نقطه ذوب فلزات پر کاربرد چیست ؟

فهرست نقطه ذوب فلزات پر کاربرد چیست ؟

نقطه ذوب فلزات پر کاربرد چیست ؟

با نقطه ذوب فلزات پر کاربرد آشنا شوید

در این مطلب قصد داریم بررسی کنیم که نقطه ذوب فلزات پر کاربرد چیست. فلزات به دلیل مقاومتی که در برابر حرارت بالا دارند شناخته می شوند. زمان انتخاب یک فلز برای استفاده در مکان هایی با حرارت بالا باید دمای ذوب آن فلز را بررسی کرد. دمای ذوب فلزات که از نظر علمی با عنوان نقطه ذوب فلز شناخته می شود, درواقع دمایی است که فلز در آن از فاز جامد به فاز مایع تبدیل می شود. (جهت مطالعه بیشتر به فلز چیست مراجعه نمایید)

آشنایی با دمای ذوب فلزات اهمیت زیادی دارد. یکی از دلایلی که دانستن نقطه ذوب فلزات اهمیت دارد این است که ممکن است به دلیل ذوب شدن فلز برخی از اجزای فلز با مشکل مواجه شوند. دلیل دیگر این است که فلزات در حالت مایع بهتر شکل می گیرند. برای انجام بسیاری از فرآیندهای تولیدی مانند جوشکاری و ریخته گری باید فلزات را تا دمای ذوب گرم کرد. در ادامه با دمای ذوب پر کاربردترین فلزات آشنا خواهید شد. (جهت مطالعه بیشتر به سازه فلزی مراجعه نمایید)

نقطه ذوب فلزات پر کاربرد چیست ؟
نقطه ذوب فلزات پر کاربرد چیست ؟

نقطه ذوب آهن

نقطه ذوب آهن که فراوانترین عنصر کره زمین است به اندازه 1.538 درجه سانتیگراد یا 2.800 درجه فارنهایت است. آهن در سنگ هایی مانند بازالت, رسوبات کربنی, شهاب سنگ ها در مواد معدنی و در کل در پوسته زمین به فراوانی یافت می شود. آهن که یکی از پر کاربردترین عناصر در صنایع محسوب می شود در صورت گرم شدن آرایش اتم های آن تغییر می کند. درواقع قبل از ذوب شدن آهن این تغییر آرایش در اتم ها چندین بار اتفاق می افتد. همین تغییر یکی از دلایل استحکام فولاد محسوب می شود. برای ذوب آهن از دو روش ذوب خمیری و ذوب از طریق کوره های مخصوص استفاده می شود. (جهت مطالعه بیشتر به آهن چیست مراجعه نمایید)

نقطه ذوب آهن
نقطه ذوب آهن

نقطه ذوب فولاد

زمانی که آهن با کربن, فولاد بازیافتی و مقداری از عناصر دیگر ترکیب می شود فولاد را تولید می کند. فولاد آلیاژی از آهن و کربن است, به شکلی که کمتر از 2 درصد کربن, 1 درصد منگنز و مقدار کمی سیلیسیم, گوگرد, فسفر و اکسیژن تشکیل شده است. نقطه ذوب فولاد 1420 تا 1540 درجه سانتیگراد یا 2600 تا 2800 فارنهایت است. فولاد مهمترین ماده ای است که در صنعت ساختمانی و مهندسی در سراسر جهان به کار می رود. این آلیاژ آهن برای ساخت وسایلی مانند اتومبیل ها و محصولات مخصوص صنعت ساختمان سازی, ساخت یخچال و فریزر, ساخت ماشین لباسشویی, در کشتی های باری و… به کار می رود. بیش از 3500 درجه مختلف از فولاد وجود دارد که هریک ویژگی های فیزیکی, شیمیایی و زیست محیطی متفاوتی دارند. (جهت مطالعه بیشتر به فولاد چیست مراجعه نمایید)

نقطه ذوب فولاد
نقطه ذوب فولاد

نقطه ذوب استیل

همچنان با ما همراه باشید تا بررسی کنیم نقطه ذوب فلزات پر کاربرد چیست. استیل یا فولاد ضد زنگ یکی دیگر از فولادهای آلیاژی است که در ترکیب آن حدود 10 تا 30 درصد کروم وجود دارد. با وجود مقدار خیلی کم کربن در استیل, کروم باعث ایجاد مقاومت قابل توجهی در برابر حرارت و خوردگی می شود. نقطه ذوب استیل 1510 درجه سانتیگراد یا 2750 درجه فارنهایت است. (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق مراجعه نمایید)

عناصر دیگری مانند نیکل, مولبیدن, تیتانیوم, آلومینیوم, مس, ازت, گوگرد و… هم در ترکیب استیل وجود دارد. وجود چنین ترکیباتی مقاومت استیل را در برابر پوسیدگی در محیطی های خاص و اکسیداسیون افزایش می دهد. برای ذوب استیل معمولا از کوره های قوس الکتریکی استفاده می شود.

