بررسی روش های برش کاری ورق

بررسی روش های برش کاری ورق

فهرست بررسی روش های برش کاری ورق

بررسی روش های برش کاری ورق

محبوب ترین تکنیک های سنتی برش ورق فلز عبارتند از: برش هایی (مانند پانچ), واترجت, پلاسما, EDM و لیزر. برش واترجت معمولا در کاربردهای صنعتی در دهه 1930 مورد استفاده قرار گرفت, در حالی که برش EDM و پلاسما در دهه 1960 شروع به کار کردند.

برش لیزری در دهه 1970 معرفی شد. تعیین قدمت روش های برش کاری ورق دشوار است, زیرا برخی از تغییرات آن به دوران باستان بازمی گردد. در سال 2016, برش لیزری بزرگترین بخش فروش دستگاه های برش فلز در جهان بود. مقایسه فرآیندهای برش بهترین راه برای درک اینکه چه عواملی باعث جذب تعداد زیادی از سازندگان به استفاده از لیزر برای برش ورق فلز شده است. (جهت مطالعه بیشتر به تفاوت برش لیزر, برش پلاسما و هوا برش مراجعه نمایید)

در طول فرآیند ساخت ورق فلزی , ابزارها و روش های برش کاری ورق فلزی برای استفاده وجود دارد. در بیشتر موارد از این ابزار و روش ها برای شکل دادن به ورق های فلزی به اشکال مختلف استفاده می شود.

روش های برش کاری ورق فلزی ماشین هایی هستند که در صنعت تولید برای برش ورق های فلزی به اشکال مختلف استفاده می شوند. ابزارهای برش ورق فلزی در صنایع خودروسازی, هوافضا, ساختمان سازی و سایر صنایع استفاده می شود. ابزارهای برش ورق فلزی انواع مختلفی دارند. اینها بر اساس شکل مورد نظر استفاده می شوند. انواع متداول ابزارهای برش ورق فلزی عبارتند از قیچی ورق, قیچی و اره برش می باشد. (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق سیاه مراجعه نمایید)

برش ورق فلز چیست؟

برش ورق فلز یک فرآیند فلزکاری است که شامل استفاده از دستگاه برش برای قطعات فلزی است.

روش های برش کاری ورق
روش های برش کاری ورق

انواع عملیات برش ورق

بسیاری از عملیات بر روی صفحه فلزی انجام می شود اما با افزایش ضخامت ورق پیچیده تر شود. (جهت مطالعه بیشتر به برش لیزر CNC چیست مراجعه نمایید)

انواع مختلفی از روش های برش کاری ورق می تواند برای حذف قسمت های خاصی از یک قطعه فلزی انجام داد

 • Punching
 • Blanking
 • Shearing
 • Slitting
 • Trimming
 • Deburring
 • قیچی
 • اره برقی

برش ورق یک توضیح کلی برای تعدادی از عملیات های مختلف است که شامل پرس کاری می شود. هدف اصلی از برش ورق, حذف قسمت هایی از مواد ورق فلزی از طریق لبه های برشی است که با نیروی زیادی به ورق مورد نظر وارد می شود. نیروی برشی برای این عملیات از طریق تیغه های برشی اعمال می شود.

(جهت مطالعه بیشتر به جدول وزن ورق مراجعه نمایید)

انواع عملیات برش ورق
انواع عملیات برش ورق

سطح توصیه شده فاصله می تواند بسته به ضخامت ورق فلز, نوع عملیات برش ورق فلز و چندین عامل دیگر تغییر کند.

مقدار فرز ( لبه ناهموار یک شی پس از فرآیند برش) به میزان فاصله ای که انتخاب کرده اید نیز بستگی دارد.

انواع عملیات برش ورق

پانچ کردن

پانچ یک فرآیند ساده است که شامل بریدن بخش نسبتا کوچکی از مواد از یک قطعه فلزی است. Slug یک قطعه ماده ای است که در نتیجه فرآیند پانچ ایجاد می شود و از قطعه فلزی اصلی جدا می شود. و در اکثر موارد به عنوان قراضه دور ریخته می شود. (جهت مطالعه بیشتر به انواع برش ورق چیست مراجعه نمایید)

به عنوان یک عملیات برش ورق فلز, پانچ دارای تغییرات مختلفی است. شکل قطعه پانچ شده و محل قرارگیری آن چیزی است که معمولا نوع عملیات پانچ مورد نظر شما را تعیین می کند. (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق روغنی مراجعه نمایید)

شش نوع اصلی پانچ به عنوان عملیات برش ورق فلز وجود دارد:

شش نوع اصلی پانچ
شش نوع اصلی پانچ

Piercing

سوراخ کردن یک عملیات پانچ ورق فلزی است که برای ایجاد شکاف یا سوراخ منفرد در یک قطعه فلزی از طریق استفاده از اکستروژن استفاده می شود. فرآیند اکستروژن ترکیبی از شکل دهی و برش است و معمولا در نتیجه ضایعات کمی تولید می کند.

Lancing

نوع دیگری از عملیات مشابه است, اما این یکی از ضربه ای منفرد برای برش و خم کردن بخشی از یک قطعه فلزی برای ایجاد ویژگی های مختلف مانند: لوورها, زبانه ها, دریچه ها و غیره استفاده می کنند. (جهت مطالعه بیشتر به برش ورق با گیوتین چیست مراجعه نمایید)

Notching

یکی دیگر از انواع عملیات پانچ است, و این یکی برای لبه های ورق فلزی برای ایجاد بریدگی برای خم شدن ورق فلز است. در بسیاری از موارد بریدگی به عنوان یک فرآیند چند قسمتی انجام می شود که در هر مرحله از فرآیند, یک تکه از ورق فلز جدا می شود تا به نتیجه مطلوب برسد. گونه ای از این فرآیند به نام نیم تراش به لبه های قطعه ورق فلزی نیست و شبیه پانچ است. با تفاوت اصلی نیم برش بخشی از یک فرآیند برش بزرگ تر و پیچیده تر است.

Slotting

شکاف زدن یکی از ساده ترین عملیات در اینجا است, کار با ابزار مستطیلی برای بریدن شکاف مستطیلی در یک قطعه فلزی

Nibbling

نیبلینگ استفاده از ترکیبی از منگنه های همپوشانی متعدد برای ایجاد انواع مختلف فیگور در یک قطعه فلزی است. اغلب برای ایجاد اشکال پیچیده در قطعات ورق فلز استفاده می شود. (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق آجدار مراجعه نمایید)

Perforating

سوراخ کردن شامل ایجاد تعدادی سوراخ نسبتا کوچک است که نزدیک به یکدیگر در یک قطعه فلزی منفرد قرار می گیرند. این عملیات اغلب انواع ماشین آلات و ابزار خاص خود را دارد و جزئیاتی را برای فیلتراسیون سیالات, تهویه و غیره ایجاد می کند.

BLANKING

خالی کردن یکی از فرآیندهایی است که اغلب برای ایجاد جزئیات نسبتا کوچک با برش بخشی محصور از یک قطعه فلزی با اعمال نیروی برشی عظیم به آن قطعه استفاده می شود. (جهت مطالعه بیشتر به انواع هوا برش دستی و هوا برش برقی مراجعه نمایید)
قسمتی که برای اعمال نیروی مورد نظر استفاده می شود. پانچ است که قسمتی از ورق فلزی که از ورق کلی جدا می شود که محصول عملیات است.

BLANKING
BLANKING

از آنجایی که شما فقط می توانید تعداد زیادی کپی از یک محصول نهایی را با استفاده از یک قطعه ورق فلزی ایجاد کنید. کل قطعه باقی مانده به عنوان ضایعات در نظر گرفته می شود, در حالی که قسمت های خالی محصول نهایی را نشان می دهند. برخی از قطعات عبارتند از اجزای خودرو, واشر هواپیما و چرخ دنده های کوچک و بسیاری موارد دیگر. (جهت مطالعه بیشتر به فرمینگ ورق مراجعه نمایید)

SHEARING

برش دادن یک فرآیند شبیه به خالی کردن است. برای برش یک فرآیند ورق فلزی به صورت مستقیم یا زاویه دار استفاده می شود. و اغلب برای برش قطعات فلزی بزرگتر به قطعات کوچکتر برای پردازش در خط تولید استفاده می شود.

