نبشی 4

توضیحات

بررسی نحوه تولید نبشی 4-4 و 3-4

نبشی 4-4 چیست؟

نبشی, پروفیلی با سطح مقطعی متشکل از دو ضلع با زاویه 90 درجه است. از نظر ظاهری نبشی ها به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می شوند. یک نوع از نبشی بال مساوی نبشی اسپیرال است. این محصول از راه نورد گرم تولید می شود. نبشی 4-4 از نوع نبشی اسپیرال است. (جهت مطالعه بیشتر به نبشی چیست مراجعه نمایید)

مشخصات فنی نبشی 4-4

محصولات پروفیلی در شکل های مختلف و اندازه های متفاوتی تولید می شوند. خریدار, برای خرید محصول پروفیلی نیازمند داشتن دانش درباره مشخصات فنی آن است تا بتواند محصولی مطابق نیاز خود خریداری کند. در زیر مشخصات فنی نبشی موردنظر را برای آشنایی خریداران با این محصول ذکر کرده ایم.

 • این نبشی در دو ضلع 90 درجه به اندازه 40 میلی متر تولید می شود.
 • ضخامت این محصول 4 میلی متر است.
 • از شمش فولادی با استاندارد SP50 تولید می گردد.
 • بلندی آن به اندازه 6 متر است.
 • وزن هر شاخه معادل 15 کیلوگرم است.
نبشی
نبشی

کاربرد نبشی 4-4

نبشی را می توان به صورت منفرد و ترکیبی با سازه های دیگر در صنایع ساختمان سازی و عمرانی به کار برد. این محصول حتی در صنعت هم به کار می رود. در زیر بخشی از کاربردهای نبشی بال مساوی و بال نامساوی را نام می بریم. (جهت مطالعه بیشتر به فولاد چیست مراجعه نمایید)

 1. استفاده در اتصالات ساده از جمله اتصال نیم گیردار و اتصال گیردار
 2. برای ساخت سقف های کرمیت
 3. برای اتصال پل ها به ستون ها
 4. تقویت نقاط پر تنش در انواع سازه ها جهت تقویت آنها
 5. در ساخت آسانسورها
 6. نبشی کشی در ساختمان ها جهت جلوگیری از ریزش دیوارها
نبشی
نبشی

نحوه تولید نبشی 4-4

هر نبشی بسته به اینکه چه کاربردی در صنعت دارد, به دو روش زیر تولید می شود. (جهت مطالعه بیشتر به تفاوت نبشی و سپری مراجعه نمایید)

 1. روش فابریک
 2. روش پرسی

در روش فابریک برای ورودی از شمش فولادی استفاده می‎ شود. شمش به محض ورود به دستگاه باحرارت بالا از طریق نورد گرم, کمی ذوب می شود و قابلیت شکل گیری پیدا می کند.

نبشی
نبشی

سپس از بین غلتک های بسیاری عبور می کند و به شکل ورقی فولادی در می آید. این ورق ها در مرحله بعدی وارد قالب هایی به شکل نبشی می شوند و با پرس, شکلی شبیه به محصول نهایی پیدا می کنند و در نهایت به میز تخلیه منتقل می شوند. این روش طولانی تر است ولی محصولی دقیق تر و با کیفیتی بالاتر تولید می کند. نبشی 4-4 به روش فابریک تولید می گردد. (جهت مطالعه بیشتر به ورق سیاه چیست مراجعه نمایید)

نبشی
نبشی

در روش پرسی از ورق فولادی به عنوان ماده اولیه ورودی به دستگاه استفاده می شود. ورق فولادی بعد از این که وارد دستگاه شد, به اندازه مجموع دو ضلع نبشی موردنظر به شکل نوارهای فولادی برش می خورد. سپس نوارهای فولادی به مرحله فرمینگ ورود پیدا می کنند. در این مرحله, از طریق غلتک هایی که نوارها از بین آن عبور می کنند, شکل ال مانندی پیدا می نمایند. وقتی نوارها تبدیل به دو ضلع عمود بر هم با اضلاعی یکسان شدند, دوباره به زیر گیوتین می روند. این بار گیوتین بر اساس اندازه ارتفاع 6 متر نوارها را برش می دهد. تمام مراحل بر اساس دمای اتاق انجام می گیرد. از مزیت های تولید به این روش, تولید محصولی ضدزنگ است. علاوه بر این می توان برای افزایش کیفیت بالاتر محصول بعد از اینکه مراحل تولید طی شد, محصول را وارد مرحله گالوانیزه نمود؛ از این راه محصول در برابر رطوبت آب وهوا هم مقاوم می شود.

از معایب این روش نیز می توان به تولید محصول در کیفیت پایین تر اشاره کرد. البته با استفاده از این روش محصولاتی با اضلاع یکسان به اندازه 20 میلی متر تا 50 میلی متر می توان تولید نمود.

نبشی
نبشی

 

 هر آنچه که لازم است درباره ی نبشی 3-4

می توان این طور گفت که نبشی ها, پروفیل هایی هستند که دو سطح آن ها بر هم عمود است. کاربرد و فواید استفاده از نبشی ها در فرآیند های ساختمان سازی بسیار رایج و متداول است. اما از آن جایی که نبشی ها دارای انواع متفاوت و ویژگی های متنوعی هستند, در نتیجه علاوه بر صنایع ساختمان سازی در سایر صنایع و فعالیت های دیگر نیز کاربرد های منحصر به فردی دارند. وزن نسبتا پایین نبشی ها, مقامت بسیار بالای آن ها در برابر تحمل انواع وزن ها, نیروهای خارجی و در نهایت قیمت بسیار مناسب و دیگر خصوصیات فنی, این نوع تولیدات فولادی را به گزینه محبوب ساختمان سازان تبدیل کرده است. ما در این معرفی به بیان خصوصیات فنی, کاربرد ها و چگونگی تولید نبشی 3-4 می پردازیم. لطفا تا پایان معرفی این نبشی با ما همراه باشید.

نبشی
نبشی

نبشی 3-4 چیست و مشخصات فنی

نکته حائز اهمیت در مورد کاربرد های متنوع نبشی ها این بوده که به طور مستقیم با ویژگی ها و خصوصیات فنی آن ها مرتبط است. در واقع این مشخصات فنی نبشی ها هستند که کاربرد آن ها را تعیین می کنند. عموما می توان گفت که نبشی های 3-4, مقطع فولادی هستند که از دو بال عمود بر هم که دارای عرض نامساوی هستند, ساخته شده اند. نبشی های 3-4 دارای ابعادی برابر با 3*4*6 هستند. همچنین این نوع نبشی ها با طول 6 متر و وزن 10.5 کیلوگرم به صورت خوشه ای به فروش می رسند. این نوع نبشی ها دارای ویژگی های فراوانی هستند که برخی از ویژگی ها شامل موارد زیر است.

نبشی
نبشی
 • این نوع نبشی در برابر انواع فشارها به خصوص فشارهایی که منجر به خم شدن می شوند, بسیار مقاوم هستند.
 • این نوع نبشی ها دارای وزن بسیار پایینی هستند که آن ها را به گزینه فوق العاده ای تبدیل کرده است.
 • اگر این نبشی ها با محصولات مربوط به ضد اکسایش پوشانده شوند, در برابر انواع آب و هوا مقاوم بوده و به طور کلی نیز نگه داری از آن ها بسیار آسان است.
 • این نوع نبشی ها را می توان به راحتی بازیافت و به یک محصول فولادی جدید تبدیل کرد.
 • همیشه در دسترس بودن و قیمت مقرون به صرفه آن ها, نیز از مهم ترین ویژگی ها و مزایای این نوع نبشی محسوب می شود.
نبشی
نبشی

کاربرد نبشی 3-4

نبشی ها با توجه به اندازه سطح مقطعشان, ضخامت, شکل و ابعادشان دارای ویژگی ها و در نتیجه کاربردهای متنوعی هستند. برخی از کاربرد های این نوع نبشی در صنایع و فعالیت های مختلف شامل موارد زیر است.

 • فرآیند نبشی کشی به منظور مهار دیوارهای سفالی و بتن برمه استفاده می شود.
 • برای اتصال محکم تیرآهن به بیم نیز از این نوع نبشی ها استفاده می شود.
 • به منظور ساخت انواع خرپل ها و اتصال ستون ها از نبشی 3-4 استفاده می کنند.
 • در انواع نیروگاه ها به خصوص نیروگاه های پتروشیمی, به منظور اتصال و ساپورت لوله ها از انواع نبشی استفاده می کنند.
 • این نبشی ها برای پوشاندن سینی کابل برق نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
نبشی
نبشی

نحوه تولید نبشی 3-4

مهم است بدانید که نحوه ی تولید و مواد اولیه مورد استفاده نیز در تعیین ویژگی ها و خصوصیات نبشی موثر است. به طور کلی می توان گفت که نبشی ها به دو روش پرسی و فابریک تولید می شوند.

تولید نبشی با روش پرسی

به منظور تولید نبشی با این روش از ورق فولاد به عنوان ماده اولیه استفاده می کنند. در قدم اول ورق های فولادی با عبور از دستگاه های مخصوص بریده می شوند. سپس طی فرآیند نورد سرد به شکل مورد نظر در می آیند. در نهایت پس از عبور از مرحله کنترل کیفی و رفع عیوب احتمالی بسته بندی و به بازار عرضه می شوند.

نبشی
نبشی

تولید نبشی با روش فابریک

تولید نبشی 3-4 با این روش, منطبق با فرآیند نورد گرم است. در واقع در این روش, شکل دهی نبشی ها مطابق با اسلب های گداخته انجام می شود که خواص مکانیکی خاصی را در آن ها ایجاد می کند. سپس با بازرسی های نهایی, محصولات بسته بندی و به بازار آهن آلات عرضه می شوند.

نبشی
نبشی

توضیحات تکمیلی

وزن 13 کیلوگرم
ابعاد 600 × 4 × 4 سانتیمتر
سایز

3, 4

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نبشی 4”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت
تلگرام
واتساپ
فیسبوک
تویتر