پروفیل 30*50

توضیحات

مشخصات فنی و نحوه تولید پروفیل 30*50 – 3 , 2.5

ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که برای ساخت درب و پنجره های ساختمانی از چه نوع آهنی استفاده می کنند؟ آهن مورد استفاده در ساخت درب و پنجره از جنس پروفیل است که از تنوع بسیار بالایی برخوردار بوده و به وفور در صنعت و ساختمان سازی کاربرد دارد. پروفیل 30*50 – 3 از جمله انواع پروفیل بوده که تصمیم داریم در ادامه این مطلب به معرفی مشخصات و کاربرد آن بپردازیم.

پروفیل 30*50 – 3 چیست؟

پروفیل ها (Profile) مقاطع توخالی آهنی هستند که در اندازه, جنس و اشکال گوناگونی ساخته می شوند که هر یک از آن ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. پروفیل به لحاظ شکل ظاهری به دو نوع باز و بسته تقسیم بندی می شود. پروفیل 30*50 با ضخامت 3 از نوع پروفیل های بسته محسوب می شود. از جمله پروفیل های باز هم می توان به تیر آهن, تسمه و میلگرد اشاره داشت.

پروفیل
پروفیل

پروفیل ها به لحاظ نوع کاربرد هم در نوع پروفیل های صنعتی و پروفیل های ساختمانی موجود هستند. پروفیل های صنعتی در صنایع گوناگونی اعم از صنایع نظامی, خودرو سازی, لوازم خانگی و… مورد استفاده قرار می گیرند و پروفیل های ساختمانی مورد استفاده برای ساخت درب و پنجره, استحکام بتن و… خواهند بود. پروفیل 30*50 با ضخامت 3 میلی متر در دسته پروفیل های ساختمانی قرار می گیرد. معمولا پروفیل هایی که ضخامت بالای 3 میلی متر دارند در صنعت کاربرد دارند.

مشخصات فنی پروفیل 30*50

این پروفیل به شکل مقطعی توخالی و مستطیل شکل بوده که طول آن ۵۰ و عرض ۳۰ و ضخامت ۳ میلی متر است. به علاوه طول شاخه این پروفیل 6 متر و دارای وزن تقریبی 6 کیلوگرم است. از آن جایی که این مدل پروفیل توخالی است, وزن کمی دارد اما در عین حال قادر به افزایش مقاومت و استحکام سازه خواهد بود. (جهت اطلاع بیشتر در مورد فلز به پروفیل چیست مراجعه نمایید)

پروفیل
پروفیل

کاربرد پروفیل 30*50

اصلی ترین کاربرد پروفیل 30*50 – 3 در صنعت ساختمان سازی است. پروفیل 30*50 مورد استفاده برای ساخت درب و پنجره های آهنی, نرده کنار پله ها, حفاظ در پل های هوایی, انواع نرده کشی در خیابان ها و حصارکشی است.

نحوه تولید پروفیل 30*50 – 3

به منظور ساخت پروفیل بسته 30*50 دو روش مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد که در ادامه هریک را توضیح خوهیم داد.

پروفیل
پروفیل

روش مستقیم

جهت ساخت و تولید پروفیل به روش مستقیم لازم است ابتدا ورق های فولادی به کمک دستگاه های برش مخصوص به نوارهایی با عرض معین برش داده شوند. در مرحله بعدی که به رول فرمینگ شناخته می شود, بایستی ابتدا ورق ها از طریق غلطک هایی صاف و یکدست شوند و بعد از آن از بین سایر غلطک ها عبور داده شده و دو سمت ورق ها به یکدیگر نزدیک می شوند. سطح مقطع ورق هایی که لبه های آن از دو طرف به هم رسیده اند به شکل مستطیل است. در مرحله بعدی روی لبه ها عملیات جوشکاری انجام می شود. در مرحله پایانی, پروفیل که به ضخامت ۳ میلی متر رسیده است در ابعاد 6 متری برش داده می شود و به لحاظ کیفی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

روش غیر مستقیم

تولید پروفیل 30*50 – 3 در روش غیر مستقیم به این صورت است که از قالب ها با الگوهای متفاوت که از قابلیت تعویض هم برخوردارند, استفاده می شود. در این روش سرعت تولید بالا بوده اما ابعاد ضلع ها همچون شیوه قبلی دقیق و مشخص نیست. (جهت اطلاع بیشتر در مورد فلز به آهن چیست مراجعه نمایید)

پروفیل
پروفیل

معرفی و نحوه تولید پروفیل 30* 50 – 2.5

در کشور ما به تمامی مقاطع توخالی پروفیل می گویند. پروفیل از آن دسته سازه هایی محسوب می شود که به علت استحکام بالایش در تولید حفاظ پنجره, دیوار, بالکن و… مورد استفاده است. در حقیقت برای حفاظ لازم است که از قوطی های مکعب شکل استفاده شود تا به راحتی نصب شود, پروفیل تمامی این وظایف را بر عهده دارد. پروفیل 30* 50 – 2.5 جزو آن سازه های پرکاربردی است که طرح ها و رنگ های متنوع آن به بازار عرضه می شود. این پروفیل ها حاصل نورد ورق های فولادی هستند, بر همین اساس در گروه محصولات ثانویه فولادی قرار دارند. در ادامه در خصوص پروفیل مستطیل شکل 30* 50, کاربرد و مراحل تولید آن توضیح بیشتری خواهیم داد.

پروفیل
پروفیل

پروفیل 30* 50 – 2.5 چیست؟

در لغت پروفیل (Profile) به معنای طول ثابت مقطع بوده و اغلب مورد استفاده در راه سازی, ساخت و ساز و صنعت است. پروفیل ها در دو نوع مربع و مستطیل ساخته و عرضه می شوند. بیشترین کاربردی که پروفیل ها دارند در مقاطع کوچک جهت ساخت نرده های فلزی, درب و پنجره و… است. اما پروفیل های با مقاطع بزرگ تر برای ساخت اسکلت فلزی مورد استفاده ساختمان هستند. همچنین پروفیل ها در دو نوع باز و بسته تقسیم بندی می شوند و پروفیل مستطیل شکل 30* 50جزو پروفیل های باز محسوب می گردد.

مشخصات فنی پروفیل 30* 50

این پروفیل در ابعادی با طول ۵۰, عرض ۳۰ و ضخامت ۲.۵ میلی متر است. در رابطه با نحوه محاسبه قیمت پروفیل لازم است بدانید که میزان قیمت پروفیل 30* 50 با در نظر گرفتن هر کیلوگرم وزن آن قابل تعیین خواهد بود. وزن حدودی این پروفیل نیز به ازای هر شاخه ۱۷ کیلوگرم تعیین شده است. همچنین طول هر شاخه از این نوع پروفیل تقریبا 6 متر است.

پروفیل
پروفیل

کاربرد پروفیل 30* 50

پروفیل 30* 50 – 2.5 در زمینه صنعت و حوزه های مرتبط با ساختمان سازی کاربردهای بسیاری دارد. در ادامه اطلاعات بیشتری در این خصوص ارائه خواهیم داد.

(جهت اطلاع بیشتر در مورد فلز به تفاوت پروفیل سبک و سنگین مراجعه نمایید)

کاربرد پروفیل 30* 50 – 2.5 در ساخت تجهیزات و لوازم ورزشی

این پروفیل های مستطیلی به صورت گسترده ای جهت ساخت لوازم و تجهیزات ورزشی موجود در پارک ها, سالن های بدن سازی, شهر بازی ها, لوازم موجود در مجتمع های تفریحی, ساخت انواع صندلی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

پروفیل
پروفیل

کاربرد پروفیل 30* 50 در صنعت

پروفیل 30* 50 جهت تولید انواع گوناگون دستگاه های صنعتی, جرثقیل, پایه نگهدارنده, تابلو های برق و… بسیار کاربرد دارد.

(جهت اطلاع بیشتر در مورد فلز به اسکلت فلزی مراجعه نمایید)

کاربرد پروفیل 30* 50 در صنعت کشاورزی

از جمله کاربردهای پروفیل 30* 50 در صنعت کشاورزی می توان به ساخت انواع تجهیزات کشاورزی, ماشین آلات و همچنین احداث گلخانه اشاره داشت.

پروفیل
پروفیل

نحوه تولید پروفیل 30* 50

پروفیل ها عمدتا به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم ساخته می شوند. به منظور ساخت پروفیل های باز از روش مستقیم استفاده می کنند. به این ترتیب که در مرحله قالب گیری ورق فولادی مستقیما به پروفیل تبدیل شده و نیازی به جوشکاری نخواهد داشت. اما در شیوه غیر مستقیم در مرحله اول لوله ساخته می شود و پس از زاویه دار شدن, پروفیل قالب گیری می شود. به صورت کلی مراحل تولید پروفیل 30* 50 – 2.5 عبارت است از: (جهت اطلاع بیشتر در مورد فلز به ورق سیاه چیست مراجعه نمایید)

پروفیل
پروفیل
  • باز کننده رول ورق
  • جوش خوردن درز دو ورق
  • مرحله جمع کننده ورق
  • پرداخت لبه ها
  • مرحله غلتک فرم دهی
  • جوشکاری القابی
  • غلتک فشرده سازی
  • هموار شدن خط جوش
  • غلتک فرم دهی
  • دستگاه برش
پروفیل
پروفیل

 

توضیحات تکمیلی

وزن 17 کیلوگرم
ابعاد 600 × 3 × 5 سانتیمتر
سایز

2.2, 2.5, 3

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “پروفیل 30*50”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت
تلگرام
واتساپ
فیسبوک
تویتر