SHEARING
SHEARING

تفاوت اصلی این دو در اندازه و دقت عملیات است.

در حالی که خالی کردن بیشتر برای جزئیات کوچکتر استفاده می شود, برش یک مرحله اولیه آماده سازی برای بسیاری از فرآیندهای صنعتی است, تنها کاری که باید انجام دهید این است یک قطعه ورق فلزی را بین دو تیغه قرار دهید. از دستگاه و سپس تیغه بالایی , پانچ را به سمت پایین فشار دهید تا قسمتی از ماده از طریق نیروی برشی قطع شود.

SLITTING

شکاف دادن فرآیند برش یک قطعه ورق فلزی توسط دو تیغه مدور متضاد را برش می گویند. ایده کلی شکاف نشان دهنده ایده یک درب باز کن معمولی است . با توانایی ایجاد خطوط مستقیم و منحنی , بیشتر خطوط مستقیم با کاترهای بیکار انجام می شود, در حالی که برش های فلزی برای برش منحنی به صورت دستی کار می کنند.

شکاف دادن بخش مهمی از فرایند کلی برش ورق فلز است زیرا برای ایجاد قطعات ورق فلزی با عرض خاص برای سایر ماشین های لازم است تا بتوانند آنها را به درستی برش دهند. از آنجایی که ورق فلز بیشتر کویل به کارخانه می رسد. معمولا قبل از انجام کاری خاص از برش به عنوان اولین بخش از فرایند برش ورق فلز استفاده می شود.

TRIMMING

پیرایش یک فرایند نسبتا ساده اما مهم است که برای پاک کردن مرزهای قطعه کار از مواد بیش از حد استفاده می شود. این اغلب یکی از آخرین عملیات در فرآیند تولید است که شامل ماشین آلاتی است که با ورق فلز کار می کنند. (جهت مطالعه بیشتر به برش واترجت چیست مراجعه نمایید)

DEBURRING

سوراخ زدایی تقریبا از همان ایده ای پیروی می کند که پیرایش انجام می شود برای حذف مواد اضافی از قطعه کار پس از تکمیل با تقریبا کامل شدن آن استفاده می شود. تفاوت این است که پیرایش توسط ماشین آلات انجام می شود در حالی که سوراخ زدایی از ابزار نسبتا کوچکی با دست انجام می شود. تا همانطور که از نامش پیداست سوراخ هایی باقی مانده روی قطعه کار را جدا و لبه ها را صاف کرده و لبه های ناهموار را از بین می برد.

DEBURRING
DEBURRING

قیچی

بر اساس جهت برش, انتخاب می شود. اکثر تولیدکنندگان قطعات قلع, محصولات خود را بر اساس جهتی که باید برش دهند انتخاب می کنند.
بستگی به پروژه دارد: (جهت مطالعه بیشتر به برش پلاسما چیست مراجعه نمایید)

 • برش چپ
 • برش راست
 • برش مستقیم
قیچی
قیچی

اره برقی

این روش پردازش به این صورت است که برش قطعات فلزی با استفاده از تجهیزات اره زنی از جمله اره نواری و اره دیسکی که توسط برق هدایت می شوند. معمولا برای جدا کردن انواع فلز به قطعات فلزی بزرگ استفاده می شود. دندانه های اره روی یک صفحه بزرگ قرار می گیرد.

اره برقی
اره برقی

جهت مطالعه بیشتر به ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط
پلیت چیست

پلیت چیست ؟

پلیت چیست ؟ فولاد از دوران باستان مورد استفاده قرار می گرفت اما تا اواسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *