ناودانی 8

24,727 

محصولقیمتموجودیبروزرسانیپیش فاکتور
ناودانی 8 - سبک24,727 

در انبار موجود است

ناودانی 8 - 24,727 

در انبار موجود است

توضیحات

هر آن چه که باید درباره ناودانی 8 , 8 سبک بدانید

ناودانی در واقع نوعی پروفیل باز است که در ساختمان سازی و صنعت استفاده زیادی از آن می شود. ناودانی ها در انواع مختلفی تولید می شوند که یکی از انواع مهم و پرکاربرد آن ناودانی 8 است. اگر می خواهید درباره این ناودانی, جزئیاتی مثل مشخصات فنی, کاربرد و نحوه تولید را بدانید تا انتهای این نوشتار با ما همراه باشید.

ناودانی 8 چیست؟

ناودانی (Steel C Channels) یک مقطع فولادی از نوع پروفیل است که معمولا در اندازه های 6 یا 12 متری تولید می شود. شکل ظاهری سطح مقطع ناودانی به شکل حرف U است. این پروفیل از یک جان (web) و دو ضلع یا بال عمود بر جان (Flanges) تشکیل شده است. (جهت اطلاع بیشتر در مورد برشگیر ناودانی چیست  به  مراجعه نمایید)

شکل ظاهری, وزن, جنس و روش تولید از جمله مواردی است که می توان ناودانی ها را بر اساس آن ها دسته بندی کرد. با توجه به شکل ظاهری دو نوع ناودانی وجود دارد:

ساده: رایج ترین نوع نادوانی است که هم در صنعت و هم ساختمان سازی استفاده می شود.

مشبک: در سطح این ناودانی سوراخ هایی وجود دارد که می توان از آن ها برای بستن پیچ و مهره, مثل ساخت انواع قفسه بندی, استفاده کرد.

بر اساس شکل و ساختار بال ها, ناودانی ها به دو شکل U و C در بازار آهن وجود دارند. ناودانی C یا UPE بال هایی موازی با یکدیگر داشته در حالی که در ناودانی U یا UPN بال ها, کمی شیب داشته و مخروطی شکل اند.

از لحاظ وزن نیز ناودانی ها به دو دسته سبک و سنگین تقسیم بندی می شوند. ناودانی سبک به گونه ای است که وزن آن از مقادیر موجود در جدول اشتال کمتر است. در حالی که وزن ناودانی سنگین, نزدیک و یا برابر با مقادیر جدول اشتال است. به ناودانی سنگین, ناودانی اروپایی یا UNP هم گفته می شود. (جهت اطلاع بیشتر در مورد ناودانی چیست به  مراجعه نمایید)

مشخصات فنی ناودانی 8

منظور از ناودانی 8, ارتفاع بال های عمود بر جان است که 8 سانتی متر است. عرض و وزن نوع سبک این ناودانی به ترتیب 4 سانتی متر و 42 کیلوگرم است. برای نوع سنگین آن این مقادیر 5/4 سانتی متر و 52 کیلوگرم محاسبه شده است.

کاربرد ناودانی 8

ناودانی ها به طور گسترده در ساخت وساز سازه های مختلف و در صنعت استفاده می شوند. برخی از مهم ترین کاربردهای این ناودانی عبارت اند از: ساخت اسکلت های فلزی, خرپا, ستون, بادبند, مهاربند, ماشین آلات صنعتی و خودروسازی. (جهت اطلاع بیشتر در مورد ورق کاویان چیست به  مراجعه نمایید)

نحوه تولید ناودانی 8

ناودانی ها نیز مانند نبشی ها از طریق دو روش فابریک و پرسی تولید می شوند. ناودانی فابریک توسط فرایند نورد گرم تولید می شود. ورش فابریک به دو صورت می تواند انجام شود. در هر دو روش, ابتدا شمش فولادی در کوره ذوب می شود. در روش اول شمش ذوب شده از بین چندین غلطک عمود بر هم عبور کرده و ضخامتش کاهش و طول آن افزایش می یابد. در روش دوم, شمش مذاب وارد قالب شده و یا تحت پرس قرار گرفته و تبدیل به ناودانی می شود.

در روش پرسی, ورق سیاه به صورت نوارهای باریک برش داده می شود. سپس نوارها تحت عملیات رول فرمینگ قرار گرفته و توسط غلطک هایی به شکل ناودانی درمی آیند. در نهایت, ناودانی تولید شده در اندازه های 6 متری برش داده می شود. (جهت اطلاع بیشتر در مورد ورق در خودروسازی به  مراجعه نمایید)

در این مطلب ناودانی 8 را به شما معرفی کرده و توضیحاتی درباره انواع آن, مشخصات فنی, کاربرد و نحوه تولید ارائه کردیم. شما نیز سوالات و نظرات خود را درباره این محصول با ما به اشتراک بگذارید.

ناودانی 8 سبک چیست و چه مشخصات فنی دارد؟

ناودانی ها یا اصطلاحا channel beam, تولیدات فولادی هستند که عموما دارای دو بال عمودی و یک بدنه اصلی هستند و به اشکال U و C ساخته می شوند. بهتر است بدانید که استفاده از ناودانی ها در صنعت ساختمان سازی به اندازه استفاده از تیرآهن ها رایج و متداول است. یکی از پارامترهای تقسیم بندی ناودانی ها بر اساس وزن آن ها است که به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می شوند. ما قصد داریم به معرفی ناودانی 8 سبک, مشخصات فنی, تفاوت بین ناودانی سبک و سنگین و غیره بپردازیم. لطفا تا پایان معرفی ناودانی سبک با ما همراه باشید.

ناودانی 8 سبک چیست و مشخصات فنی آن

ناودانی های سبک علاوه بر وزنشان در شکل سطح مقطع نیز دارای تفاوت هایی با ناودانی های سنگین هستند. این نوع ناودانی دارای سطح مقطعی پیچیده به همراه ظرافت های فراوان است. ماده اولیه مورد استفاده در تولید ناودانی سبک شماره 8, فولاد کربن دار با چگالی 8 هزار کیلوگرم بر متر مکعب است. این نوع ناودانی با ابعاد 600 × 8 × 4 سانتی متر و وزن 30 کیلوگرم به صورت خوشه ای به فروش می رسد.

کاربرد ناودانی 8 سبک

ناودانی های سبکی که در بازار ایران به فروش می رسند, به طور معمول بر اساس استاندار GOST 8240 ساخته و پرداخته می شود. این نوع ناودانی ها دارای کاربرد های بسیار متنوعی هستند, برخی از کاربرد های این نوع ناودانی سبک شامل موارد زیر است. (جهت اطلاع بیشتر در مورد ورق سیاه چیست به  مراجعه نمایید)

  1. در صنعت ساختمان سازی از این نوع ناودانی برای نمای ساختمان ها استفاده می کنند.
  2. در تولید انواع چهارچوب ها نیز از این نوع ناودانی سبک استفاده می شود.
  3. در صنایع کشتی سازی, ناودانی سبک شماره 8 در تولید تجهیزات دریایی مورد استفاده قرار می گیرد.
  4. از این نوع ناودانی ها به عنوان تیر و ستون در صنایع مختلف استفاده می شود.
  5. از ناودانی سبک در تولید انواع ماشین آلات و تجهیزات صنعتی استفاده می شود.

نحوه تولید ناودانی 8 سبک

بهتر است بدانید که انواع ناودانی را می توان با روش های بسیار متنوعی تولید کرد. ما قصد داریم تولید ناودانی سبک به دو روش فابریک یا نورد شده و پرسی را به طور مختصر بیان کنیم.

تولید ناودانی با روش فابریک یا نورد شده

در این روش از فرآیند و تجهیزات نورد گرم استفاده می شود. در ابتدا فلز حرارت دیده را به صورت رفت و برگشتی از بین غلتک های بسیار سنگین عبور می دهند. عبور ورق ها از بین این غلتک ها سبب کاهش ضخامت در ناودانی 8 سبک می شود. در نهایت پس از بررسی های نهایی و رفع عیوب احتمالی ناودانی سبک تولید شده, بسته بندی و به بازار عرضه می گردد. (جهت اطلاع بیشتر در مورد ورق قطعات چیست به  مراجعه نمایید)

تولید ناودانی با روش پرسی

ناودانی های پرسی که با استفاده از دستگاه های پرس تولید می شود, از پرکاربردترین ناودانی های تولید شده هستند. علاوه بر این, به دلیل فشار ناشی از دستگاه های پرس, در ناودانی های پرسی محل اتصال بدنه به بال دارای ضخامت بسیار کمی است. در پایان پس از بازرسی فنی و رفع عیوب احتمالی, محصولات تولید شده بسته بندی و به بازار فولاد عرضه می شود.

تفاوت و بررسی مشخصات فنی ناودانی 8 سبک و سنگین

در ناودانی های سبک و سنگین علاوه بر اینکه در وزن دارای اختلاف هستند, تولید دو ناودانی سبک و سنگین بر اساس استاندارهای یکسان نیز با هم متفاوت است. همچنین باید به این نکته نیز توجه کنید که حتی اگر هر دو نوع ناودانی به یک روش تولید شده باشند, باز هم دارای کاربرد ها, مشخصات فنی متفاوت از یکدیگر خواهند بود. (جهت اطلاع بیشتر در مورد ورق مبارکه چیست به  مراجعه نمایید)

توضیحات تکمیلی

وزن 40 کیلوگرم
ابعاد 600 × 8 سانتیمتر
وضعیت

سبک

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ناودانی 8”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت
تلگرام
واتساپ
فیسبوک
تویتر
جدید ترین مقالات