بیلت چیست Billet ؟

فهرست بیلت چیست Billet ؟

بیلت چیست Billet یا شمشال چیست

بیلت چیست : بیلت های فولادی که در اصطلاح انگلیسی به Billet شناخته میشود در مرحله دوم از محصولات نیمه آماده تولید می شوند. معمولا آنها در طی فرآیند ریخته گری فولاد تولید و سطح مقطع آنها کمتر از ۲۳۰ سانتی متر مربع است.

 

سطح بیلت فولاد کربن ناهموار است و ممکن است انتهای آن با برش تغییر شکل دهد. بیلت ها به طور معمول به عنوان پایه ترین محصول میله یا سیم برای نورد استفاده شود.

تعریف بیلت در بخش خوردگی مواد

بیلت بخشی از فلز است که در نورد میله ها استفاده می شود. می تواند با شمش یا مستقیما با ریخته گری مداوم تولید شود. بیلت به عنوان مواد اولیه در اکستروژن و سایر عملیات پردازش فلز استفاده شود.

استفاده از بیلت ها قبل از اینکه به شکل ها و اندازه های مشخصی تبدیل شوند کاربرد محدودی دارند. قبل از اینکه بتواند برای اهداف مختلفی استفاده شود باید یک سری مراحل تولید را طی کند. با این حال شمش های شکل نگرفته مانند میله های طلا به عنوان ذخیره استفاده می شوند.

ریخته گری گریز از مرکز همچنین برای تولید لوله های دایره ای کوتاه به عنوان بیلت, معمولا برای دستیابی به یک ساختار متالورژی دقیق استفاده می شود.

تولید شمشال و بیلت
تولید شمشال و بیلت

شمش دارای یک ساختار دانه ای خاص هستند که این امکان را می دهد که فلز به شکل پیچیده تری پردازش شود. جهت مطالعه بیشتر به شمش چیست مراجعه نمایید

بیلت ها به دلیل قابلیت انعطاف پذیری و شکل پذیری نیز شناخته می شوند به خصوص هنگامی که شکل گیری و قالب ریزی و سازه در معرض دمای مختلف قرار می گیرند. ریخته گری صحیح بیلت مهم است زیرا قدرت و انعطاف پذیری آن را تعیین می کند.

بیلت ها قبل از فروش آزمایش می شوند. بیلت هایی که بین فرآیند گرمایش و سرمایش ترک یا شکاف می خورند در آزمایش رد می شوند زیرا چنین نقص هایی محصول را بی فایده می کند.

آزمایش بیلت
آزمایش بیلت

برخی از ابعاد معمول بیلت عبارتند از: 100-160 میلیمتر و طول 6-12 متر است.

مشخصات بیلت یا شمشال

پس از آنکه بیلت چیست را توضیح دادیم حال باید به مشخصات بیلت بپردازیم که عبارتند از: عرض, طول, مقطع مربع, شعاع گوشه ها,خم شدگی, پیچ خوردگی زوایا, سطوح مسطح ( مانند: ترک های طولی, ترک های عرضی, خلل و فرج )

مشخصات بیلت و شمشال
مشخصات بیلت و شمشال

بیلت دارای مقطع گرد یا مربع است. بیلت ها مستقیما از طریق ریخته گری مداوم یا اکستروژن یا غیر مستقیم از طریق نورد گرم ایجاد می شوند.

کاربرد بیلت

بیلت ها بیشتر از طریق نورد پروفیل و رسم پردازش می شوند.  محصولات نیمه نهایی آنها شامل: میله, لوله, سیم و میلگرد می باشد. میله های فولادی به عنوان محصولات بلند بیلت در نظر گرفته می شوند.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

اشتراگ گذاری در telegram
تلگرام
اشتراگ گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراگ گذاری در email
ایمیل
اشتراگ گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراگ گذاری در twitter
توییتر
اشتراگ گذاری در print
پرینت
مقالات مرتبط
پلیت چیست

پلیت چیست ؟

پلیت چیست ؟ فولاد از دوران باستان مورد استفاده قرار می گرفت اما تا اواسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

جدیدترین مقالات

پروفیل چیست

پروفیل چیست ؟

پروفیل چیست و چه کاربردی دارد؟ مقدمه ای بر تاریخچه پروفیل, روش تولید پروفیل و

میلگرد چیست

میلگرد چیست ؟

میلگرد چیست و انواع میگرد و چه کاربردی دارد؟ شاید برای شما هم پیش آمده