پروفیل 60*80

توضیحات

آشنایی با مشخصات فنی و کاربردهای پروفیل 80*60 – 4

پروفیل ها از محصولات فولادی مهم در صنعت بوده که به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارند بسیار پرکاربرد هستند. پروفیل 80*60 – 4 به عنوان یکی از انواع پروفیل, در صنعت و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. در مطلب پیش رو قصد داریم این پروفیل را به شما معرفی کنیم. پس تا انتهای نوشتار با ما همراه باشید.

(جهت اطلاع بیشتر در مورد فلز به پروفیل چیست مراجعه نمایید)

پروفیل 80*60 – 4 چیست؟

پروفیل از نظر معنای لغوی به معنی نیم رخ است. در صنعت به مقاطع توخالی با طول زیاد و شکل سطح مقطع ثابت پروفیل گفته می شود. پروفیل ها را با توجه به معیارهای مختلفی مثل جنس, کاربرد, شکل ظاهری و وزن می توان تقسیم بندی کرد.

از نظر کاربرد پروفیل را می توان به دو دسته پروفیل ساختمانی و صنعتی طبقه بندی کرد. پروفیل هایی با ضخامت بیش از 4 میلی متر, از نوع صنعتی هستند. در نتیجه پروفیل با ابعاد 60 در 80 و با ضخامت 4 میلی متر نوعی پروفیل صنعتی است. برای ساخت پروفیل های صنعتی معمولا از ورق سیاه با ضخامت بیشتر استفاده می شود, در نتیجه وزن بیشتری هم دارد. به همین جهت, این نوع از پروفیل, سنگین نیز است. (جهت اطلاع بیشتر در مورد فلز به آهن چیست مراجعه نمایید)

با توجه به ظاهر سطح مقطع نیز پروفیل ها دو نوع هستند: پروفیل های بسته و پروفیل های باز. پروفیل های بسته معمولا سطح مقطعی به شکل مربع یا مستطیل داشته و به عنوان قوطی نیز شناخته می شوند. در حالی که سطح مقطع پروفیل های باز معمولا به شکل U ,T ,Z و یا L است.

مشخصات فنی پروفیل 80*60 – 4

این پروفیل, نوعی پروفیل صنعتی بسته با شکل سطح مقطع مستطیلی و ابعاد 60 در 80 میلی متر است. همچنین ضخامت آن 4 میلی متر و هر شاخه 6 متری آن وزنی بین 52 تا 54 کیلوگرم دارد. استحکام کششی بالا و قابلیت جوش پذیری از دیگر مشخصات این پروفیل صنعتی است. (جهت اطلاع بیشتر در مورد فلز به تفاوت پروفیل سبک و سنگین مراجعه نمایید)

کاربرد پروفیل 80*60 – 4

پروفیل 80*60 – 4 معمولا در صنایع و پروژه های بزرگ مثل صنایع نظامی, ماشین سازی, ساخت خرپا, ستون ساختمان های صنعتی, پل سازی, تابلوهای بزرگ تبلیغاتی و… کاربرد دارد.

نحوه تولید پروفیل 80*60 – 4

برای تولید این نوع پروفیل صنعتی, مانند پروفیل ساختمانی از دو روش مستقیم و غیر مستقیم استفاده می شود. برای تولید به روش مستقیم, ورق سیاه با ضخامت 4 میلی متر توسط دستگاه برش به نوارهایی با عرض مشخص تبدیل می شود. در مرحله بعد, نوارها با استفاده از رول فرمینگ که متشکل از چندین غلطک است فرم دهی می شود تا به شکل مورد نظر برسد. در این مرحله لبه های ورق به یکدیگر نزدیک می شوند.

در مرحله سوم عملیات جوشکاری به روش ERW یا مقاومتی انجام می شود و درز لبه های نزدیک شده به یکدیگر جوش می خورند. در نهایت بعد از انجام خنک کاری, پروفیل ها در اندازه های 6 متری برش داده شده و سپس از نظر کیفیت ارزیابی می شوند. (جهت اطلاع بیشتر در مورد فلز به اسکلت فلزی مراجعه نمایید)

برای تولید این نوع پروفیل به روش غیر مستقیم, در قدم اول لوله های درزدار تولید شده و سپس این لوله ها با استفاده از روش های مختلف شکل دهی به شکل مورد نظر تبدیل می شوند.

در این مطلب پروفیل 80*60 – 4, به عنوان یک پروفیل صنعتی معرفی شد و توضیحاتی درباره مشخصات فنی, کاربردها و نحوه تولید ارائه شد. لطفا نظرات و سوالات خود درباره این نوع پروفیل را با ما در میان بگذارید.

 

پروفیل 60*80 – 3

پروفیل با سطح مقطع مستطیلی شکل و ضخامت 3 میلی متر

پروفیل ها از تولیدات بسیار پرکاربرد در بسیاری از صنایع از جمله صنعت ساخت و ساز ساختمانی هستند. پروفیل محصول فلزی طویلی است که با ابعاد و سطح مقطع های متنوع و متفاوتی تولید می شود. پروفیل ها را می توان بر اساس پارامترهای مختلفی به دسته بندی های متنوعی تقسیم کرد. به عنوان مثال پروفیل ها از نظر کاربرد به دو دسته پروفیل صنعتی و ساختمانی تقسیم می شوند. ضخامت پروفیل های ساختمانی نسبت به پروفیل های صنعتی کمتر است و در نتیجه استحکام کمتری نیز در مقایسه با آن ها دارند. ما قصد داریم به معرفی و بیان ویژگی ها و کاربردهای پروفیل 60*80 – 3 و چگونگی تولید آن ها نیز بپردازیم. لطفا تا پایان معرفی پروفیل 60*80 با ضخامت 3 میلی متر با ما همراه باشید.

پروفیل 60*80 – 3 چیست

پروفیل ها طیف وسیعی از تولیدات فولادی را در بر می گیرند و در صنایع متنوعی نیز کاربرد دارند. پروفیل ها را می توان بر اساس ضخامتشان به دو دسته سبک (پروفیل هایی با ضخامت کمتر از 1.5 میلی متر) و پروفیل های سنگین (با ضخامت بیش از 1.5 میلی متر) تقسیم کرد. پروفیل 60*80 دارای سطح مقطع مستطیلی شکل با ابعاد 6 × 8 سانتی متر و وزن 43 کیلوگرم است. این نوع پروفیل ها دارای مزایای فراوانی هستند که ما تنها به 5 مورد از مزایای و ویژگی های این نوع پروفیل ها اشاره کرده ایم. (جهت اطلاع بیشتر در مورد فلز به ورق سیاه چیست مراجعه نمایید)

 • یکی از مهم ‍ ترین ویژگی های پروفیل ها توانایی بازیافت آن ها بدون تغییر در خصوصیات و ویژگی های شیمیایی و مکانیکی آن ها است.
 • پروفیل ها در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند.
 • همچنین پروفیل ها در برابر تغییرات آب و هوایی, زنگ زدگی و اکسیایش نیز بسیار مقاوم هستند.
 • پروفیل ها می توانند با ممانعت از انتقال صدا به عنوان یک عایق صدا عمل کنند.
 • به علاوه پروفیل ها عایق گرما و سرما نیز هستند.

کاربرد پروفیل 60*80 – 3

بهتر است بدانید که در مدت زمانی طولانی پس از ساخت پروفیل ها از آن ها تنها در ساخت و ساز های ساختمانی استفاده می شد. امروزه که کارایی ها و مزایایی متنوع پروفیل ها شناسایی شده است, بساری از آن ها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. تعدادی از کاربرد های پروفیل ها در صنایع مختلف شامل موارد زیر است.

 1. از پرفیل های 60*80 در صنایع ساختمان سازی به منظور ساخت در و پنجره, انواع حفاظ, نرده ها استفاده می کنند.
 2. علاوه بر این از پروفیل ها برای پوشش سقف سوله ها نیز استفاده می شود.
 3. از پروفیل 60*80 برای ساخت کرکره مغازه ها نیز استفاده می کنند.
 4. همچنین در صنعت پل سازی نیز از این نوع پروفیل ها استفاده می کنند.
 5. در صنایع خودروسازی و ساخت ماشین آلات صنعتی نیز کاربرد دارند.
 6. در نهایت پروفیل 60*80 – 3 در صنعت نظامی و امنیتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه تولید پروفیل 60*80 – 3

 • پروفیل های 60*80 به روش های مختلفی تولید می شوند. به طور خلاصه تولید آن ها شامل فرآیندهای زیر است.
 • در قدم اول ورق روغنی به صورت نوار و در ابعاد و اندازه های از پیش تعیین شده بریده می شود.
 • در قدم بعدی ورق های بریده شده با عبور از غلتک های مختلف صاف و یکدست می شوند. سپس در ابتدا به شکل لوله در آمده و در قدم بعدی سطح مقطع آن ها به فرم مستطیل و مربع تغییر داده می شود.
 • در قدم چهارم درزهای آن ها به وسیله ابزار آلات مخصوص جوش داده می شود و به شکل پروفیل در می آید.
 • در نهایت پروفیل های تولید شده در ابعاد مورد نظر برش داده می شوند و پس از بسته بندی به بازار آهن آلات عرضه می شوند.

توضیحات تکمیلی

وزن 43 کیلوگرم
ابعاد 600 × 6 × 8 سانتیمتر
سایز

3, 4

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “پروفیل 60*80”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت
تلگرام
واتساپ
فیسبوک
تویتر