تیرآهن هاش چیست ؟ انواع و کاربرد تیرآهن H

فهرست تیرآهن هاش چیست ؟ انواع و کاربرد تیرآهن H

تیرآهن هاش چیست ؟ انواع و کاربرد تیرآهن H

تیرآهن هاش چیست ؟

در این مطلب قصد داریم بررسی کنیم تیرآهن هاش چیست. تیرآهن هاش یا تیرآهن بال پهن نسبت به تیرآهن های معمولی بال یا فلنج پهن تری دارند و از نظر ظاهری به شکل یک حرف H انگلیسی به نظر می رسند. برای کسانی که در صنعت ساختمان سازی مشغول فعالیت هستند درک اینکه چه چیزی تیرآهن های هاش و تیرآهن های I شکل را از هم متفاوت می کند خیلی اهمیت دارد. این دو تیرآهن فلزی تقریبا یکسان به نظر می رسند اما بین آنها تفاوت های فاحشی وجود دارد که درک آنها ضروری است. (جهت مطالعه بیشتر به تیرآهن چیست مراجعه نمایید)

تیرآهن های بال پهن همانطور که از نامشان پیدا است دارای بال پهن تری نسبت به سایر تیرآهن ها هستند و از طریق فرآیند نورد تولید می شوند. اندازه بخش بال و ارتفاع این تیرآهن ها تقریبا با هم برابر است و همین موضوع هم باعث می شود استحکام این نوع تیرآهن ها تا حد زیادی بالا برود. در ادامه با ویژگی های تیرآهن های هاش بیشتر آشنا خواهید شد. (جهت مطالعه بیشتر به خرید و فروش آهن آلات اعتباری به روش LC مراجعه نمایید)

تیرآهن هاش چیست ؟
تیرآهن هاش چیست ؟

تفاوت تیرآهن بال پهن با تیرآهن I

تیرآهن های هاش بر اساس سه نوع استاندارد ساخته می شوند که در زیر می توانید آنها را مشاهده کنید:

 • استاندارد st37
 • استاندارد st44 (از سایر استانداردها رایج تر است)
 • استاندارد st52

تیرآهن های هاش اغلب از خارج از کشور وارد ایران می شوند و به همین دلیل هم قیمت آن ها وابستگی زیادی به نوسانات بازار ارز دارد. البته کارخانه ذوب آهن اصفهان هم مشغول تولید تیرآهن های هاش است. در ادامه می توانید برخی از تفاوت های تیرآهن هاش و تیرآهن I را مشاهده کنید: (جهت مطالعه بیشتر به تیرآهن ارزان در بازار مراجعه نمایید)

 • وزن : این تیرآهن های فولادی از نظر وزن با هم تفاوت دارند. وزن متوسط تیرآهن های هاش بیشتر از تیرآهن های I است. یعنی تیرآهن های بال پهن می توانند وزن بیشتری را تحمل کنند.
 • دهانه : تیرآهن های H می توانند برای دهانه هایی با ابعاد حداکثر 100 متر مورد استفاده قرار بگیرند.
 • تعداد قطعات : تیرآهن های بال پهن شبیه به یک قطعه یکپارچه فولاد به نظر می رسند اما از لبه های موربی تشکیل شده اند که به هم متصل هستند. (جهت مطالعه بیشتر به زنگ زدایی میلگرد و تیرآهن مراجعه نمایید)
 • شبکه مرکزی : تارهای مرکزی تیرآهن هاش ضخیم تر از تیرآهن های I هستند. یعنی تیرآهن های بال پهن می توانند قوی تر از تیرآهن های I باشند.
تفاوت تیرآهن بال پهن با تیرآهن I
تفاوت تیرآهن بال پهن با تیرآهن I

تاریخچه هاش H-BEAM

در این بخش می خواهیم بررسی کنیم که تاریخچه تیرآهن هاش چیست. تیرآهن های هاش در سال 1908 و توسط یک شرکت کشتی سازی به نام شرکت بثلهم ساخته شدند. این شرکت حدود 4 دهه بود که تمرکز خود را بر روی ساخت فولادهای سازه ای مانند ساختمان ها و پل های بلند گذاشته بود. تیرآهن های بال پهن دو دهه بعد از اینکه تیرآهن های فولادی I نوعی انقلاب در بازار ایجاد کرده بودند تولید شدند. با اختراع تیرآهن های فولادی سازندگان می توانستند از اسکلت های فولادی برای تثبیت ساختمان استفاده کنند و ساختمان هایی مرتفع تر بسازند. (جهت مطالعه بیشتر به محاسبه بار تیرآهن مراجعه نمایید)

اما حتی با وجود تیرآهن I هم امکان ساخت ساختمان هایی که بیش از 20 طبقه باشند وجود نداشت. برای ساختن ساختمان های بیش از 20 طبق باید از صفحات فولادی و سایر اتصالاتی استفاده می شد که گران بودند و در بیشتر موارد ارزش صرف هزینه را نداشتند. اما با اختراع تیرآهن های هاش امکان ساخت ساختمان هایی با بیش از 20 طبقه هم ایجاد شد. (جهت مطالعه بیشتر به تفاوت تیرآهن H وارداتی و ایرانی مراجعه نمایید)

انواع تیرآهن بال پهن یا تیرآهن هاش چیست ؟

تیرآهن های بال پهن به دو دسته بال پهن سبک و بال پهن سنگین تقسیم می شوند. در ادامه می توانید با ویژگی های هر یک از این تیر آهن ها آشنا شوید:

 • تیرآهن بال پهن سبک : تیرآهن های بال پهن سبک اغلب با بال های نازک تر و سطح مقطع شبیه به حرف H انگلیسی خود شناخته می شوند. به این نوع تیرآهن ها HEA یا IPBL هم گفته می شود. حرف آخر HEA نشان دهنده ضخامت بال تیرآهن است. در اینجا منظور از A نازکترین سطح مقطع میان تیرآهن های بال پهن است. در تیرآهن بال پهن سبک ارتفاع تیر از عرض بال ها کمتر است. به این منظور در زمان تولید عرض بال این تیرها تا حداکثر 300 میلی متر ساخته شده و سپس ارتفاع تیر فولادی افزایش می یابد اما عرض به همان اندازه 300 میلی متر باقی می ماند. (جهت مطالعه بیشتر به قیمت تیرآهن و عوامل موثر مراجعه نمایید)
 • تیرآهن بال پهن سنگین: این نوع تیرآهن ها دراقع نوع میانی تیرآهن H هستند. تیرآهن های بال پهن سنگین در مقایسه با نوع سبک تر دارای ظرفیت تحمل بار بیشتری هستند و بال آنها هم تا حدودی سنگین تر و عریض تر از تیرآهن HEA است. در تیرآهن بال پهن سنگین عرض بال با ارتفاع تیر تا اندازه 300 میلی متر برابر است و در ارتفاع های بالاتر عرض بال بر روی 300 میلی متر ثابت باقی می ماند.
انواع تیرآهن بال پهن یا تیرآهن هاش چیست ؟
انواع تیرآهن بال پهن یا تیرآهن هاش چیست ؟

نحوه تولید تیرآهن هاش

حال که می دانیم تیرآهن هاش چیست بهتر است با روش تولید آن آشنا شویم. همانطور که گفتیم تیرآهن های بال پهن از طریق فرآیند نورد تولید می شوند. در طی این فرآیند مواد اولیه ای مانند بیلت تحت حرارت قرار می گیرند و سپس درون غلتک هایی قرار می گیرند که موجب کشش و افزایش طول تیرآهن ها می شود. بعد از فرآیند نورد تیرآهن ها خنک شده و سپس بر اساس ابعاد دلخواه برش داده می شوند. (جهت خرید و بررسی به قیمت تیرآهن مراجعه نمایید)

کاربرد تیرآهن هاش چیست ؟

تیرآهن های هاش یا بال پهن کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف دارند که در ادامه می توانید با برخی از مزایا و کاربردهای این تیرآهن ها آشنا شوید:

 • از این نوع تیرآهن ها برای ساخت ساختمان ها،, پل های بزرگ و… استفاده می شود. (جهت مطالعه بیشتر به مقایسه تیرآهن اصفهان و اهواز مراجعه نمایید)
 • ساخت خرپا و ستون های مستحکم
 • از آنجایی که سطح مقطع تیرهای H نسبت به تیرهای I تا حدودی متفاوت است،, شبکه مرکزی ضخیم تر و بال های عریض تری هم دارند،, پس می توانند میزان بار بیشتری نسبت به تیرآهن های I حمل کنند. به همین دلیل هم از این نوع تیرها در پروژه های با مقیاس بزرگتر استفاده می شود. زیرا استفاده از این نوع تیرها میزان اطمینان را افزایش می دهد.
 • حالا که متوجه شدید تیرآهن هاش چیست دیگر می دانید که تیرآهن های بال پهن می توانند مقاومت بیشتری ایجاد کنند و تنش های مکانیکی کمتری هم دارند. (جهت مطالعه بیشتر به مشهورترین سازه فلزی جهان مراجعه نمایید)
 • امکان استفاده به عنوان تکیه گاه های عمودی
 • امکان استفاده از این نوع تیرآهن ها تا حداکثر طول 100 متر در سازه های مختلف
 • ساخت اسکله،, کشتی سازی و سد سازی
 • ساخت پالایشگاه
 • امکان نصب تیرآهن های بال پهن با سرعتی بیشتر از تیرآهن های I وجود دارد
 • تیرآهن های H فضای زیادی اشغال نمی کنند.

(جهت مطالعه بیشتر به عیوب تیرهای فولادی چیست مراجعه نمایید)

کاربرد تیرآهن هاش چیست ؟
کاربرد تیرآهن هاش چیست ؟

جهت مطالعه بیشتر به تیرآهن چیست مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست؟ صنعت فولاد عامل مهمی در اقتصاد جهانی است. فولاد سبز تقریبا در

کربن زدایی در فولاد

کربن زدایی فولاد

کربن زدایی فولاد کربن زدایی زمانی اتفاق می افتد که اتم های کربن در سطح