ورق گالوانیزه چیست ؟

ورق گالوانیزه چیست ؟

فهرست ورق گالوانیزه چیست ؟

ورق گالوانیزه چیست ؟ ورق های گالوانیزه چه کاربردی دارند ؟

ورق گالوانیزه چیست ؟

گالوانیزه کردن فرآیندی است که در طی آن یک لایه پوششی از جنس فلز روی بر روی سطح ورق های فولادی یا ورق سرد (جهت مطالعه بیشتر به ورق سرد مراجعه نمایید) قرار می گیرد تا از آن ها محافظت کرده و مانع پوسیدگی و زنگ زدگی ورق ها شود. چندین روش برای گالوانیزه کردن ورق ها وجود دارد ولی رایج ترین روش انجام این کار استفاده از غوطه وری گرم یا گالوانیزه گرم است. ورق گالوانیزه (به انگلیسی Galvanized sheet) به دلیل دوام بالا و مقاومت زیادی که در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی از خود نشان می دهند در صنایع زیادی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه این مطلب به شکل مفصل بررسی می کنیم که ورق گالوانیزه چیست و چه کاربردها و مزایایی دارد. (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق مراجعه نمایید)

تاریخچه گالوانیزاسیون و ورق فولادی گالوانیزه

تاریخ روی با گالوانیزه رابطه یکسانی دارد 2500 سال قبل زیورآلاتی ساخته شده که حاوی آلیاژهایی چون مس و روی می باشد.

تاریخ گالوانیزه سازی در متن معروف پزشکی هند که در حدود 500 سال قبل از میلاد نوشته شده مربوط به فلزی است که هنگام اکسید شدن از خود اکسید روی تولید می کند که به عنوان مرهمی برای چشم و زخم های باز چشم استفاده می شد. تولید روی در قرن 17 به چین منتقل شد.

در سال 1742 یک شیمی دان به نام Melouin مقاله ای به آکادمی سلطنتی فرانسه فرستاد که در آن در مورد چگونگی ایجاد شدن پوشش روی بر روی آهن از طریق فرآیند فرو بردن آهن در روی مذاب توضیح داده بود.(جهت مطالعه بیشتر به آهن چیست مراجعه نمایید)

در سال 1836 فرآیند گالوانیزه در فرانسه اختراع شد که باعث می شد فرآیند زنگ زدگی به حداقل برسد.

اولین آهن گالوانیزه در سال 1844 در نیروی دریایی پمبروک داکس, ولز تخمین زده شده است.

تا سال 1850 صنعت گالوانیزه انگلستان حدود 10.000 تن روی برای گالوانیزه کردن آهن استفاده کرد.

تاریخچه گالوانیزاسیون و ورق فولادی گالوانیزه
تاریخچه گالوانیزاسیون و ورق فولادی گالوانیزه

نحوه تولید ورق گالوانیزه

قبل از اینکه روی را به سطح ورق های فولادی اضافه کنند آن ها را درون یک محلول چربی زدایی قرار می دهند و تمیز می کنند, سپس از غلتک های نورد گرم عبور می دهند. همانطور که ذکر کردیم روش های متفاوتی برای گالوانیزه کردن ورق ها وجود دارد. در زیر می توانید با برخی از این روش ها آشنا شوید:

غوطه وری گرم

این یکی از روش های اصلی برای گالوانیزه کردن ورق ها محسوب می شود. در طی این فرآیند ورق ها در یک دیگ مذاب حاوی روی که دمایی حدود 860 درجه فارنهایت دارد غوطه ور می شوند. بعد از اینکه ورق از این دیگ مذاب بیرون می آید با اکسیژن موجود در هوا واکنش نشان می دهد و اکسیژن خالص با روی ترکیب شده و اکسید روی ایجاد می کند. اکسید روی هم با کربن دی اکسید واکنش نشان می دهد و کربنات روی را تولید می کند که منجر به ایجاد پوشش محافظ نهایی روی ورق می شود.

الکتروگالوانیزه

شاید بتوان گفت که این روش یکی از منحصر به فردترین روش های گالوانیزه کردن ورق های فلزی محسوب می شود. در طی این فرآیند ورق را در الکترولیت (محلول سولفات یا سیانید) غوطه ور می کنند. یک جریان الکتریکی به محلول الکترولیتی وارد می شود. این جریان به ورق اعمال شده و باعث کاهش یون های مثبت روی نسبت به فلز روی می شود و سپس بر روی فولادی که بار مثبت دارد قرار می گیرد. این روش معمولا در اولین مرحله تولید ورق (جهت مطالعه بیشتر به ورق چیست مراجعه نمایید) انجام می شود.

نحوه تولید ورق گالوانیزه
نحوه تولید ورق گالوانیزه

مشخصات فولاد گالوانیزه

فولاد گالوانیزه به دلیل ماندگاری بالا, استحکام, قابلیت شکل پذیری و مقاومتی که در برابر خوردگی پوشش روی که بر روی سطح آن قرار گرفته است دارد, یکی از محبوب ترین انواع ورق های فولادی محسوب می شود. پوشش روی به عنوان سدی در برابر عناصر خورنده از فلز پایه محافظت می کند و همین ویژگی است که فولاد گالوانیزه را به یک محصول با کیفیت تبدیل می کند. تطبیق پذیری فولاد گالوانیزه باعث شده است که در انواع پروژه ها و صنایع ازجمله کشاورزی, خورشیدی, خودروسازی, ساخت و ساز و… از این نوع فولاد (جهت مطالعه بیشتر به فولاد چیست مراجعه نمایید) استفاده شود.

مشخصات فولاد گالوانیزه
مشخصات فولاد گالوانیزه

مزایای ورق گالوانیزه

 هزینه تولید مقرون به صرفه

گالوانیزه کردن ورق های فولادی نسبت به سایر پوشش های محافظتی که برای ورق ها به کار می روند هزینه تولید کمتری دارد.

تعمیر و نگهداری آسان ورق گالوانیزه

حتی اگر هزینه تولید گالوانیزه بیش از پوشش های محافظتی دیگر بود هم در دراز مدت استفاده از گالوانیزه هزینه کمتری خواهد شد. زیرا ورق های گالوانیزه ماندگاری بیشتری دارند و خیلی هم نیاز به نگهداری و تعمیر ندارند.

عمر طولانی

عمر متوسط ورق های گالوانیزه در بیشتر محیط های روستایی بیش از 50 سال و در محیط های آلوده شهری هم بیش از 25 سال است.

دارای پوشش مستحکم

یک پوشش گالوانیزه دارای یک ساختار متالورژیک منحصر به فرد است که مقاومت فوق العاده ای در برابر آسیب هایی که ممکن است در فرآیند حمل و نقل, نصب و در زمان استفاده به وجود بیاید نشان می دهد.

نصب سریع و آسان

حتی در شرایط آب و هوایی نامناسب هم امکان نصب ورق های گالوانیزه وجود دارد.

بررسی آسان ورق های گالوانیزه

برای ارزیابی این ورق ها لازم نیست از روش های آزمایشگاهی یا تجهیزات خاص استفاده کنید. اگر پوشش گالوانیزه در ظاهر سالم به نظر می رسد پس ورق ها مشکلی ندارند.

 

مزایای استفاده ورق گالوانیزه

مزایای استفاده از ورق گالوانیزه

کاربرد ورق گالوانیزه

حالا که می دانید ورق گالوانیزه چیست بهتر است با کاربردهای آن هم آشنا شوید. از این ورق در صنایعی مانند

 • ساخت و ساز
 • ساخت مبلمان
 • لوازم خانگی مانند لباسشویی
 • ساختمان سازی
 • صنایع سبک
 • ساخت تابلوهای برقی
 • الکترونیک
 • برشکاری فلز

و… استفاده می شود.

(جهت خرید و بررسی به قیمت پروفیل مراجعه نمایید)

جهت مطالعه بیشتر به مقالات زیر مراجعه نمایید.

 

کاربرد ورق گالوانیزه
کاربرد ورق گالوانیزه

انواع ورق گالوانیزه

اگر کنجکاو هستید بدانید انواع ورق گالوانیزه چیست, باید بگوییم که می توان ورق گالوانیزه را بر اساس معیارهای مختلفی دسته بندی کرد. برای مثال ورق های گالوانیزه را بر اساس روش تولید به دو دسته ورق های الکتروگالوانیزه و ورق های غوطه وری گرم تقسیم می کنند. روش تولید این ورق ها را در بخش قبلی ذکر کردیم. (جهت خرید و بررسی به قیمت ناودانی مراجعه نمایید)

از لحاظ فرآورده ها می توانیم ورق گالوانیزه را به سه دسته

 • ورق گالوانیزه رنگی
 • ورق آلوزینگ
 • ورق گالوانیزه معمولی

دسته بندی کنیم. با توجه به شکلی که ورق های گالوانیزه در بازار به فروش می رسند هم می توان این ورق ها را در دو دسته شیت و فابریک جای داد.

انواع ورق گالوانیزه
انواع ورق گالوانیزه

کارخانه های تولید کننده ورق گالوانیزه

ورق های گالوانیزه به دلیل کاربردهای زیادی که دارند در ایران هم تولید می شوند. ازجمله برخی از کارخانه های تولید کننده ورق گالوانیزه در ایران می توانیم به

 • کارخانه ورق گالوانیزه هفت الماس
 • کارخانه ورق گالوانیزه امیر کبیر کاشان
 • کارخانه ورق گالوانیزه تاراز شهرکرد
 • کارخانه ورق گالوانیزه سمنان
 • کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

و… اشاره کرد. هریک از این کارخانه ها ورق های گالوانیزه را در انواع مختلف تولید می کنند.

جهت مطالعه بیشتر به ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *