02168439

مشاوره رایگان قبل از خرید !

02168439

مشاوره رایگان قبل از خرید !

نبشی چیست ؟

نبشی چیست

فهرست نبشی چیست ؟

نبشی چیست ؟ کاربرد و انواع نبشی

آشنایی با تاریخچه, کاربردها و انواع نبشی های موجود در بازار

نبشی چیست

شاید کم و بیش این واژه را هنگام تهیه مصالح ساختمانی برای بازسازی منزلتان شنیده باشید, اما با قطعیت ندانید که نبشی چیست و چه کاربردی دارد. در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم نبشی چیست ؟ در واقع نبشی یک نوع پروفیل است که سطح مقطع آن به شکل دو ضلع عمود ( جهت اطلاع بیشتر به پروفیل چیست مراجعه نمایید) , بر روی هم قرار گرفته و جزء یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی به شمار می رود که به تنهایی یا به صورت مرکب در پروژه های ساختمانی, عمرانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه نبشی

پس از جنگ جهانی دوم, جمعیت ایران به تدریج رشد کرد و همراه با بهبود وضعیت اقتصادی مردم, نیازها و تمایلات آنها برای ساخت خانه های مدرن بیشتر شد. مصالح ساختمانی در آن زمان بیشتر از جنس چوب و خشت بود, اما با توجه به شرایط اقلیمی کشور و در دسترس نبودن چوب کافی در مناطق مختلف, مردم برای ساخت خانه های خود به بهره برداری از آلومینیوم و آهن روی آوردند. بنابراین واردات آهن آلات به داخل کشور افزایش یافت.

مقاطعی مانند تیرآهن , میلگرد, قوطی, ناودانی و نبشی علاوه بر کاربردهای بی شمار در صنعت ساختمان , در صنایع تولیدی نیز مورد استقبال قرار گرفتند. اگر بپرسید مهمترین دلیل استفاده از نبشی چیست ؟ به نظر ما از آنجا که نبشی یک پروفیل ساده است, توانسته جایگاهی منحصر بفرد در صنعت و ساخت و ساز پیدا کند. برای نمونه استفاده راحت از نبشی برای تولید فریم یا قاب های در و پنجره یا سایر کاربردهای گوناگون آن, از دلایل مهم استفاده از نبشی است.

تاریخچه نبشی
تاریخچه نبشی

نحوه تولید

نبشـی ها به لحاظ نحوه تولید به دو گروه زیر تقسیم می شوند:

نبشی پرسی

برای تولید نبشی پرسی, از ورق سیاه استفاده می شود. مشابه تولید ناودانی پرسی, در خط تولید نبشی پرسی نیز با عبور ورق فولادی بریده شده با طول مقطع مشخص, فرایند شکل دهی سرد انجام می گیرد. این نوع نبشی ها از جنس فولاد ساختمانی St37 ساخته می شود. به دلیل قیمت ورق ارزان نسبت به بلوم , فرآیند تولید کمتر قیمت و مقاومت کمتری دارد.

نبشی فابریک

در تولید این نوع نبشی از فرایند نورد گرم استفاده می شود. نبشی فابریک با شکل دهی بلوم های ( جهت مطالعه بیشتر به بلوم چیست مراجعه نمایید) گداخته که خواص مکانیکی متفاوتی نسبت به نبشی پرسی دارند, تولید می شود.

نبشی چیست
نبشی چیست

انواع نبشی از لحاظ شکل ظاهری

نبشـی ها از لحاظ ظاهری نیز به دو گروه تقسیم می شوند:

نبشی بال مساوی

منظور از بال مساوی در نبشی چیست؟ همانطور که از اسمش مشخص است, نبشی بال مساوی به پروفیل هایی گفته می شود که دو بال قائم آنها به صورت یکسان هستند و با حرف ال تنها (L) نمایش داده می شوند. برای نمونه علامت L200 نشانگر یک نبشی با بال مساوی و اندازه ۲۰۰ میلی متر است.

نبشی بال مساوی
نبشی بال مساوی

نبشی بال نامساوی

در برخی موارد که امکان استفاده از نبشی بال مساوی با محدودیت روبه رو است,  از نوع نامساوی آن استفاده می شود. نبشی بال نا مساوی به پروفیل هایی گفته می شود که دو بال قائم آنها به صورت یکسان نیست, این نوع نبشی با استانداردهای ST37 و ST52, ST44 در بازار موجود است و علامت آن در نقشه ساختمان با درج اندازه هر دو بال در کنار حرف L مشخص می شود. برای مثال L200*300 نشان دهنده نبشی با دو بال نامساوی با اندازه های 200 و 300 میلی متر است.

نبشی چیست
نبشی چیست

نبشی اسپیرال

یک نوع نبشی بال مساوی سبک است که از سایز ۲۰*۲۰*۲ تا ۵۰*۵۰*۵ ساخته می شود. نبشی اسپیرال در بازار با عنوان نورد گرم بال مساوی معروف است.

انواع نبشی از لحاظ جنس

برای اینکه بدانید نوع مواد اولیه به کار رفته در ساختار نبشی چیست, به موارد زیر دقت کنید:

نبشی آلومینیوم

این نوع نبشی با استفاده از قالب و با روش اکستروژن تولید می شود. نبشی آلومینیوم با سه کیفیت خام, رنگ شده و آنودایز تولید و به بازار عرضه می شود. از آنجا که مقطع نبشی آلومینیوم دارای خواص مختلفی مانند سبک وزن بودن, مقاوم در برابر زنگ آّهن و قابلیت سوراخ کاری و جوش کاری است, می توان از آن در سطح وسیعی استفاده کرد.

نبشی گالوانیزه

این نوع نبشی از جنس آهن و فلز روی که به صورت لایه پیلی الکتروشیمیایی تشکیل شده, ساخته می شود. این امر سبب شده تا فلز روی به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد عمل کند. روی در آند تحت فرایند اکسیداسیون قرار می گیرد و با توجه به اینکه از آهن فعال تر است, از پتانسیل اکسید بالاتری برخوردار می شود. از این محصول در مکان هایی که احتمال ایجاد زنگ آهن و خوردگی وجود دارد, استفاده می شود.

نبشی گالوانیزه
نبشی گالوانیزه

نبشی استیل

در ساختار این نوع نبشی از شمش استیل استفاده شده و نبشی به دو روش پرسی و فابریک تولید می شود. در روش تولید پرسی, با خم کردن ورق به وسیله دستگاه رول فرمینگ و عملیات برشکاری, نبشی استیل با اشکال مختلف L و V تولید می شود. در روش تولید فابریک, استیل گداخته را به وسیله نورد سرد و گرم به شکل نبشی درمی آورند. کاربرد این نوع نبشی چیست؟ این نوع نبشی در مکان های باز و در معرض زنگ زدگی و خوردگی کاربرد دارد. (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق مراجعه نمایید)

کاربرد نبشی

 • نبشی کشی در ساختمان برای مهار دیوارهای سفالی و دیوارهای بتن آرمه
 • استفاده در چارچوب های ساده درب و پنجره
 • استفاده از نبشی مدل لقمه ای برای اتصالات تیرآهن به بیم ها در ساختمان
 • ساخت خرپاها و ستون های به کار رفته در اسکلت فلزی
 • ساخت قفسه آهنی
 • ساخت ساپورت لوله در نیروگاه ها, صنایع پتروشیمی و خطوط لوله
 • کمک به تولید پایه برای تجهیزات ترافیکی
 • ایجاد پوشش برای سینی های کابل برق

مشخصات نبشی

برای اینکه بدانید مشخصات نبشی چیست, کافی است به دو معیار طول و ضخامت بال های نبشی توجه کنید. برای مثال مشخصات نبشی درج شده روی مقطع یک نبشی به صورت ۳*۳۰*۳۰ است, مشخصات نبشی مندرج شده نشان می دهد که اندازه بال های نبشی ۳۰*۳۰ است و ضخامت هر بال ۳ است (در نهایت نمره این محصول فولادی, از ۳ تا ۲۰ است)

قیمت نبشی

همانطور که گفتیم, نبشی کاربردهای فراوانی در صنعت و ساختمان سازی دارد. از همین رو قیمت روز نبشی همواره فاکتور مهمی برای تولیدکنندگان خواهد بود. قیمت نبشی با توجه به کیفیت مواد اولیه, روش تولید, نوع استاندارد ساخت و وزن و ابعاد آنها متفاوت خواهد بود. توصیه می شود برای خرید نبشی به شرکت های تولیدی معتبر یا نمایندگی های مجاز فروش مراجعه کنید. جهت مشاهده قیمت روز نبشی به قسمت قیمت نبشی سایت کاویان مراجعه نمایید.

قیمت نبشی
قیمت نبشی

کارخانه های تولید کننده نبشی

پس از انقلاب اسلامی, صنایع تولید آهن در ایران با تحولات بسیاری روبه رو شد, به طوری که می توانیم این دوران را به عنوان نقطه عطفی در تولید نبشی در نظر بگیریم. زیرا پس از انقلاب اسلامی, تعداد زیادی کارخانه و شرکت تولیدی در ایران تاسیس شدند که توانستند تمامی نیازهای داخلی کشور را پوشش دهند و حتی محصولات تولیدی شان را به کشورهای دیگر صادر کنند. کارخانه هایی مثل:

 • نبشی ناب تبریز
 • نبشی آریان فولاد
 • نبشی کوهپایه
 • نبشی سافا
 • نبشی اصفهان
 • نبشی شکفته
 • نبشی نستا
 • نبشی مگا استیل

از باتجربه ترین تولیدکنندگان تولید آهن آلات در ایران هستند.

فولاد کاویان ارائه دهنده انواع نبشی ساختمانی و صنعتی در بازار آهن تهران می  باشد.

جهت مطالعه بیشتر به ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط
ورق چیست

ورق چیست ؟

ورق چیست و انواع ورق در ایران ورق ها سطح صاف و مسطحی دارد که

1 Comment

 • دانشجوی رشته فولاد, 1400/09/04
  Reply

  باسلام ممنون از سایت خوبتون من دانشجوی رشته فولاد و متالوژی هستم ممنون میشم در مطالب آموزشی بیشتری در این حوزه و خرید فروش محصولات آهنی بارگذاری کنید. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *