ویژگی ها و کاربردهای آلیاژ CK60 چیست ؟

فهرست ویژگی ها و کاربردهای آلیاژ CK60 چیست ؟

ویژگی ها و کاربردهای آلیاژ CK60 چیست ؟

آلیاژ CK60 چیست ؟

آلیاژ CK60 یکی از آلیاژهای فولادی پرکربنی است که فرآیند ساخت آن نسبت به فولادهای آلیاژی دارای درصد کربن پایین تری دارد . نام دیگر آلیاژ CK60 چیست ؟ این آلیاژ با عنوان SIQUAL 1221 هم شناخته می شود و کاربردهای متعددی را برای صنایع مختف ارائه می دهد. یکی از ویژگی های بسیار مهم این آلیاژ امکان استفاده از آن برای عملیات حرارتی است. حداکثر سختی برینل آلیاژ CK60 241 است. این فولاد نسبت به CK45 استحکام و سختی پذیری بالاتری دارد و اغلب برای ساخت سازه فولادی که نیاز به تحمل بار زیادی دارند استفاده می شود. البته این آلیاژ کاربردهای دیگری هم دارد که در ادامه به آنها می پردازیم. (جهت مطالعه بیشتر به سازه فولادی مراجعه نمایید)

برخی از عناصر شیمیایی که به میزان زیادی در ساختار این آلیاژ به کار رفته اند شامل کربن, منگنز و سیلیسیم هستند. برای ساخت این نوع آلیاژ هم از فرآیند نورد گرم استفاده می شود و دارای خواصی مانند مقاومت در برابر ضربه, استحکام بالا و توانایی تحمل فشار بالا است.

آلیاژ CK60 چیست ؟
آلیاژ CK60 چیست ؟

مشخصات آلیاژ CK60

درصد عناصری که به میزان زیادی در ترکیب آلیاژ CK60 به کار رفته اند به شکل زیر است :

  • کربن : 0.61 درصد (آلیاژ فولادی CK60 از جمله فولادهای پر کربن محسوب می شود)
  • سیلیسیم : حداکثر 0.40 درصد
  • کروم : حداکثر 0.40 درصد (درصد بالای کروم موجود در ترکیب این آلیاژ باعث افزایش قابلیت سختی و استحکام آن شده است.)
  • نیکل : حداکثر 0.40 درصد
مشخصات آلیاژ CK60
مشخصات آلیاژ CK60

همانطور که ذکر کردیم روش ساخت آلیاژ فولادی CK60 نورد گرم است. زمانی که فولاد در کوره ذوب می شود عناصر مختلف به ترکیب آن اضافه می شوند. سپس فولاد آلیاژی تا دمای 650 تا 700 درجه سانتیگراد گرم می شود. سپس فولاد به آرامی خنک شده و به همین دلیل هم سختی برینل آن به 241 می رسد. (جهت مطالعه بیشتر به آلیاژ فولادی مراجعه نمایید)

دلیل قیمت بالاتر آلیاژ CK60 چیست ؟ به دلیل اینکه فرآیند ساخت این آلیاژ و محصولات فولادی که با استفاده از آن ساخته می شوند (مانند ورق های فولادی, میلگرد, تسمه فولادی و…) دشوار است, ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند. با این وجود قیمت بالاتر آلیاژ فولادی CK60 با توجه به استحکام و سختی بالاتر نسبت به مدل هایی مانند CK45 قابل توجیه است. (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق مراجعه نمایید)

نحوه تولید آلیاژ CK60
نحوه تولید آلیاژ CK60

کاربرد آلیاژ CK60 چیست ؟

این نوع فولاد اغلب در صنعت ساختمان سازی و برای ساخت سازه های فولادی که نیاز به استحکام زیاد و تحمل بار بالا دارند استفاده می شود. (جهت مطالعه بیشتر به فولاد چیست مراجعه نمایید)

برای مثال میلگردهای ساخته شده با آلیاژ CK60 به دلیل قرار گرفتن در حرارت 500 تا 700 درجه سانتیگراد سختی بالایی پیدا می کنند و به همین دلیل هم می توان از آنها برای ساخت قطعات خودرو, سلاح جنگی, ساخت تجهیزات مورد استفاده در صنایع نفت, گاز و پتروشیمی, ساختمان سازی و… استفاده کرد. (جهت خرید و بررسی به قیمت میلگرد مراجعه نمایید)

یکی دیگر از محصولات فلزی که با استفاده از این آلیاژ تولید می شود تسمه فلزی است. این نوع تسمه ها بسیار با کیفیت هستند, حداکثر ضخامت آنها 90 میلیمتر است و با عرض 1 تا 2 متر تولید می شوند.

برخی دیگر از کاربردهای آلیاژ CK60 را می توانید در زیر مشاهده کنید :

  • ساخت شافت, بوش, میله های اتصال و…
  • ساخت قطعات مورد استفاده در مهندسی مکانیک
  • ساخت ابزار دستی کشاورزی, فنر ها و…

جهت مطالعه بیشتر به آلیاژ CK60 مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست؟ صنعت فولاد عامل مهمی در اقتصاد جهانی است. فولاد سبز تقریبا در

کربن زدایی در فولاد

کربن زدایی فولاد

کربن زدایی فولاد کربن زدایی زمانی اتفاق می افتد که اتم های کربن در سطح