02168439

مشاوره رایگان قبل از خرید !

02168439

مشاوره رایگان قبل از خرید !

نبشی 5

26,361 تومان

توضیحات تکمیلی

وزن 23 کیلوگرم
ابعاد 600 × 5 × 5 سانتیمتر
سایز

4, 5

قیمت نبشی

نبشی 5-5 و 4-5

نبشی ها یکی از پروفیل های مهم و پرکاربرد هستند که می توان گفت تقریبا در هر سازه ای استفاده می شوند. یکی از انواع پرکاربرد نبشی ها, نبشی 5-5 بوده که در ادامه مشخصات فنی, کاربردها و نحوه تولید آن را به شما توضیح خواهیم داد. (جهت مطالعه بیشتر به نبشی چیست مراجعه نمایید)

نبشی 5-5 چیست؟

نبشی (Angle bar) مقطعی فولادی است که شکل سطح مقطع آن به صورت دو ضلع عمود بر هم است (به شکل L). به این اضلاع بال نیز گفته می شود. بسته به اندازه بال ها دو نوع نبشی وجود دارد: نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی. با توجه به روش تولید نیز نبشی ها به دو دسته تقسیم می شوند: نبشی پرسی و نبشی فابریک.
نبشی
نبشی
نبشی ها از لحاظ جنس نیز تنوع زیادی داشته و هر کدام مشخصات و کاربردهای خود را دارند و عبارت اند از:
 1. نبشی گالوانیزه: از پوشاندن فلز روی بر روی نبشی فولادی تولید می شوند و خواص ضدخوردگی خیلی خوبی دارد.
 2. نبشی آهنی یا فولادی: رایج ترین نوع نبشی است و هزینه تولید پایین تری نیز نسبت به سایر نبشی ها دارد. (جهت مطالعه بیشتر به تفاوت نبشی و سپری مراجعه نمایید)
 3. نبشی آلومینیومی: وزن کم, خواص ضدخوردگی و جوش پذیری این نبشی باعث شده است از ساختمان سازی تا صنعت استفاده شود.
 4. نبشی استیل ضد زنگ: مقاومت در برابر عوامل شیمیایی مثل اسید و نمک, خواص ضدخوردگی, ضد زنگ, قابلیت جوش پذیری و برش کاری از ویژگی های این نبشی است.
نبشی
نبشی

مشخصات فنی نبشی 5-5

 1. طول بال ها: 5*5 سانتی متر یا 50*50 میلی متر
 2. ضخامت بال ها: 5 میلی متر
 3. طول نبشی: 6 یا 12 متر
 4. وزن نبشی: برای هر شاخه 6 متری حدود 5/22 کیلوگرم

کاربرد نبشی 5-5

کاربردهای مهم نبشی 5-5 عبارت اند از: (جهت مطالعه بیشتر به ورق سیاه چیست مراجعه نمایید)
 • ساخت قاب یا فریم در و پنجره
 • ساخت ستون و خرپا
 • ایجاد پشت بند در فاصله میان ستون ها
 • ساخت دکل های برق و مخابرات
نبشی
نبشی

نحوه تولید نبشی 5-5

برای تولید نبشی ها معمولا از ورق فولادی ST37 استفاده می شود و دو روش پرسی و فابریک برای تبدیل ورق فولادی به نبشی وجود دارد.
 • پرسی: این روش از نوع نورد سرد بوده, طول نبشی تولیدی 6 متر است و از استاندارد DIN 1022 برای تولید نبشی استفاده می شود. همچنین, برای تولید نبشی بال مساوی مناسب است. در این روش ابتدا ورق فولادی توسط قیچی مکانیکی برش می خورد و نوارهایی با ابعاد مشخص ایجاد می شوند. در مرحله بعد, این نوارها با عبور از بین غلطک هایی تحت پرس قرار گرفته و خم می شوند و به صورت دو بال عمود بر هم درمی آیند. در نهایت نبشی تولیدی در اندازه های 6 متری برش می خورد.
(جهت مطالعه بیشتر به فولاد چیست مراجعه نمایید)
نبشی
نبشی
 • فابریک: روش فابریک از نوع نورد گرم است و تولید, مطابق با استاندارد GOST 8510 و یا استاندارد BS EN 10056-1 انجام می گیرد. این نبشی ها بیشتر در صنعت استفاده شده و در اندازه های 6 و 12 متری تولید می شوند. فرایند تولید به روش فابریک به این صورت است که ابتدا شمش فولادی در کوره قرار می گیرد تا ذوب شود. سپس در عملیات نورد گرم, از بین غلطک هایی عبور داده می شود که باعث می شود ضخامت کاهش و طول ورق افزایش یابد. در نهایت این روق ها با گذشتن از قالب, به نبشی تبدیل می شوند.
در این مطلب, نبشی 5-5 را به همراه مشخصات فنی, کاربردها و روش های تولید شرح دادیم. اگر تجربه ای در استفاده از این نبشی داشته و یا سوالی درباره آن دارید می توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.
نبشی
نبشی

نبشی 4-5 چیست و چگونه تولید می شود؟

نبشی به عنوان یکی از انواع پروفیل باز, نامی آشنا در صنعت و ساختمان سازی است. نبشی ها به دلیل داشتن ویژگی های خوب, بسیار پرکاربرد بوده و در ابعاد مختلفی نیز تولید می شوند. در این مطلب قرار است شما را با نبشی 4-5 آشنا کرده و توضیحاتی در رابطه با مشخصات فنی, کاربرد و نحوه تولید آن ارائه دهیم.

نبشی 4-5 چیست؟

نبشی یک مقطع فولادی است که از دو ضلع یا بال عمود بر هم, ساخته شده است. در نقشه های ساختمانی نبشی ها را با حرف انگلیسی L نمایش می دهند و عموما در طول 6 متری تولید می شوند. معمولا برای دسته بندی نبشی ها از سه پارامتر روش تولید, جنس و شکل ظاهری استفاده می شود. نبشی ها با توجه به روش تولید دو نوع اند: نبشی پرسی و نبشی فابریک که هر یک را در قسمت مربوط به نحوه تولید نبشی توضیح خواهیم داد. یکی از عوامل تاثیرگذار در کاربرد و ویژگی های نبشی, نوع جنس آن است. در بازار آهن, نبشی با جنس آهنی یا فولادی, گالوانیزه, استیل ضد زنگ و آلومینیومی وجود دارد.
نبشی
نبشی
از نظر شکل ظاهری نیز سه نوع نبشی داریم:
 • نبشی بال مساوی که در آن دو ضلع عمود شده اندازه های یکسانی دارند.
 • نبشی بال نامساوی که اندازه بال ها با یکدیگر متفاوت هستد.
 • نبشی لقمه ای: چنان چه نبشی با طولی کمتر از 6 متر تولید شود به آن نبشی لقمه می گویند.

مشخصات فنی نبشی 4-5

طول بال ها و ضخامت آن جزو مهم ترین مشخصات فنی نبشی ها است. مشخصات این نوع نبشی عبارت اند از:
 1. طول بال ها: 4*4 سانتی متر یا 40*40 میلی متر
 2. ضخامت بال ها: 5 میلی متر
 3. وزن هر شاخه 6 متری: بین 17 تا 18 کیلوگرم
نبشی
نبشی

کاربرد نبشی 4-5

برخی از کاربردهای نبشی 4-5 در ساختمان سازی و صنعت عبارت اند از:
 1. ساخت خرپا, ستون و پل
 2. اتصالات در سازه ها
 3. مهار ستون آرمه و دیوار سفالی
 4. ساخت دکل های برق
 5. ساخت ماشین آلات صنعتی
نبشی
نبشی

نحوه تولید نبشی 4-5

همان طور که اشاره شد, نبشی از دو روش پرسی و فابریک تولید می شود که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

روش پرسی:

فرایند تولید نبشی در این روش, در دمای محیط است, به همین دلیل از نوع نورد سرد است. برای تولید نبشی, در ابتدا ورق فولادی برش خورده و به نوارهایی با عرض مشخص تبدیل می شود. نوار در مرحله بعد که رول فرمینگ یا پرس نام دارد, از بین غلطک هایی عبور می کند تا خم شود و شکل سطح مقطع آن شبیه به L شود. سپس توسط گیوتین در طول های 6 متری برش داده می شوند. هزینه تولید به این روش از روش فابریک کمتر است, اما فقط نبشی با بال مساوی و حداکثر ضخامت 6 میلی متر می توان با این روش تولید کرد.

روش فابریک:

در روش فابریک ابتدا شمش فولادی در کوره ذوب شده و سپس با عبور از میان غلطک های عمود بر هم, به ورق تبدیل می شود. سپس ورق ها با گذشتن از میان قالب هایی به نبشی تبدیل می شوند. این روش از نوع نورد گرم بوده و مطابق با استاندارد GOST 8510 است. در این نوشتار نبشی 4-5 را به شما معرفی کرده و شما را با مشخصات فنی, کاربرد و نحوه تولید آشنا کردیم. شما نیز می توانید نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.
نبشی
نبشی
 
مشاهده بیشتر توضیحات

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نبشی 5”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین مقالات