گاردریل چیست و نحوه تولید آن چگونه است

فهرست گاردریل چیست و نحوه تولید آن چگونه است

گاردریل چیست و نحوه تولید آن چگونه است

تاریخچه گاردریل

Bradbury اولین سیستم شکل دهی محافظ (گاردریل) که در اوایل دهه ۱۹۸۰ توسعه داده شد و با پروفیل های w-beam , Thrie beam ساخته شد.

Bradbury با ساخت و ساز قوی و کنترل های پیشرفته خود سیستمی با تعمیر و نگهداری کم و تولید بالا را به تولیدکنندگان محافظ و سد ایمنی ارائه می دهد.

تاریخچه گاردریل
تاریخچه گاردریل

نحوه تولید گاردریل

گاردهای بزرگراه به عنوان موانع یا حفاظ های کنار جاده نیز شناخته می شوند. در ساخت گاردریل از فولاد گالوانیزه در صنایع مختلفی از ساخت و ساز گرفته تا کشاورزی و خودروسازی استفاده می شود. (جهت مطالعه به فولاد آلیاژی مراجعه نمایید)

گاردریل ها معمولا از فولاد ساخته می شوند که محکم و بادوام و نگهداری آسانی دارد. با این حال فولاد می تواند به مرور زمان خورنده و زنگ بزند به خصوص در شرایط آب و هوایی سخت یا مناطق ساحلی. اینجاست که گالوانیزه وارد می شود.

نحوه تولید گاردریل
نحوه تولید گاردریل

گالوانیزه کردن و پوشش دادن فولاد برای محافظت کمک می کند تا فولاد گالوانیزه برای چندین دهه بدون نیاز به تعمیرات یا تعویض اساسی دوام بیاورد و آن را به یک ماده مقرون به صرفه و پایدار برای گارد بزرگراه تبدیل می کند.

فرآیند گالوانیزه شامل چندین مرحله می باشد

ابتدا اجزای فولادی از هرگونه روغن و کثیفی یا زنگ زدگی تمیز می شود. (جهت مطالعه به ورق گالوانیزه مراجعه نمایید)

سپس آنها را در حمام روی مذاب در دمای حدود ۴۵۰ درجه سانتیگراد غوطه ور می کنند. روی با فولاد واکنش داده و لایه ای از آلیاژ روی – آهن را روی سطح تشکیل می دهد و مقاومت و دوام بالا در برابر خوردگی ایجاد می کند.

فرآیند فرمینگ (شکل دهی) گارد بزرگراه شامل چندین مرحله است.

ابتدا کلاف های فولادی با استفاده از قیچی و پانچ هیدرولیک به طول ها و شکل های دلخواه بریده می شوند. سپس با استفاده از دستگاه های رول فرمینگ اجزای فولادی به پروفیل ها و اشکال مورد نیاز در می آیند که می توانند فولاد را با دقت بالا خم و شکل دهند. پس از آن قطعات با استفاده از ماشین های جوشکاری جوش داده می شوند و اتصالات قوی را تضمین می کنند. (جهت مطالعه به فولاد چیست مراجعه نمایید)

گاردریل چیست

گاردریل یک سیستم مانع طولی و کنار جاده ای است که برای جلوگیری از برخورد وسایل نقلیه خطاکار با موانع کنار جاده نصب می شود. با تغییر مسیر وسیله نقلیه ای که از جاده خارج می شود. یک نرده محافظ آن را از خطرات جدی تری دور نگه می دارد ( مانند: سازه تابلو و ورودی آبگیر و تیرهای برق و درختان)

گاردریل از پایین آمدن وسایل نقلیه از خاکریزهای شیب دار کنار جاده یا انحراف به سمت ترافیک میانی و روبروی جاده جلوگیری می کند.

در برخی موارد گاردریل به دلایلی غیر از محافظت از رانندگان در برابر موانع نصب می شود. ( مانند: موانع بسته شدن جاده ها و موانع محافظت از عابران پیاده یا مناطق حساس)

گاردریل چیست
گاردریل چیست

هنگامی که یک وسیله نقلیه به نرده محافظ برخورد می کند. راننده و مسافران آن با خطراتی مواجه می شوند. گاردریل احتمال آسیب دیدگی یا تلفات جانی را از بین نمی برد.

انواع گاردریل

گاردریل حفاظتی RAMSHIELD

یک گارد مهاری نوآورانه و پرانرژی است که به دلیل سادگی و عملکرد شناخته شده است.

گاردریل حفاظتی RAMSHIELD
گاردریل حفاظتی RAMSHIELD

گاردریل گالری دیوار حفاظتی W Beam

دلیل اصلی استفاده گسترده آن استفاده از پست و بلوک است که تست تصادف آن در کاهش گرفتگی و جلوگیری از غلت زدن خودروها از روی مانع می شود. (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق روغنی مراجعه نمایید)

گاردریل W Beam
گاردریل W Beam

گاردریل Thrie-Beam

Thrie-Beam ویژگی مشابهی با W Beam دارد. همچنین از یک طراحی و بلوک تشکیل شده است که گیر کردن چرخ ها و امکان مانع شدن وسیله نقلیه از روی حفاظ نرده را کاهش می دهد. این گارد توانایی مهار وسایل نقلیه بزرگتر از خودروها سواری را در برخی شرایط افزایش می دهد.

گاردریل Thrie-Beam
گاردریل Thrie-Beam

گاردریل BIKER-SHIELD

شدت ضربه برای موتورسواران را کاهش می دهد از طریق استفاده از براکت های فنری و تیرهای موجدار در زیر پانل گارد برای جلوگیری از تماس موتورسوار با پست های نگهدارنده طراحی شده است.

گاردریل BIKER-SHIELD
گاردریل BIKER-SHIELD

گاردریل بریفن Wire Rope Road Barrier

برای رسیدن به تست سطح MASH 3 به طور کامل تست تصادف شده این سیستم شامل پایه های فولادی گرد است که از ۴ طناب سیم کش دار پشتیبانی می کند. پایه ها توسط بتنی که حاوی حفره های پلاستیکی هستند برای پشتیبانی نصب می شوند.

گاردریل بریفن Wire Rope Road Barrier
گاردریل بریفن Wire Rope Road Barrier

گارد راه آهنی T-18 Log

یک سیستم مانع جاده ای که محافظت عالی در برابر ضربه را فراهم می کند و در عین حال ظاهری زیبا را به محیط اطراف می دهد. این مانع ایمنی منحصر به فردی از ترکیب فولاد تقویت شده و چوب صنوبر داگلاس با قطر ۱۸۰ میلی متر تحت فشار ساخته شده و توسط فولاد C پشتیبانی می شود.

گارد راه آهنی T-18 Log
گارد راه آهنی T-18 Log

گارد هوشمند Ezy-Guard

برای کاهش خطرات ضربه راننده ساخته شده است.این محافظ هوشمند نسبت به محافظ سنتی کنار جاده نیروی کمتری به وسیله نقلیه وارد می کند. با انحراف مانع تصادف انرژی برخورد خودرو تلف می شود که در نتیجه خطر سرنشین را کاهش می دهد. دارای پایه های Z سبک و انعطاف پذیر است که ضربه ای قابل قبول ایجاد می کند.

گارد هوشمند Ezy-Guard
گارد هوشمند Ezy-Guard

گاردریل ترمینال

این نوع گارد برای جلوگیری از هدایت وسایل نقلیه از جاده ها و پل ها و ارائه حفاظت و استحکام کششی و برای جلوگیری از صدمات شدید بیشتر به سرنشینان و رانندگان استفاده می شود.

گاردریل ترمینال
گاردریل ترمینال

تعیین سطح گاردریل

الف/ ایمنی کنار جاده

ب/ طول مانع که برای محافظت کافی از شی یا ناحیه مورد نظراست برای جلوگیری از رسیدن وسیله نقلیه لازم است. طول نرده محافظ باید مناسب برای شی یا ناحیه مورد نظر باشد که برای ایمنی کنار جاده حیاتی است کافی باشد. در طول طراحی پروژه طراح تعیین می کند که آیا نرده محافظ نصب کند و طول نرده را محاسبه کند. در صورت امکان پرسنل ساخت و ساز باید شیب ها پر از خاک را با استفاده از مواد پرکننده اضافی صاف کنند تا به یک منطقه مورد نیاز دست یابند و نیاز به نرده محافظ را به حداقل برسانند. هنگام چیدمان حفاظ مهندس باید با طراح راه مشورت کند. (جهت مطالعه به ورق کاویان مراجعه نمایید)

ج/ حداقل طول گاردریل محافظ

نصب گاردریل محافظ باید حداقل 61 متر باشد زیرا این امر استحکام کششی کافی برای عملکرد خوب سیستم را تضمین می کند.

عرض کار و فاصله انحراف پشت گاردریل

گاردریل محافظتی که توسط یک وسیله نقلیه برخورد می کند. به صورت جانبی در جهت نیروی تصادف منحرف می شود. میزان انحراف آن به سختی گاردریل و سرعت خودرو و زاویه ضربه و وزن خودرو بستگی دارد. (جهت خرید و بررسی به فولاد کاویان مراجعه نمایید)

عرض کار و فاصله انحراف پشت گاردریل
عرض کار و فاصله انحراف پشت گاردریل

جهت مطالعه بیشتر به ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست؟ صنعت فولاد عامل مهمی در اقتصاد جهانی است. فولاد سبز تقریبا در

کربن زدایی در فولاد

کربن زدایی فولاد

کربن زدایی فولاد کربن زدایی زمانی اتفاق می افتد که اتم های کربن در سطح