قیمت تیرآهن و عوامل تاثیر گذار بر قیمت تیرآهن

فهرست قیمت تیرآهن و عوامل تاثیر گذار بر قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن و عوامل تاثیر گذار بر قیمت تیرآهن

عوامل زیادی بر روی قیمت آهن آلات تاثیر می گذارند. برای مثال سنگ آهن که برای تولید فولاد و طیف گسترده ای از محصولات دیگری که با استفاده از آهن آلات ساخته می شوند ضروری است می تواند بر روی قیمت محصولاتی مانند تیرآهن هم تاثیر بگذارد. برخی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت تیرآهن شامل میزان عرضه و تقاضا, سیاست های کشورها که می توانند موجب ایجاد محدودیت در عرضه آهن آلات به کشورهای مختلف شود, کیفیت کارخانه تولید کننده و… هستند. (جهت خرید و بررسی به قیمت تیرآهن مراجعه نمایید)

از آنجایی که عوامل موثر بر قیمت تیرآهن و در کل آهن آلات زیاد هستند, کسب و کارهای متکی به این مواد معمولا توجه زیادی به تغییرات قیمت ها دارند. دلیل این امر این است که این تغییرات بر روی میزان درآمد کسب و کارهای مذکور تاثیر می گذارد. در ادامه این مطلب عواملی را که بر روی قیمت تیرآهن و آهن آلات مختلف تاثیر می گذارند با هم بررسی خواهیم کرد. (جهت مطالعه بیشتر به تیرآهن چیست مراجعه نمایید)

قیمت تیرآهن و عوامل تاثیر گذار بر قیمت تیرآهن
قیمت تیرآهن و عوامل تاثیر گذار بر قیمت تیرآهن

میزان تقاضا

یکی از عوامل کلیدی موثر بر قیمت تیرآهن میزان تقاضا است. عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند بر روی میزان تقاضا تاثیر بگذارد, برای مثال می توانیم به وضعیت اقتصادی اشاره کنیم. اگر وضعیت اقتصادی را به عنوان یکی از عوامل موثر بر تقاضا در نظر بگیریم, زمانی که کشور در دوره رکود اقتصادی باشد ممکن است صنعت ساخت و ساز هم با رکود مواجه شود.

در چنین حالتی شرکت های تولید کننده کالاهای فولادی که برای ساختمان سازی به کار می روند مجبور می شوند فعالیت های تولیدی خود را محدود کنند. در نتیجه این شرکت ها سنگ آهن کمتری خریداری می کنند. با کاهش تقاضا تامین کنندگان سنگ آهن به اجبار قیمت ها را کاهش می دهند تا سنگ آهن خود را بفروشند و از انبار کردن حجم عظیمی از محصولات یا تعطیل شدن بخش های تولیدی جلوگیری کنند. (جهت مطالعه بیشتر به محاسبه بار تیرآهن مراجعه نمایید)

میزان تقاضا
میزان تقاضا

کیفیت کارخانه تولید کننده

کیفیت نیز یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت تیرآهن است. در صورتی که کیفیت یک محصول پایین تر از محصولات یک کارخانه دیگر باشد, با توجه به بازار رقابتی آهن آلات مشتریان محصولات این کارخانه را خریداری نخواهند کرد. در چنینی شرایطی تولید کننده تیرآهن مجبور می شود قیمت محصولات خود را کاهش دهد تا بتواند محصول خود را بفروشد. (جهت مطالعه بیشتر به مقایسه تیرآهن اصفهان و اهواز مراجعه نمایید)

در ایران نیز کارخانه های زیادی وجود دارند که محصولات فولادی با کیفیت تولید می کنند. قیمت و کیفیت تیرآهن تولید در این کارخانه ها به عوامل متعددی بستگی دارد. برای مثال ممکن است این کارخانه ها از مواد اولیه متفاوتی برای تولید تیرآهن استفاده کنند. در این صورت قیمت تیرآهن های آنها باهم تفاوت خواهد داشت. فرآیند تولید تیرآهن ها هم نقش مهمی در تعیین قیمت تمام شده آنها دارد. هرچه فرآیند تولیدی پیچیده تر باشد و دستگاه های مورد نیاز برای تولید تیرآهن بیشتر باشند ممکن است باعث افزایش قیمت آن شوند. (جهت مطالعه بیشتر به تحلیل قیمت آهن مراجعه نمایید)

کیفیت کارخانه تولید کننده
کیفیت کارخانه تولید کننده

ضخامت تیرآهن

ابعاد تیرآهنی که مشتری سفارش می دهد می تواند بر قیمت محصولات تاثیر بگذارد. وزن, عرض, طول, ضخامت و ارتفاع تیرآهن هایی که توسط مشتریان مختلف سفارش داده می شود ممکن است با هم تفاوت داشته باشند. (جهت مطالعه بیشتر به تفاوت تیرآهن H وارداتی و ایرانی مراجعه نمایید)

ضخامت تیرآهن
ضخامت تیرآهن

نوسانات ارزی

نوسانات ارزی یکی از عواملی است که تاثیرات زیادی بر روی قیمت محصولات مختلف و به ویژه آهن آلات دارد. برای درک نقش نوسانات ارز بر روی قیمت تیرآهن بهتر است میزان کاهش ارزش پول کشور را نسبت به ارزهای رایچ کشورهای دیگر مانند دلار و یورو در نظر داشته باشید.

این کاهش ارزش پول منجر می شود که هزینه واردات مواد اولیه افزایش پیدا کند و همین موضوع باعث بالا رفتن قیمت آهن آلاتی مانند تیرآهن می شود. (جهت مطالعه بیشتر به زنگ زدایی میلگرد و تیرآهن مراجعه نمایید)

نوسانات ارزی
نوسانات ارزی

وضعیت بورس

یکی از عواملی که مستقیما بر روی قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی تاثیر می گذارد تغییرات ارزش سهام شرکت های تامین کننده آهن آلات یا تولید کنندگان محصولات فولادی است. در حال حاضر کارخانه های بسیاری که در زمینه تولید و تامین آهن آلات فعالیت می کنند در بازار بورس هم حضور دارند. همین موضوع باعث می شود که تغییرات وضعیت بازار بورس کشور بر روی قیمت تیرآهن تاثیر بگذارد. (جهت مطالعه بیشتر به سازه فلزی مراجعه نمایید)

وضعیت بورس
وضعیت بورس

میزان واردات و صادرات

میزان واردات و صادرات تیرآهن نیز می تواند بر روی قیمت آن موثر باشد. صادرات و واردات معمولا تحت تاثیر تغییر و تحولات سیاسی کشورها قرار می گیرد. دولت های جدید گاهی اوقات قوانینی را وضع می کنند که ممکن است بر روی صادرات یا واردات محصولات فولادی به دیگر کشورها تاثیر بگذارد. گاهی اوقات ممکن است شرایطی به وجود بیاید که تولید یک محصول در کشور مقرون به صرفه تر از واردات آن باشد. اما همین موضوع هم تحت تاثیر تورم قرار می گیرد. با بالا رفتن تورم هزینه تولید تیرآهن افزایش پیدا می کند و همین امر باعث بالا رفتن قیمت آن خواهد شد. (جهت مطالعه بیشتر به فولاد چیست مراجعه نمایید)

از آنجایی که ارزش ارز سایر کشورها نسبت به پول ایران افزایش پیدا کرده است میزان تقاضا برای صادرات محصولاتی مانند تیرآهن و سایر فرآورده های فولادی افزایش یافته است. میزان صادرات تیرآهن نیز یکی از عوامل موثر بر قیمت آن است.

میزان واردات و صادرات
میزان واردات و صادرات

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل را می توانیم از دو جنبه بررسی کنیم. یکی هزینه حمل و نقل مواد اولیه و دیگری هزینه حمل محصولاتی است که بر اساس سفارش مشتریان تولید می شوند. برای جابجایی مواد اولیه ای که باید از خارج از کشور وارد شوند معمولا از وسایل نقلیه ای مانند کشتی استفاده می شود. زیرا این مواد اولیه حجم بسیار بالایی دارند.

(جهت مطالعه بیشتر به عیوب تیرهای فولادی چیست مراجعه نمایید)

همین موضوع باعث می شود که هزینه حمل وابسته به قیمت سوخت باشد. بنابراین تغییرات قیمت انرژی نیز از جمله عوامل موثر بر قیمت تیرآهن است. همچنین در زمان تحویل کالا به مشتری هزینه حمل بر اساس وسایل نقلیه ای که برای حمل کالا مورد استفاده قرار می گیرد و حجم سفارش بستگی دارد. (جهت مطالعه بیشتر به خرید و فروش آهن آلات اعتباری به روش LC مراجعه نمایید)

هزینه حمل و نقل
هزینه حمل و نقل

جهت مطالعه بیشتر به تیرآهن چیست مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات