آلیاژ CK45 چیست و چه کاربردهایی در صنعت دارد؟

فهرست آلیاژ CK45 چیست و چه کاربردهایی در صنعت دارد؟

آلیاژ CK45 چیست و چه کاربردهایی در صنعت دارد؟

آلیاژ CK45 چیست ؟

برای اینکه درک کنیم آلیاژ CK45 چیست باید با فولاد آلیاژی آشنا شویم. این نوع فولادها که کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارند به دلیل عناصری که در ترکیب آنها وجود دارد دارای خواص و ویژگی های بهتری نسبت به فولادهای معمولی هستند. برای مثال فولاد آلیاژی CK45 که در ساختار خود دارای عناصری مانند کربن, سیلیسیم و منگنز است دارای خواصی مانند استحکام و مقاومت بالا در مقابل ضربات, مقاومت کششی بالا و مقاومت در برابر حرارت است که همین ویژگی باعث می شود برای عملیات حرارتی بسیار مناسب باشد. (جهت مطالعه بیشتر به فولاد چیست مراجعه نمایید)

آلیاژ CK45 چیست
آلیاژ CK45 چیست

این آلیاژ بسیار پرکاربرد است و به راحتی ساخته می شود. برای ساخت محصولات حاوی CK45 از کوره های مخصوص آلیاژ سازی استفاده می شود.

بعد از ذوب شدن فولاد آلیاژی ذکر شده را به آن اضافه می کنند و سپس بر اساس نظر مشتری محصولات مختلف با ابعاد متنوع تولید می شود. (جهت مطالعه بیشتر به فولاد آلیاژی مراجعه نمایید)

میلگرد و ورق های فولادی که با استفاده از این آلیاژ ساخته می شوند بسیار پرکاربرد هستند. در ادامه با مشخصات آلیاژ CK45 بیشتر آشنا خواهید شد. (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق مراجعه نمایید)

نحوه تولید آلیاژ CK45
نحوه تولید آلیاژ CK45

مشخصات آلیاژ CK45

در زیر می توانید درصد عناصر موجود در آلیاژ CK45 را مشاهده کنید :

  • کربن : 0.45 (این آلیاژ ازجمله فولادهای با درصد کربن متوسط به شمار می رود)
  • منگنز : 0.65 درصد
  • سیلیسیم : 0.25 درصد
  • فسفر : 0.035 درصد

همانطور که مشاهده می کنید در ساختار این آلیاژ فولادی کروم وجود ندارد یا اینکه مقدار آن بسیار پایین است. به همین دلیل هم آلیاژ CK45 در مقابل خوردگی و پوسیدگی مقاومت بالایی ندارد. با این حال این فولاد دارای ویژگی های دیگری مانند استحکام کششی بسیار بالا, قابلیت استفاده در عملیات حرارتی, مقاومت در برابر اصطحکاک و استحکام بسیار بالا در برابر ضربه است.

اگر می خواهید بدانید سایر ویژگی های آلیاژ CK45 چیست باید بگوییم که به دلیل میزان کربن نسبتا بالایی که در ساختار این آلیاژ وجود دارد جوشکاری آن به راحتی صورت نمی گیرد و اغلب برای عملیات جوشکاری مناسب نیست. با این حال می توان با دقت بیشتر و استفاده از عملیات جوشکاری جایگزین از این نوع آلیاژهای فولادی در جوشکاری استفاده کرد.

مشخصات آلیاژ CK45
مشخصات آلیاژ CK45

کاربرد آلیاژ CK45 چیست ؟

با توجه به در دسترس بودن این آلیاژ و روش تولید ساده آن, قیمت آن هم مقرون به صرفه است. همچنین به دلیل داشتن ویژگی هایی که در بخش های قبل ذکر کردیم این فولاد آلیاژی در صنایع مختلفی به کار می رود. کاربرد آلیاژ CK45 را می توانید در زیر مشاهده کنید :

  • ساخت تجهیزات و وسایل مختلفی که در صنایعی مانند نفت, گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرند.
  • استفاده از آلیاژ CK45 در صنعت ساختمان سازی برای ساخت ورق های فولادی مختلف و میلگردهایی که در ساخت و ساز به کار می روند. (جهت خرید و بررسی به قیمت میلگرد مراجعه نمایید)
  • استفاده از این نوع فولاد آلیاژی در صنعت خودروسازی جهت ساخت قطعات خودروهای سبک و سنگین که به استحکام زیادی نیاز دارند مانند میل لنگ, شافت, اکسل و… (جهت مطالعه بیشتر به ورق خودرو مراجعه نمایید)
  • ساخت پمپ, غلتک های مورد استفاده در صنایع مختلف و مته های حفاری
  • از این آلیاژ برای ساخت تجهیزات و ابزارهایی مانند چکش, پیچ و مهره, مته و… هم استفاده می شود.
  • استفاده گسترده از این فولاد آلیاژی در مهندسی مکانیک

جهت مطالعه بیشتر به آلیاژ CK45 مراجعه فرمایید.

 

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط
جزئیات آزمایش ST52

ورق ST52 چیست ؟

ورق ST52 چیست ؟ شمش های فولادی با کمک فرآیند کارخانه های ذوب آهن تولید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات