انواع برش ورق چیست ؟ معرفی 11 نوع برش ورق

فهرست انواع برش ورق چیست ؟ معرفی 11 نوع برش ورق

انواع برش ورق چیست ؟ معرفی 11 نوع برش ورق

انواع برش ورق

برش فلزات به دو روش مدرن و سنتی انجام می گیرد. که در ابتدا راجع به روش های سنتی توضیحاتی مختصری ارائه می دهیم.

1. روش سنتی

فرزکاری :

از قدیمی ترین روش های برش فلزات فرزکاری می باشد. ماشین فرز دارای یک کله گی بوده که به روش های دستی و اتوماتیک قابل کنترل می باشد. اسپیندل در این دستگاه وظیفه نگه داشتن ابزار و چرخاندن آن را در حول محور دلخواه دارد.

فرزکاری
فرزکاری

تراشکاری :

در این روش, برش قطعه به صورت دورانی بوده و سطح مقاطع دایره ای شکل تولید می کند. در این روش قابلیت تولید اشکال مختلف از جمله شکل های مخروطی با تغییر وضعیت دستگاه ممکن می باشد.

تراشکاری
تراشکاری

رزوه زنی :

در صنعت, روش های مختلفی برای تولید پیچ و مهره و رزوه زنی وجود دارد که در این بین می توان به استفاده از قلاویز و حدیده, استفاده از دستگاه های فرز یا تراش, رولینگ و فرمینگ اشاره کرد.

رزوه زنی
رزوه زنی

سنگ زنی :

این روش از برش آهن به عنوان یکی از انواع روشهای برش فلزات, از سایش بوسیله سنگ به جهت برداشتن ماده از سطح فلز استفاده می کند. این روش به طور کلی برای تولید سطح هایی با کیفیت بالا مورد استفاده قرار می گیرد و میزان ضخامتی که از روی قطعه برداشته می شود کم می باشد.

سنگ زنی
سنگ زنی

سمباده زنی :

در این روش نیز مانند سنگ زنی از سایش استفاده می شود ولی میزان باری که از روی قطعه برداشته می شود از سنگ زنی بسیار کمتر می باشد. سمباده ها بر اساس اینکه برای چه قطعه ای استفاده می شوند از جنس سخت و یا نرم آن ها استفاده می شود.
روش های مدرن به دلیل اینکه در وقت و زمان و هزینه به صرفه تر می باشند و همچنین برش با کیفیت بالاتری انجام می شود نسبت به روش های سنتی مورد استقبال بیشتری قرار گرفته اند. در این قسمت توضیحاتی درباره انواع روش های برش فلزات که متداول تر هستند ارائه می دهیم.

سمباده زنی
سمباده زنی

2. روش مدرن

برش ورق با هواگاز :

برای برش آهن و فولاد از برش هواگاز استفاده می شود که قدمت بالایی دارد. این روش به دلیل اینکه لبه های تمیز و دقیقی را تولید می کند بسیار مناسب می باشد. به طور معمول این روش برای ضخامت های 10 تا 2000 میلی متر استفاده می شود ولی با استفاده از یک سری روش ها می توان از این روش برای ضخامت های 6 تا 300 میلی متر نیز استفاده کرد.

هوا گاز
هوا گاز

برای آشنایی بیشتر و مشاهده فیلم این برش بر روی برش ورق با هواگاز کلیک فرمایید.

 

برش ورق با پلاسما :

این روش به دلیل اینکه تنوع بالایی در قیمت و انجام کار دارد برای کارهای بسیاری استفاده می شود. این روش نسبت به روش هواگاز سرعت بالاتری داشته و در بازه 1 میلی متر تا 30 میلی متر می توان برای برش فلزات از آن ها استفاده کرد که با استفاده از یونیت های خاص می توان این بازه را بین 0.5 میلی متر تا 160 میلی متر افزایش داد.

برش پلاسما
برش پلاسما

برای آشنایی بیشتر و مشاهده فیلم این برش بر روی برش ورق با پلاسما کلیک فرمایید.

 

برش ورق با لیزر :

خدمات برش لیزر به عنوان یکی از انواع روشهای برشکاری ورق در بازه 10 تا 25 میلی متر استفاده می شود. لیزر در برش فلزات دارای دقت و کیفیت بالایی می باشد. استفاده از این روش همچنین آسان بوده و می توان حتی بدون اپراتور نیز کار برش را انجام داد. لیزر در ضخامت های پایین دارای سرعت بالایی بوده ولی سرعت آن در ضخامت های بالا به شدت کم می شود. برای برش فلزات مختلف باید از انواع لیزرهای مختلفی استفاده کرد. (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق مراجعه نمایید)

برش لیزر
برش لیزر

برای آشنایی بیشتر و مشاهده فیلم این برش بر روی برش ورق با لیزر کلیک فرمایید.

 

برش ورق با واترجت :

این روش با فشار آب فلزات را بسیار دقیق برش می دهد. کیفیت لبه ها در این روش حتی از برش لیزر فلزات هم بهتر می شود زیرا هیچ تنش گرمایی برای فلز ایجاد نمی کند. این روش برای هر نوع فلزی با هر ضخامتی قابل استفاده می باشد.

برش واترجت
برش واترجت

برای آشنایی بیشتر و مشاهده فیلم این برش بر روی برش ورق با واترجت کلیک فرمایید.

 

برش ورق با گیوتین :

یکی از روش های سریع و بهینه برای برش ورق های فلزی برش ورق با گیوتین می باشد. در این روش, برش بسیار تمیز و چهارگوش انجام می شود. این دستگاه با زاویه و فشار مناسبی, برش را ایجاد می کند. این دستگاه به CNC مجهز بوده که برای کنترل فعالیت دستگاه با تنظیم فاصله تیغه ها و تنظیم جریان برای انواع ورق ها استفاده می شود. و باتوجه به نوسان قیمت ورق یکی از ارزان ترین برش های ورق محسوب می شود.

برش با گیوتین
برش با گیوتین

برای آشنایی بیشتر و مشاهده فیلم این برش بر روی برش ورق با گیوتین کلیک فرمایید.

 

برش ورق با وایر کات :

اساس کار ماشین های وایرکات تخلیه الکتریکی می باشد که با عبور جریان الکتریکی از سیم و تماس آن با قطعه کار باعث ایجاد گرما شده که این گرما قطعه مورد نظر را ماشین کاری خواهد کرد. با این تفاسیر به علت رسانا بودن قطعه ماشین کاری شونده پی بردیم چرا که اگر قطعه رسانا نباشد هیچ واکنشی بین سیم برشی و قطعه اتفاق نخواهد افتاد و در نتیجه ماشین کاری در کار نخواهد بود.

برش وایر کات
برش وایر کات

برای آشنایی بیشتر و مشاهده فیلم این برش بر روی برش ورق با وایرکات کلیک فرمایید.

 

جهان فولاد کاویان می تواند هرگونه خدمات درباره انواع برش ورق را به مشتریان گرامی ارائه بدهد.

جهت مطالعه بیشتر به ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست؟ صنعت فولاد عامل مهمی در اقتصاد جهانی است. فولاد سبز تقریبا در

کربن زدایی در فولاد

کربن زدایی فولاد

کربن زدایی فولاد کربن زدایی زمانی اتفاق می افتد که اتم های کربن در سطح