نقطه ذوب استیل
نقطه ذوب استیل

نقطه ذوب آلومینیوم

نقطه ذوب آلومینیوم که پر کاربردترین فلز غیرآهنی است 660 درجه سانتیگراد یا 1220 درجه فارنهایت است. آلومینیوم یک فلز نقره ای رنگ است که فراوانترین عنصر فلزی در پوسته زمین محسوب می شود. از آلیاژهای آلومینیوم برای ساخت هواپیما, مصالح ساختمانی, لوازم خانگی, رساناهای الکتریکی, تجهیزات شیمیایی و فرآوری مواد غذایی استفاده می شود. نوعی از آلومینیوم که دارای سیلیسیم و آهن است.

ویژگی هایی مانند قابلیت شکل پذیری دارد و بسیار انعطاف پذیر است. از این نوع آلومینیوم برای ساخت سیم یا ورق های نازک از طریق فرآیند نورد استفاده می شود.

نقطه ذوب آلومینیوم
نقطه ذوب آلومینیوم

نقطه ذوب برنج

برنج آلیاژی از مس و روی است که به دلیل سختی و کاربردهای زیادی که دارد از اهمیت بالایی در صنایع برخوردار است. نقطه ذوب برنج قرمز 1000 درجه سانتیگراد و نقطه ذوب برنج زرد 930 درجه سانتیگراد است. قابلیت انعطاف پذیری برنج به میزان روی موجود در آن بستگی دارد.

انواع برنج برای ساخت پیچ و مهره, دسته شیر آب, پنجره و درب اتصالات و… مورد استفاده قرار می گیرند. یک گروه از انواع برنج که دارای مقاومت در برابر خوردگی هستند برای ماشینکاری به کار می روند. از برنج در تجهیزات دریایی و برای مقاومت در برابر خوردگی توسط آب دریا هم استفاده می شود.

نقطه ذوب برنج
نقطه ذوب برنج

نقطه ذوب مس

نقطه ذوب مس که یک فلز مایل به قرمز است 1084 درجه سانتیگراد یا 1983 درجه فارنهایت است. مس رسانای خوبی برای برق و گرما محسوب می شود و در بسیاری از مواد معدنی مانند کالکولسیت, بورنیت و.. یافت می شود. مس معمولا از طریق روش ذوب ساخته می شود و کاربرد عمده ای در صنایع الکتریکی دارد. آلیاژهای مس به عنوان پوشش آبکاری مورد استفاده قرار می گیرند. مس یکی از انعطاف پذیرترین فلزات است و به هیچ وجه سخت و محکم نیست.

نقطه ذوب مس
نقطه ذوب مس

نقطه ذوب طلا

طلا یک فلز گرانبها است که به دلیل داشتن ویژگی هایی مانند رنگ و درخشش جذاب, دوام بالا, انعطاف پذیری فوق العاده و امکان پیدا کردن آن به صورت کاملا خالص در طبیعت از گذشته دارای ارزش زیادی بوده است. نقطه ذوب طلا 1064 درجه سانتیگراد یا 1945 درجه فارنهایت است. طلا یکی از فلزات متراکم است و رسانای خوبی برای گرما و برق محسوب می شود. به همین دلیل هم اغلب در صنعت برق و الکترونیک و برای آبکاری ارتباطات, سیستم های نیمه هادی و… به کار می رود. از طلا در ماهواره ها برای کنترل دما و در لباس های فضانوردان برای محافظت از آنها استفاده می شود. همچنین از طلا برای ساخت پنجره های ساختمان های بزرگ اداری هم استفاده می شود.

نقطه ذوب طلا
نقطه ذوب طلا

نقطه ذوب نقره

نقره آخرین مورد در فهرست پر کاربردترین فلزات در جهان است. در این مورد هم می خواهیم بررسی کنیم نقطه ذوب فلزات پر کاربرد چیست.

نقره یک فلز براق سفید رنگ است که نقظه ذوب آن 960.80 درجه سانتیگراد است. نقره مانند طلا یکی از فلزات گرانبها است که قابلیت انعطاف پذیری بالا, قابلیت شکل پذیری و مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. از این فلز برای ساخت مدارهای الکتریکی و به عنوان پوششی برای هادی های الکترونیکی در برابر رسوب بخار به آنها استفاده می شود.

نقطه ذوب نقره
نقطه ذوب نقره

جهت مطالعه بیشتر به فلز چیست مراجعه فرمایید.

 

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست

فولاد سبز چیست؟ صنعت فولاد عامل مهمی در اقتصاد جهانی است. فولاد سبز تقریبا در

کربن زدایی در فولاد

کربن زدایی فولاد

کربن زدایی فولاد کربن زدایی زمانی اتفاق می افتد که اتم های کربن در سطح