تفاوت نبشی و سپری چیست؟

فهرست تفاوت نبشی و سپری چیست؟

تفاوت نبشی و سپری چیست؟ با ویژگی های این دو پروفیل آشنا شوید

نبشی و سپری چه تفاوت هایی دارند؟

در این مطلب بررسی می کنیم که تفاوت نبشی و سپری چیست و این دو پروفیل از چه لحاظ با هم فرق دارند. درک تفاوت بین نبشی و سپری اهمیت زیادی دارد زیرا در بسیاری از موارد پیش می آید که حتی افراد حرفه ای هم در زمان اجرای پروفیل ها در پروژه های ساخت و ساز به دلیل تنوع و گوناگونی آنها دچار اشتباه می شوند. در صورتی که با ویژگی های هر دو نوع پروفیل آشنا شوید احتمال بروز چنین اشتباهاتی تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا نبشی و سپری را با هم مقایسه کنیم. (جهت مطالعه بیشتر به سپری چیست مراجعه نمایید)

آشنایی با سپری

سپری ها که اغلب در صنایع ساختمان سازی به کار می روند نوعی پروفیل T شکل هستند که با استفاده از دو روش فابریک و پرسی تولید می شوند. (جهت خرید و بررسی به قیمت پروفیل مراجعه نمایید) در ادامه ویژگی های سپری را مشاهده می کنید :

 1. شکل ظاهری : سپری ها دارای بال و جان باریک و بلندی هستند. در اغلب اوقات سپری ها را با عنوان پروفیل T شکل هم می شناسند زیرا بال و جان سپری شکلی شبیه به حرف انگلیسی T ایجاد می کنند. همچنین سپری ها به دو شکل لبه گرد و لبه تیز در بازار یافت می شوند.
 2. اندازه : اندازه سپری ها با توجه به شکل ظاهری آنها متفاوت است. برای مثال سپری های لبه گرد با اندازه 30 تا 140 میلی متر و سپری های لبه تیز در اندازه های 20 تا 40 میلی متری در دسترس هستند.
 3. ضخامت : ضخامت این پروفیل T شکل بین 0.9 تا 2.5 میلی متر متفاوت است. البته متداول ترین نوع سپری دارای ضخامت 2 میلی متر است.
 4. طول : به صورت استاندارد سپری ها دارای طولی بین 6 تا 12 متر هستند.
آشنایی با سپری
آشنایی با سپری

از خط تولید تا محصول نهایی

اگر می خواهید بدانید تفاوت نبشی و سپری چیست باید روش تولید این دو پروفیل را بررسی کنیم. سپری ها از طریق دو روش فابریک (نورد گرم) و پرسی (نورد سرد) ساخته می شوند.

در روش فابریک یا نورد گرم شمش های فولادی تا جایی که ذوب شوند تحت حرارت قرار می گیرند. (جهت مطالعه بیشتر به فولاد چیست مراجعه نمایید) زمانی که این شمش ها به اندازه کافی نرم شدند آنها را به غلتک های نورد می فرستند و ضخامت آنها را کاهش می دهند. در نهایت سپری ها را با ابعاد مورد نظر برش می دهند و تولید می کند.

در روش پرسی یا نورد سرد شمش های فولادی را بعد از انجام فرآیند نورد گرم اسیدشویی می کنند و ضخامت آنها را کاهش می دهند. (جهت مطالعه بیشتر به شمش چیست مراجعه نمایید)

معایب سپری

سپری ها به دلیل مقاومت خمشی کمی که دارند در برابر خم شدن از خود مقاومت نشان می دهند و همین موضوع هم باعث می شود به کار بردن آنها در محل اتصالات دشوار باشد. یکی دیگر از معایب سپری ها این است که سطح آنها به سمت بالا متمایل است.

معایب سپری
معایب سپری

 آشنایی با نبشی

نبشی ها هم یک نوع پروفیل هستند که به آنها پروفیل L شکل یا پروفیل V شکل هم گفته می شود زیرا دو ضلع نبشی ها بر هم عمود هستند. نبشی ها هم از طریق دو روش پرسی و فابریک تولید می شوند و در صنایع ساختمانی, عمران و… مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه می توانید با سایر مشخصات نبشی آشنا شوید :

 1. شکل ظاهری : نبشی ها را از نظر ظاهری می توان به دو دسته نبشی بال مساوی و بال نامساوی تقسیم کرد.
 2. اندازه : انواع مختلف نبشی ها برای استفاده در اتصالات ساختمانی با اندازه های 2 تا 20 مورد استفاده قرار می گیرند.
 3. ضخامت : ضخامت نبشی ها بین 3 تا 32 میلی متر است.
 4. طول : نبشی ها می توانند طولی به اندازه 6 تا 12 متر داشته باشند. البته در برخی موارد امکان تولید نبشی با طول 15 متر هم وجود دارد.
 آشنایی با نبشی
آشنایی با نبشی

مقایسه کلی دو محصول

حالا با توجه به اطلاعاتی که در دسترس داریم می توانیم بررسی کنیم که تفاوت نبشی و سپری چیست. (جهت مطالعه بیشتر به نبشی چیست مراجعه نمایید) می دانیم که این دو نوع پروفیل یک سری شباهت ها و یک سری تفاوت هایی با هم دارند. در زیر می توانید مقایسه کلی پروفیل نبشی و سپری را مشاهده کنید :

 • هم پروفیل T شکل و هم پروفیل L شکل برای استفاده در اتصالات ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.
 • برای تولید پروفیل های نبشی و پرسی از روش های پرسی (نورد سرد) و فابریک (نورد گرم) استفاده می شود.
 • یکی از تفاوت های مهم نبشی و سپری شکل ظاهری آنها است. پروفیل های نبشی دارای مقاطع عمود بر هم و به شکل L هستند ولی پروفیل های سپری به شکل T هستند.
 • زمانی که پروفیل های نبشی و سپری خرد شوند به آنها لقمه گفته می شود. درواقع شکل خرد شده این دو محصول نام یکسانی دارد.
مقایسه نبشی و سپری
مقایسه نبشی و سپری

تفاوت نبشی و سپری چیست ؟

در این بخش قصد داریم تفاوت های این دو پروفیل را با توجه به معیارهایی مانند ظاهر, زمان خرید و کاربرد آنها بررسی کنیم.

تفاوت نبشی و سپری از لحاظ ظاهر

یکی از تفاوت های مهم نبشی و سپری که در بخش های قبل هم به آن اشاره کردیم شکل ظاهری آنها است. درواقع با در نظر داشتن این تفاوت در زمان خرید می توانید مانع بروز اشتباهات شوید. نبشی از مقاطع عمود برهم ساخته شده است و شبیه به حرف انگلیسی L و گاهی اوقات V است, ولی سپری دارای یک مقطع است که به شکل عمود بر روی یک صفحه قرار گرفته است و شکلی شبیه به حرف T انگلیسی دارد. همچنین پروفیل نبشی از نظر ظاهری به دو نوع بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می شود درحالیکه سپری از لحاظ ظاهری دارای دو مدل لبه گرد و لبه تیز است. ضخامت سپری هم نسبت به نبشی کمتر است.

تفاوت نبشی و سپری در زمان خرید

در این مورد باید به روش نامگذاری نبشی و سپری توجه داشته باشید :

 • در زمان خرید سپری : می دانید که اندازه لبه و دیواره سپری ها با هم برابر است و همین هم باعث می شود عددی که برای نامگذاری آنها استفاده می شود یکسان باشد. برای مثال «سپری 15» به معنای سپری است که لبه ای با ابعاد 150 میلی متر دارد.
 • در زمان خرید نبشی : برای نامگذاری نبشی ها از سه عدد استفاده می شود که نمایانگر اندازه ضخامت و بال ها هستند.

تفاوت نبشی و سپری در کاربرد

در نهایت می خواهیم بررسی کنیم از نظر کاربرد تفاوت نبشی و سپری چیست :

 • نبشی هم به شکل تکی و هم به شکل ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد ولی سپری فقط به شکل تکی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • از آنجایی که ظاهر این دو پروفیل با هم تفاوت دارند از آنها در اتصالات متفاوتی هم استفاده می شود. برای مثال سپری در اتصالات میانی و نبشی در اتصالاتی که بر هم عمود هستند به کار می روند.

جهت مطالعه بیشتر به تفاوت نبشی و سپری مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات