کاربردهای آلیاژ ck67 چیست ؟

کاربردهای آلیاژ ck67 چیست ؟

فهرست کاربردهای آلیاژ ck67 چیست ؟

کاربردهای آلیاژ ck67 چیست ؟

مشخصات آلیاژ ck67

آلیاژ ck67 چیست ؟ آلیاژ فولادی ck67 یکی از فولادهای کربنی است که مقدار زیادی منگنز در ترکیب خود دارد. این آلیاژ در دسته فولاد فنری قرار می گیرد و با عنوان SIQUAL 1231 هم شناخته می شود. این آلیاژ یکی از فولاد فنری پرکاربرد در صنایع است که ویژگی های خوبی مانند استحکام کششی بالا و مقاومت در برابر ساییدگی دارد. (جهت مطالعه بیشتر به فولاد چیست مراجعه نمایید)

آلیاژ ck67 چیست ؟
آلیاژ ck67 چیست ؟

منظور از استحکام کششی این است که وقتی آلیاژ ck67 تحت فشار قرار می گیرد به دلیل وجود عنصر سیلیسیم در ترکیب خود, تغییر شکل پیدا نمی کند. همچنین به دلیل وجود عناصری مانند کروم در ترکیب این آلیاژ استحکام آن در برابر ضربه و همچنین مقاومت آن در برابر خوردگی و پوسیدگی هم بالا رفته است. درصد عناصر به کار رفته در ترکیب این فولاد آلیاژی را می توانید در زیر مشاهده کنید : (جهت مطالعه بیشتر به فولاد آلیاژی مراجعه نمایید)

 • عنصر کربن : 0.69 درصد
 • عنصر سیلیسیم : 0.25 درصد
 • عنصر منگنز : 0.75 درصد
 • عنصر کروم : 0.4 درصد
 • عنصر نیکل : 0.4 درصد
 • عنصر فسفر : 0.025 درصد

همچنین سختی برینل این آلیاژ 243 است. همانطور که می دانید هر یک از این عناصر باعث بهبود خواص ویژه ای در آلیاژهای فلزی می شوند. در ادامه با روش تولید و کاربردهای آلیاژ ck67 آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید. (جهت مطالعه بیشتر به آلیاژهای غیر آهنی مراجعه نمایید)

مشخصات آلیاژ ck67
مشخصات آلیاژ ck67

نحوه تولید آلیاژ ck67 چیست ؟

این نوع آلیاژ فولادی نیز مانند سایر آلیاژهای فولاد و کربن که از ترکیب عناصر مختلف ساخته می شوند از طریق قرار گرفتن در کوره و حرارت دهی تولید می شود. درواقع این روش تولیدی با نام آنیل کردن شناخته می شود که یکی از انواع پرکاربرد عملیات حرارتی است. برای آنیل کردن هر یک از آلیاژهای فولادی محدوده دمایی متفاوتی وجود دارد. حال باید بررسی کنیم که نحوه تولید آلیاژ ck67 چیست. برای تولید این آلیاژ فولادی باید آن را در طی فرآیند آنیل تا دمای حداکثر 650 تا 690 درجه سانتیگراد و به مدت 2 ساعت گرم کرد. آلیاژ ck67 بعد از اتمام این 2 ساعت و عملیات حرارتی باید خنک شود. برای خنک کردن این آلیاژ آن را در کوره قرار می دهند تا به شکل تدریجی تا دمای 650 درجه سانتیگراد خنک شود. (جهت خرید و بررسی به قیمت میلگرد مراجعه نمایید)

نحوه تولید آلیاژ ck67 چیست ؟
نحوه تولید آلیاژ ck67 چیست ؟

کاربرد آلیاژ ck67 چیست

آلیاژ فولادی ck67 به دلیل داشتن ویژگی هایی مانند استحکام کششی بالا, مقاومت در برابر زنگ زدن, سختی و استحکام سطح و امکان قرار گرفتن تحت عملیات حرارتی برای کاربردهای مختلفی در صنایع متعدد مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که گفتیم ck67 در دسته فولادهای فنری قرار می گیرد بنابراین کاربرد عمومی آن ساخت فنر است. در صنایعی مانند خودروسازی, ساخت ریل های راه آهن, ساخت اسلحه های مختلف و ساخت ابزارآلات از این آلیاژ استفاده می شود.(جهت مطالعه بیشتر به ورق خودرو مراجعه نمایید)

در ادامه می توانید با کاربردهای آلیاژ ck67 بیشتر آشنا شوید :

 • ساخت نوارهای فولادی نورد سرد, از این نوارها برای تولید فنرهایی که سطح با کیفیتی دارند و با دقت ابعادی بالا تولید می شوند استفاده می شود.
 • ساخت ابزارآلاتی که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند مانند ماله, چاقو بتونه, تراش و کفگیر
 • ساخت ابزارهای برش مانند اره های مختلف و ساخت ابزارآلات کشاورزی
 • ساخت فنرهای مختلف مانند فنرهای کرکره ای, فنرهای لوله ای, فنرهای تخت و…
 • ساخت لوازم جانبی و فلزی کفش مانند کفی کفش
 • در صنعت خودرو سازی برای ساخت واشر برای اتومبیل ها

جهت مطالعه بیشتر به آلیاژ فولادی ck67 مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *