02168439

مشاوره رایگان قبل از خرید !

02168439

مشاوره رایگان قبل از خرید !

گل میخ عرشه فولادی چیست ؟

گل میخ چیست

فهرست گل میخ عرشه فولادی چیست ؟

گل میخ عرشه فولادی چیست ؟

معرفی و مقدمه گل میخ عرشه فولادی

یکی از اتصالاتی که با استفاده از آنها ورق های فولادی را به اجزای دیگر ساختمان متصل می کنند گل میخ عرشه فولادی است. (جهت مطالعه بیشتر به فولاد چیست مراجعه نمایید) گل میخ ها وظیفه دارند نیرو و تنش برشی میان بتن و فولاد را تحمل کرده و آن را انتقال دهند. به گل میخ هایی که در عرشه های فولادی به کار برده می شوند, برشگیر هم گفته می شود. معمولا گل میخ ها با استفاده از یک دستگاه مخصوص و از طریق جوش قوسی به عرشه های فولادی متصل می شوند.

گل میخ ها هم از جنس فولاد هستند ولی درصد کربن پایین تری دارند و ابعاد مختلفی از آنها در بازار یافت می شود. یکی از مهمترین مسائلی که در هنگام استفاده از گل میخ ها باید به آن توجه شود کیفیت و استحکام آنها است. زیرا آن دسته از محصولات بی کیفیتی که در بازار وجود دارند نمی توانند به خوبی فشار را تحمل کنند. در ادامه این مطلب ویژگی های گل میخ ها و انواع روش های اتصال آنها به عرشه فولادی را با هم بررسی می کنیم.

گل میخ چیست
گل میخ چیست

انواع روش های اتصال گل میخ

همانطور که گفتیم گل میخ با استفاده از یک دستگاه خاص و از طریق جوش قوسی یا قوس الکتریکی به عرشه فولادی متصل می شود. در ادامه می توانید با انواع روش های اتصال گل میخ آشنا شوید.

 • اتصال مستقیم روی بال
 • اتصال روی ورق گالوانیزه

برای انجام هریک از این روش ها باید یک یک سری مراحل مشابه انجام بگیرد. قبل از هرچیز باید گل میخ ها از نظر کیفی مورد بررسی قرار بگیرند. یعنی در ابتدای فرآیند جوشکاری گل میخ ها چک می شوند تا هرگونه زنگ زدگی یا پوسیدگی احتمالی تشخیص داده شود. در مرحله بعد باید بر روی ورق مورد نظر یک سوراخ ایجاد شود. (جهت مطالعه بیشتر به ورق چیست مراجعه نمایید) سپس به منظور ایجاد یک جوشکاری یکنواخت و ایمن نگه داشتن فرآیند انجام کار یک دنده پوش روی این سوراخ قرار داده می شود. بعد در میان گل میخ و محلی که قرار است جوشکاری صورت بگیرد قوس الکتریکی ایجاد می شود و با قرار گرفتن بخشی از گل میخ مذاب در محل جوشکاری, گل میخ و عرشه فولادی به هم متصل می شوند. این فرآیند در زمان خیلی کوتاهی صورت می گیرد و یکی از بهترین روش های جوشکاری گل میخ محسوب می شود. (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق مراجعه نمایید)

انواع روش های اتصال محصول
انواع روش های اتصال محصول

مزایای استفاده از انواع گل میخ عرشه فولادی چیست ؟

گل میخ های فولادی که آلیاژی از آهن و کربن هستند نقش بسیار مهمی را در عرشه فولادی ایفا می کنند. استفاده از این نوع گل میخ ها مزایای زیادی دارد که در ادامه می توانید آن ها را مشاهده کنید:

 • در صورت استفاده از گل میخ های با کیفیت و مستحکم خطرات مربوط به خراب شدن سازه ها تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند.
 • گل میخ های فولادی نسبت به سایر اتصالات مشابه خود وزن سبک تری دارند که همین موضوع هم باعث می شود نصب آن ها ساده تر صورت بگیرد.
 • گل میخ های فولادی در برابر حرارت مقاومت بالایی دارند و غیر قابل احتراق هستند.
 • تجهیزات لازم برای نصب این گل میخ ها ساده و در دسترس هستند.
 • قیمت گل میخ ها نسبت به سایر اتصالات مقرون به صرفه تر است.
 • سرعت نصب گل میخ های عرشه فولادی بسیار بالا است.
 • فرقی ندارد از چه روش جوشکاری استفاده کنید, قبل از شروع فرآیند جوشکاری گل میخ ها لازم نیست آماده سازی خاصی انجام بگیرد.
 • از نظر مصرف کنندگان, فولاد ماده اولیه مطمئن تر و قابل اعتمادتری است.
 مزایای استفاده از انواع گل میخ عرشه فولادی چیست؟
مزایای استفاده از انواع گل میخ عرشه فولادی چیست؟

نحوه تولید گل میخ عرشه فولادی

در کل دو ر وش برای تولید گل میخ عرشه فولادی وجود دارد که در زیر می توانید آن ها را مشاهده کنید:

 • تولید گل میخ با استفاده از روش فورج سرد
 • تولید گل میخ با استفاده از روش فورج گرم

در اغلب موارد برای تولید گل میخ هایی که از نظر کیفی استانداردتر هستند از روش فورج سرد استفاده می شود که در ادامه این روش را توضیح خواهیم داد.

گل میخ سرد

برای تولید گل میخ سرد از روش فورج سرد استفاده می شود. موادی که برای این نوع فرآیند مورد استفاده قرار می گیرند باید دارای ترکیبات خاص و مورد تائیدی باشند در غیر این صورت از نظر فنی با مشکل مواجه می شوند. فولادی که در این روش به کار می رود کاملا یکنواخت است و در نتیجه گل میخ حاصل از آن هم روی سطح خود هیچ گونه ترکی نخواهد داشت. زمانی که یک گل میخ با استفاده از روش فورج سرد ساخته می شود مقاومت کششی آن بالا می رود. در اغلب موارد به جای گل میخ گرم از گل میخ سرد استفاده می شود زیرا از نظر کیفی ویژگی های مطلوب تری دارد.

گل میخ گرم

برای تولید گل میخ عرشه فولادی از طریق فورج گرم از میلگردهای ذوبی استفاده می شود که نه تنها کیفیت خوبی ندارند بلکه از آنجایی که با روش سنتی ریخته گری هم ساخته می شوند دارای استانداردهای لازم نیستند. برای مثال این محصول استحکام گل میخ های سرد را ندارد و ناپایدار است, همچنین گل میخ گرم از نظر جوش پذیری هم ضعیف است. (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق آجدار مراجعه نمایید)

جهت مطالعه بیشتر به مقالات زیر مراجعه نمایید.

ورق آجدار

ورق گرم و ورق سرد

 

نحوه تولید گل میخ عرشه فولادی
نحوه تولید گل میخ عرشه فولادی

اجرا و نصب گل میخ

همانطور که توضیح دادیم برای نصب گل میخ باید آن را با دستگاهی به نام دستگاه تفنگی محکم نگه داشت و سپس با دستگاه جوش قوسی یا قوس الکتریکی آن را به محل مورد نظر در عرشه فولادی متصل کرد. این کار به سرعت و حداکثر در حدود 3 دقیقه انجام می گیرد.

بعد از نصب می توان کیفیت جوش گل میخ را هم امتحان کرد. به این صورت که بر روی گل میخ فشار یکنواختی وارد کرده و مشاهده می کنیم که اگر محصول تا حدود سی درجه خم شد ولی شکستگی یا ترکی در آن ایجاد نشد به معنی این است که کیفیت آن مناسب بوده است.

قیمت گل میخ عرشه فولادی

ازجمله عوامل موثر بر قیمت گل میخ های عرشه فولادی می توانیم به ابعاد گل میخ ها, جنس مواد سازنده, شرکت تولیدکننده, نوسانات قیمت محصولات در بازار و… اشاره کنیم.

کارخانه های تولید کننده گل میخ

چندین کارخانه در ایران وجود دارند که محصولات مربوط به سقف های عرشه فولادی ازجمله گل میخ ها را تولید می کنند. برخی از این کارخانه ها شامل شرکت ولد ال ایکس ایران, شرکت عرشه شایان گستر و… هستند.

جهت مطالعه بیشتر به ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *