استفاده می شود و حتی در با گذشت زمان و خراب شدن ورق به دلیل جنس آلومینیوم ارزش بالایی دارد.

از بین انواع مختلف ورق آجدار  آلومینیوم ورق آجدار سبک محصوب میشود را دارد. و همین سبک بودن نصب را آسان می کند. ورق آج دار ضد زنگ در خواص فیزیکی و شیمیایی عملکرد بهتری دارد. به خصوص برای محیط های با درجه حرارت بالا و خورنده بسیار ایده آل است. اما با این وجود قیمت پایین تری نسبت به آلیاژ استیل دارد.

ورق اجدار آلومینیوم
ورق اجدار آلومینیوم

ورق آجدار گالوانیزه

ورق گالوانیزه روکش سنگینی از گالوانیزه را دارد. و می تواند ورق آجدار آهنی را از خوردگی و زنگ زدگی محافظت کند و عموما در کف و سطوح شیبدار یا آسانسور استفاده می شود. و همچنین عملکرد تزیینی دارد و می تواند در مبلمان و کاشی و سقف استفاده شود.

ورق آجدار گالوانیزه
ورق آجدار گالوانیزه

ورق آجدار آهنی

از ورق سبک آن که به آهن ورق روغنی گفته میشود ساخته می شود و دارای الگوی منظم بوده است. این نوع ورق آجدار دارای الگوی الماس و الگوی برگ بید و الگوی عدس و الگوی گرد دارد .

محبوب ترین الگو مربوط به تصویر زیر است که به 5 میله برگ بید معروف است . عملکرد ضد لغزش بهتری نسبت به 2 میله و 3 میله دارد. پشت این ورق از سطح صافی برخوردار است که باعث بستن آسان به زمین می شود. و از سایر ورق های آجدار ارزان تر و در بازار بیشتر موجود است

ورق آجدار آهنی
ورق آجدار آهنی

تولید ورق آجدار

ورق آجدار در نوع های مختلفی تولید میشود ولی دو نوع از پر طرافدار ترین نو ورق های آجدار میباشد که در زیر آهن ها خواهیم پرداخت

 • ورق آجدار فابریک
 • ورق آجدار پرسی

تبدیل ورق به ورق آجدار

ورقی که برای ورق آجدار استفاده میشود نوعی از ورق گرم محسوب می شود که روی این ورق بنا به کاربردشان برآمدگی هایی دارد که به آن گل ورق یا آج ورق یا چکر پلیت (  Checker Plate ویا Diamond plate ) گفته می شود.

برجستگی های پراکنده شده در ورق به شکل بادامی و الماسی و لبه تیز و لبه گرد یا لبه ذوزنقه ای شکل می باشد. که در بازارآهن به اصطلاح ورق کف و یا ورق آجدار معروف است .

 

ورق آجدار
ورق آجدار

نهایتا با عبور از قفسه های پایانی و انجام عملیات آج زنی به شکل ورق آج دار با ضخامت 1.5 تا 10 میلیمتر تولید شده و به صورت کلاف یا برش بسته بندی می شود. که در فیلم زیر مراحل تولید ورق آجدار به خوبی در دو روش پرسی و نوردی قابل مشاهده است.

 

 

تفاوت ورق آجدار فابریک و ورق آجدار پرسی

ورق آجدار فابریک ورقی است که توسط غلتط های یک طرفه که آجها در غلطک توخالی هستند بر ورق گرم و داغ داغ آج ها را ایجاد میکنند ولی در ورق آجدار پرسی یک غلطک دو طرفه و یا یک غلطکه یک طرفه ویا یک دستگاه پرس عمودی به ورق فشار وارد میکند تا آج ها از پشت ورق تو رفته و جلوی ورق بیرون زده میشوند . و همین امر باعث میشود که وزن ورق آجدار فابریک سنگین تراز ورق آجدار پرسی باشد.

در نتیجه قسمت زیرین ورق آجدار فابریک صاف و صیقلی است. ولی ورق آجدار پرسی دارای خلل و فرج است.

قیمت ورق آجدار

حال بعد از توضیح کامل ورق آجدار چیست نوبت به قیمت ورق آجدار رسیده است.

ورق آجدار بسته به ضخامت ورق  و قیمت ورق سیاه تحت تاثیر قرار میگیرد و پرسی یا فابریک بودن نوع ورق نیز قیمت ورق آجدار را افزایش و یا کاهش میدهد. مکان کارخانه نیز بر روی قیمت تمام شده ورق تاثیر گذار است که مکان کارخانه تولید شده که منظو همان مسافت طی شده میباشد نیز قیمت ورق آجدار را کاهش یا افزایش میدهد. در نتیجه قیمت ورق آجدار به چهار عامل وابسطه است

 1. نوع ورق آجدار : ورق آجدار پرسی و یا ورق آجدار فابریک .
 2. آلیاژ ورق آجدار: اینکه ورق آجدار از استیل ویا آلومینیوم ویا گالوانیزه ویا آهن باشد قیمت ورق خیلی زیاد تحت تاثیر قرار میدهد.
 3. کارخانه ورق آجدار: کارخانه های تولید کننده ورق آجدار فابریک کارخانه فولاد مبارکه و فولاد گیلان میباشد ولی تولید کننده های ورق آجدار پرسی عموما متفرقه میباشند و در بازار به وفور یافت میشود.
 4. ضخامت ورق آجدار : ورق های نازک عموما ارزان تر هستند به دلیل آنکه هزینه تولید نیز کمتر است.

  قیمت ورق آجدار
  قیمت ورق آجدار

وزن ورق آجدار

آج به کار رفته در ورق آجدار ورق را افزایش نمیدهد چرا که چیزی از ورق کم یا زیاد نمیشود و همانند ورق سیاه وزن ورق آجدار محاسبه میشود.

ورق آجدار در ضخامت های 1.5 تا 10 میلیمتر و ابعاد 2*1 متر و 6*1.5 متر و 6*2 متر تولید می شوند.

به عنوان مثال وزن ورق آجدار 2 میل با ابعاد 2*1 متر به صورت زیر است :

 • وزن ورق آجدار فابریک آهن 33 کیلومتر
 • وزن ورق آجدار گالوانیزه 35 کیلومتر
 • وزن ورق آجدار استیل 31 کیلومتر
 • وزن ورق آجدار آلومینیوم 11 کیلومتر
ابعاد ورق آجدار
ابعاد ورق آجدار

کاربرد ورق آجدار

ورق های آجدار عموما برای سطوح استفاده میشود که لغزندگی سطح را به طور چشم گیری کاهش میدهد و بیشتر برای پرتگاه یا سطوح شیبدار استفاده می شود تا از سرخوردن و لغزش افراد جلوگیری شود.

ورق آجدار می تواند از مواد گوناگون ساخته شود و در محیط های مختلف استفاده شود. مانند محیط هایی که در معرض مواد شیمیایی و گرما و خوردگی و گرد و غبار و رطوبت قرار دارند.
و عموما در کارگاههای شیمیایی و تصفیه خانه های فاضلاب و سکوهای تولید روغن دریایی استفاده می شود.

جهت مطالعه بیشتر میتوانید به ویکی پدیا مراجعه نمایید

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط
تحلیل قیمت آهن

تحلیل قیمت آهن

تحلیل قیمت آهن قیمت محموله های سنگ آهن با ۶۳.۵ درصد برای تحویل در تیانجین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات