با تاریخچه و کاربردهای فلز در زیر دریایی آشنا شوید

فهرست با تاریخچه و کاربردهای فلز در زیر دریایی آشنا شوید

با تاریخچه و کاربردهای فلز در زیر دریایی آشنا شوید

تاریخچه زیر دریایی

در این مطلب قصد داریم در مورد تاریخچه زیر دریایی ها و کاربرد های فلز در زیر دریایی صحبت کنیم. (جهت مطالعه بیشتر به فلز چیست مراجعه نمایید) در ادامه می توانید برخی از رویدادهای مهم تاریخی که نقش مهمی در ساخت زیر دریایی ها داشتند را مشاهده کنید :

  • اولین استفاده زیر دریایی در 413 قبل از میلاد مسیح بود باتوجه به تاریخ جنگ غواصان مانع را برطرف کردند. به گفته ارسطو اسکندر مقدونی در محاصره صور در 332 پیش از میلاد از غواصان استفاده کرد. در افسانه های بعدی از اسکندر در قرن 12 میلادی اسکندر برای شناسایی مصر از یک شناور مانند نقاشی استفاده کرد که در قرن 16 با نقاشی اسلامی به تصویر کشیده شد.
تاریخچه زیر دریایی
تاریخچه زیر دریایی
  • این نقاشی مربوط به قرن 16 است که اسکندر را در شیشه ای شناور نشان می دهد.
  • نقشه اولیه زیر دریایی در سال 1578 توسط ویلیام بورن تنظیم شد : تاریخچه ساخت زیر دریایی به اواخر قرن 16 و سال 1578 برمی گردد که یک ریاضی دان انگلیسی به نام ویلیام بورن اولین نقشه زیر دریایی را طراحی کرد.
  • بین سالهای 1692 تا 1690 دنیس پایین فیزیکدان فرانسوی دو زیر دریایی طراحی و ساخت اولین طرح یک جعبه مربع فلزی قوی و سنگین که مجهز به پمپ هوا بود.
  • و دومی در سال 1692 به شکل بیضی بود این طرح با موفقیت زیر رودخانه لان عملیات خود را انجام داد.
  • اولین زیر دریایی در قرن 17 کورنلیوس دربل مخترع هلندی ساخته شد : اولین نمونه جهانی زیر دریایی در قرن هفدهم و توسط کورنلیوس دربل هلندی اختراع شد. این زیر دریایی اولیه احتمالا یک قایق پارویی تغییر یافته بوده است که با چرم چرب شده آن را پوشانده بودند و یک تیم پارو زن زیر دریایی را هدایت می کردند. حدود سال 1620 بود که دربل جلوی چشمان متحیر شاه جیمز و هزاران نفر از مردم لندن با استفاده از زیر دریایی خود حدود 15 فوت (حدود 4.5 متر) زیر رودخانه تایمز رفت. متاسفانه هیچ یک از طرح ها و نقشه های دربل تا به امروز باقی نمانده است و به همین دلیل هم مورخان فقط می توانند در مورد عملکرد زیر دریایی او حدس های خود را بیان کنند. (جهت مطالعه بیشتر به اهمیت کنترل کیفیت در تولید آهن مراجعه نمایید)
  • زیر دریایی آزمایشی توسط دیوید بوشنل به عنوان یک اسلحه مخفی در سال 1775 ساخته شد : در زمان انقلاب آمریکا دیوید بوشنل که یک مخترع فارغ التحصیل از دانشگاه ییل بود یک اسلحه مخفی را در قالب یک زیر دریایی به نام «لاکپشت» در اختیار مستعمره نشینان قرار داد. این زیر دریایی یک نفره برای حرکت به نیروی دست و پای انسان نیاز داشت. با این حال نقشه حمله با استفاده از این زیر دریایی به دلیل عدم تبحر سربازان در استفاده از آن شکست خورد.
تاریخچه زیر دریایی
تاریخچه زیر دریایی

کاربرد فلز در زیر دریایی

با توجه به مواردی که ذکر شد در طول تاریخ زیردریایی ها به عنوان کشتی های مرموزی تصور می شدند که از توانایی خود در پنهان شدن در زیر دریا و غوطه ور شدن در آبهای عمیق برای پیدا و نابود کردن کشتی های دشمن استفاده می کردند. گرچه این تصور تقریبا درست است اما زیر دریایی ها علاوه بر داشتن کاربردهای نظامی برای انجام پروژه های تحقیقاتی در اقیانوس ها،, کشف کشتی های گمشده مانند تایتانیک و رسیدن به عمق تاریک و ناشناخته دریاهای سیاره ما نقش بسیار مهمی داشته اند.

به همین دلیل هم لازم است که زیر دریایی ها با استفاده از بهترین و قویترین مواد ممکن ساخته شوند،, در این صورت می توانند کارهایی مانند ماموریت های طولانی زیر آب و نفوذ به اعماق دریاها را با موفقیت انجام دهند. در جنگ جهانی اول برای ساخت زیر دریایی از فولاد کربنی با حداکثر آلیاژ با استحکام بالا ساخته شد و بعد از تیتانیوم که قوی تر از فولاد بود ساخته شد و در جنگ جماهیر شوری زیر دریایی از جنس تیتانیوم توسعه پیدا کرد اما سختی هایی در این راستا پیش آمد که تیتانیوم به آسانی مانند فولاد خم نمی شود و ممکن بود بعد از چند چرخه غواصی شکننده باشد و هزینه بالای تیتانیوم باعث کنار گذاشتن این فلز در زیر دریایی شد . (جهت مطالعه بیشتر به فولاد چیست مراجعه نمایید)

به کار بردن فلز در زیر دریایی ملزوم به داشتن ویژگی های خاصی است. برای مثال فلز به کار رفته در زیر دریایی ها باید به شکلی باشد که بتواند در برابر فشار زیر آب مقاومت کند،, همچنین این فلزات باید متراکم،, انعطاف پذیر،, شکل پذیر،, مقاوم در برابر خوردگی و سبک باشند.

فولاد تمام این ویژگی های ذکر شده را دارد. فولاد در برابر خوردگی مقاوم است و در برابر اسیدها واکنش نشان نمی دهد و زنگ نمی زند،, همچنین به اندازه ای سبک است که می تواند در زمان مانور زیر دریایی در زیر آب به اندازه کافی سریع و کاربردی باشد. در ادامه با ویژگی های فلزات به کار رفته در زیر دریایی های نظامی آشنا خواهید شد.

کاربرد فلز در زیر دریایی
کاربرد فلز در زیر دریایی

فلز در زیر دریایی های نظامی

پوسته یا بدنه زیر دریایی های نظامی با استفاده از فولاد ساخته می شود. زیر دریایی ها می توانند ساختاری یک پوسته یا دو پوسته ای داشته باشند. زیر دریایی های آمریکایی معمولا دارای ساختاری تک پوسته ای هستند که از فولاد آبکاری شده ساخته می شود و ساختار بهینه برای به کارگیری قابلیت های جنگی پیشرفته را ایجاد می کند.

داخل زیر دریایی بدنه فشار قرار دارد که با استفاده از آن زیر دریایی می تواند به عمق 250 تا 350 متری برسد. بدنه فشار یکی از اجزای مهم زیر دریایی ها است که با استفاده از فولاد ضخیم و مقاوم ساخته می شود. استفاده از این نوع فلز در زیر دریایی باعث می شود استحکام بدنه فشار بالاتر برود. ساخت بدنه فشار یک فرآیند ظریف است و وجود نقص در آن ممکن است یکپارچگی زیر دریایی را از بین ببرد.

امروزه حتی با وجود پیشرفت تکنولوژی هم بیشترین ماده اولیه مورد استفاده برای ساخت زیر دریایی ها فولاد است. از آنجایی که زیر دریایی های نظامی قادر به حمل کلاهک های هسته ای هستند،, باید مستحکم و قابل اعتماد باشند. از فولاد برای ساخت بدنه کشتی استفاده می شود. به این شکل خدمه کشتی و اجزای داخلی زیر دریایی هم می توانند به اندازه بدنه خارجی آن در امان باشند. (جهت خرید و بررسی به قیمت ورق مراجعه نمایید)

فلز در زیر دریایی های نظامی
فلز در زیر دریایی های نظامی

مدرن ترین زیر دریایی

در این بخش قصد داریم دو مورد از مدرن ترین زیر دریایی های جهان را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

زیر دریایی بوری دولگورکی روسیه

این زیر دریایی که با عنوان زیر دریایی کلاس بوری هم شناخته می شود دومین زیر دریایی بزرگ جهان است. این زیر دریایی قادر است با حرکت خود 24.000 تن آب را جابجا کند. بوری دولگورکی یک زیر دریایی هسته ای است که توسط نیروی های دریایی استراتژیک روسیه مورد استفاده قرار می گیرد. (جهت مطالعه بیشتر به اهمیت کنترل کیفیت در تولید آهن مراجعه نمایید)

اولین زیر دریایی کلاس بوری در سال 1996 ساخته شد،, اما اولین بار یکی از زیر دریایی های کلاس در ژانویه سال 2013 توسط نیروی دریایی روسیه در اقیانوس آرام مورد استفاده قرار گرفت. این زیر دریایی یوری دولگورکی نام داشت که توسط Rubin Design Bureau طراحی و با هزینه 770 میلیون دلار ساخته شد.

زیر دریایی کلاس بوری دارای طول 170 متر است و قادر است 16 موشک و 45 موشک بالستیک قاره پیما را حمل کند. همچنین این زیر دریایی دارای 6 کلاهک جنگی و موشک های کروز RPK-2 Viyuga است.

مدرن ترین زیر دریایی
مدرن ترین زیر دریایی

زیر دریایی تایپ 96 چین

این زیر دریایی چینی که همچنان در مرحله تولید قرار دارد به منظور رقابت با تکنولوژی های ساخت زیر دریایی آمریکا ساخته می شود. کشور چین هم از فلز در زیر دریایی استفاده می کند زیرا زیر دریایی های این کشور هم مخصوص حمل موشک های هسته ای هستند. این زیر دریایی قادر است 24 موشک بالستیک را حمل کند و این موشک ها قابلیت حمل کلاهک چندگانه دارند. همچنین در این نوع زیر دریایی چین تلاش کرده است میزان صدا را کاهش دهد.

جهت مطالعه بیشتر به فلز چیست مراجعه فرمایید.

آیا مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک نمایید

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل
فیسبوک
توییتر
پرینت
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات