آلیاژ آلوزینک چیست ؟

فهرست آلیاژ آلوزینک چیست ؟

آلیاژ آلوزینک چیست ؟

آلوزینک (Aluzinc) چیست ؟

بهترین جواب برای پرسش آلیاژ آلوزینک چیست را می توانیم در صنعت ساختمان سازی پیدا کنیم. آلوزینک یکی از آلیاژهای فولاد است که با روی و آلومینیوم پوشانده می شود. ترکیب روی و آلومینیوم با فولاد باعث افزایش خصوصیات آن می شود. این ماده که اغلب به عنوان فولاد ضد زنگ از آن استفاده می شود با نام آلوزینک شناخته می شود. (جهت مطالعه بیشتر به فولاد چیست مراجعه نمایید)

آلوزینک فولادی است که از طریق فرآیند نورد سرد تولید شده و سپس با ترکیبی از آلیاژ حاوی آلومینیوم, روی و مقدار کمی هم سیلیکون پوشانده می شود. بعد از اینکه فولاد با چنین موادی پوشانده می شود تبدیل به آلوزینک شده و در مقایسه با هر فلز گالوانیزه دیگری مقاومت بیشتری در برابر خوردگی نشان می دهد. درواقع آلوزینک شش برابر بیشتر از سایر فلزات در برابر خوردگی مقاوم است.

آلوزینک (Aluzinc) چیست ؟
آلوزینک (Aluzinc) چیست ؟

ویژگی آلوزینک

آلوزینک علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی ویژگی های قابل توجه دیگری هم دارد. برای مثال می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

 • از آلوزینک می توان در محیط های مختلفی استفاده کرد ولی عمده کاربرد آن در صنایع تهویه و عایق است.
 • آلوزینک بستر مناسبی برای استفاده از پوشش های آلی ایجاد می کند. یعنی می توان این آلیاژ را به صورت مستقیم رنگ کرد و نیاز به هزینه اضافی برای آماده کردن آن وجود ندارد.
 • این آلیاژ به راحتی شکل می گیرد و قابلیت جوشکاری بالایی دارد که همین باعث می شود برای طیف گسترده ای از کاربردها مناسب باشد. برای مثال در ساخت سقف, روکش و… مناسب است. (جهت مطالعه بیشتر به فولاد آلیاژی مراجعه نمایید)
ویژگی آلوزینک
ویژگی آلوزینک

کاربرد آلیاژ آلوزینک چیست ؟

این آلیاژ که آلیاژ فولاد و کربن است انواع متعددی دارد که در صنایع مختلفی از آنها استفاده می شود. فولادهایی که دارای پوشش آلوزینک هستند در فضای داخلی و خارجی ساختمان ها به کار می روند. در ادامه می توانید با کاربرد آلیاژ آلوزینک آشنا شوید :

 • صنعت ساخت و ساز : ساخت سقف, روکش, مقاطع سازه ای, پنل های کامپوزیت, ساخت کاشی و… .
 • ساخت لوازم خانگی : امکان ساخت وسایلی مانند ماشین لباسشویی, یخچال, دستگاه تستر, مایکرویو و… با استفاده از آلوزینک وجود دارد.
 • کاربردهای گسترده در ساخت دیگ بخار, مجاری هوا, محافظ کامپیوتر و… (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق مراجعه نمایید)
کاربرد آلیاژ آلوزینک چیست ؟ 
کاربرد آلیاژ آلوزینک چیست ؟

محدودیت های آلوزینک

حالا که می دانیم کاربردهای آلیاژ آلوزینک چیست بهتر است با محدودیت های آن هم آشنا شویم. برخی از محدودیت های این آلیاژ فولادی را می توانید در زیر مشاهده کنید :

 • آلیاژ آلوزینک و محصولاتی که دارای پوشش آلوزینک هستند در صورت تماس پیدا کردن با مس یا سرب باعث پوسیده شدن و خوردگی آنها می شوند.
 • در صورتی که از محصولات دارای این پوشش در محیط های قلیایی استفاده شود امکان دارد پوشش آلوزینک دچار تغییر شود.
 • در صورت قرار گرفتن در محیطی با رطوبت بالا امکان خوردگی و زنگ زدن آلیاژ آلوزینک وجود دارد. (جهت مطالعه بیشتر به گالوانیزه چیست مراجعه نمایید)
محدودیت های آلوزینک
محدودیت های آلوزینک

مزایای استفاده از آلیاژ آلوزینک چیست ؟

 • از آنجایی که آلوزینک از آلومینیوم و روی تشکیل شده است دارای پوششی بسیار مقاوم در برابر خوردگی است.
 • رنگ نقره ای آلوزینک که ظاهر جذابی برای آن ایجاد کرده است به دلیل وجود آلومینیوم در سطح بالایی پوشش آن با گذشت زمان حفظ می شود.
 • این آلیاژ در دمای بالا دچار خوردگی نمی شود.
 • از آنجایی که آلوزینک سطح سختی دارد در برابر ساییدگی مقاوم است.
 • این آلیاژ حرارت و نور را بسیار عالی منعکس می کند.
مزایای استفاده از آلیاژ آلوزینک چیست ؟
مزایای استفاده از آلیاژ آلوزینک چیست ؟

جهت مطالعه بیشتر به آلوزینک چیست مراجعه فرمایید.

 

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات