آلیاژ CK70 چیست ؟ با روش تولید آن آشنا شوید

فهرست آلیاژ CK70 چیست ؟ با روش تولید آن آشنا شوید

آلیاژ CK70 چیست ؟ با روش تولید آن آشنا شوید

آلیاژ CK70 چیست ؟

فولادهای آلیاژی مواد اولیه ساخت فنرها هستند. به همین دلیل است که به این نوع فنرها فنرهای فولادی هم گفته می شود. آلیاژ CK70 چیست ؟

این آلیاژ که از ترکیب عناصری مانند کروم, وانادیوم, سیلیسیم و مولبیدن تشکیل شده است دارای استحکام کششی فوق العاده ای است و به شکل گسترده برای ساخت فنرهای فولادی مورد استفاده قرار می گیرد. آلیاژ CK70 با وجود داشتن چنین عناصری در ترکیب خود از ویژگی هایی مانند الاستیسیته, مقاومت در برابر پوسیدگی و خوردگی و استحکام و سختی بالا برخوردار است. اغلب برای ساخت فنرها از فولادی استفاده می شود که کیفیت و دوام بالایی داشته باشد. به همین دلیل هم آلیاژ CK70 در ساخت فنر کاربرد زیادی دارد. (جهت مطالعه بیشتر به فولاد چیست مراجعه نمایید)

از این نوع فولاد فنری برای ساخت قطعات خودرو مانند سیستم تعلیق, چاقو, اره های مدور و سایر ابزارهای سخت استفاده می شود. این نوع آلیاژ دارای استحکام تسلیم فوق العاده ای است و در صورت خمش یا پیچش ترک برنمی دارد. در ادامه مشخصات آلیاژ CK70 و کاربردهای آن را بررسی خواهیم کرد. (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق مراجعه نمایید)

مشخصات آلیاژ CK70
مشخصات آلیاژ CK70

 

مشخصات آلیاژ CK70

مقاومت و سایر خواص فولادهای فنری بستگی به عناصری دارد که در ترکیب آنها به کار رفته است. در زیر می توانید خواصی که عناصر به کار رفته در ترکیب این آلیاژ به آن اضافه می کنند را مشاهده کنید :

  • خواص سیلیسیم در آلیاژ CK70: این عنصر موجب ایجاد خاصیت الاستیسیته در محصولات ساخته شده با آلیاژ CK70 می شود. خاصیت الاستیسیته موجب ایجاد قابلیت شکل پذیری مناسب محصولات فولادی و افزایش استحکام کششی آنها می شود.
  • خواص تیتانیوم در آلیاژ CK70: وجود این عنصر در ترکیب فولادهای فنری باعث بالا رفتن مقاومت آنها در برابر محیط های اسیدی و مواد خورنده می شود.
  • خواص کروم در آلیاژ CK70 چیست : این عنصر نیز موجب بالا رفتن استحکام و سختی فولاد می شود.
مشخصات آلیاژ CK70
مشخصات آلیاژ CK70

عملیات حرارتی آلیاژ CK70

عملیات حرارتی که بر روی آلیاژ فولادی CK70 انجام می شود از نوع آنیل است. آنیل کردن نوعی عملیات حرارتی است که در طی آن فلزات را گرم و سپس سرد می کنند. هدف از انجام این کار بهبود برخی از خاصیت های مکانیکی در فولاد است. برای مثال در مورد آلیاژ CK70, زمانی که این فولاد آلیاژی تحت عملیات حرارتی قرار می گیرد خاصیت استحکام تسلیم آن افزایش پیدا می کند. (جهت مطالعه بیشتر به فولاد آلیاژی مراجعه نمایید)

آلیاژ CK70 را از طریق فرآیند آنیل در دمای پایین تحت عملیات حرارتی قرار می دهند. این آلیاژها بعد از اینکه تا دمای معینی تحت حرارت قرار گرفتند برای خنک شدن در هوای آزاد قرار می گیرند.

عملیات حرارتی آلیاژ CK70
عملیات حرارتی آلیاژ CK70

کاربرد آلیاژ CK70 چیست ؟

آلیاژ فولادی CK70 به دلیل داشتن ویژگی هایی مانند مقاومت در برابر ساییدگی, استحکام بالا, شکل پذیری مناسب, مقاومت در برابر زنگ زدن و خوردگی, امکان قرار گرفتن تحت عملیات حرارتی و… کاربردهای زیادی دارد. در زیر می توانید برخی از کاربردهای آلیاژ CK70 را مشاهده کنید :

  • ساخت ابزارهایی مانند چاقو, ابزارهای تیغه ای, اره چوب بری, اره برقی, اره مدور و…
  • ساخت انواع فنرها مانند فنرهای کششی, فشاری, پیچشی, دیسکی, بشقابی, دیافراگمی و…
  • ساخت قطات مورد استفاده در ساخت خودروها مانند ساخت سیستم تعلیق اتومبیل ها و فنرهای سیم پیچ خودرو. (جهت مطالعه بیشتر به ورق خودرو مراجعه نمایید)
  • استفاده در صنعت هواپیما سازی
کاربرد آلیاژ CK70 چیست ؟
کاربرد آلیاژ CK70 چیست ؟

جهت مطالعه بیشتر به آلیاژ فولادی ck70 مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست؟ صنعت فولاد عامل مهمی در اقتصاد جهانی است. فولاد سبز تقریبا در

کربن زدایی در فولاد

کربن زدایی فولاد

کربن زدایی فولاد کربن زدایی زمانی اتفاق می افتد که اتم های کربن در سطح