ورق آهن با کرونا به کجا می رسد؟

ورق آهن با کرونا به کجا می رسد؟
0

ورق آهن با کرونا به کجا می رسد؟

بازار محصولات فولادی در یک ماه گذشته با افزایش غیرمنطقی قیمت ها روبه رو بوده, افزایشی که تا مرز ۳۰ درصد نیز روند صعودی به خود گرفته و این بازار را با شوک همراه کرده است.

البته این روزها با شیوع ویروس کرونا به نظر می رسد بیشتر بازارها گریبانگر رکود شوند و منطق حکم می کند که این تب و تاب افزایش قیمت ها نیز فروکش کند. هرچند باید دید که بازار آهن از چه منطقی پیروی می کند.

ورق آهن با کرونا به کجا می رسد؟

غلامرضا خلیقی مدیرعامل فولاد غرب آسیا درباره افزایش قیمت محصولات فولادی در یک ماه گذشته و تاثیرشیوع ویروس کرونا در بازار آهن در گفت وگو با صمت اظهار کرد: بازار آهن در یک ماه گذشته با افزایش غیرمنطقی روبه رو شده است.

اما بیش از آنکه این تورم از منطق خاصی پیروی کند, بیشتر جنبه روانی دارد, زیرا اتفاق خاصی در بازار مصرف داخلی روی نداده است که افزایش تقاضا را به دنبال داشته باشد.

خلیقی در ادامه خاطرنشان کرد: در چند ماه گذشته مردم به این سمت و سو پیش رفته اند که نقدینگی خود را تبدیل به کالا کنند, زیرا با توجه به افزایش روند تورمی که پیش آمده یا افزایش نرخ ارز مردم گمان می کنند که ارزش پول شان در حال کاهش است و ترجیح می دهند که پول شان را تبدیل کالا کنند, این کالا ارز و طلا و حتی آهن و مس نیز می تواند باشد, بنابراین بخشی از خرید آهن آلات در بازار به این موضوع نیز بازمی گردد.

وی با اشاره به این موضوع که تقاضای جدیدی در حوزه هایی چون ساخت وساز, لوازم خانگی و خودرو روی نداده است, عنوان کرد: هرچند در زمینه خودرو یا لوازم خانگی با افزایش تقاضا روبه رو شده ایم, اما در کل این افزایش تقاضاها چندان چشمگیر نبوده اند تا بتوانند قیمت ها را به صورت ناگهانی افزایش دهند.

مدیرعامل فولاد غرب آسیا ادامه داد: با توجه تمام این شرایط افزایش قیمت ورق در بازار غیرمنطقی است, البته ورق های ضخیم که در ساختمان سازی کاربرد دارند از قیمت ورق های نازکی که در صنعت کاربرد دارد, بیشتر افزایش یافته است و این افزایش قیمت ها از منطق خاص پیروی نمی کند و این موضوع برای ما تولیدکنندگان نیز جای پرسش دارد و جز رفتار هیجانی بازار ورق دلیل دیگری نمی توان برای آن برشمرد.

خلیقی در پاسخ به این پرسش که با توجه به شیوع بیماری کرونا و رکود در بازار, ممکن است قیمت انواع محصولات فولادی با کاهش روبه رو شود, گفت: بدون شک شیوع بیماری کرونا هم بازار داخلی و هم بازار خارجی و صادراتی ما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

از یک سو مرزهای کشورهای همسایه که بیشترین صادرات محصولات فولادی به این کشورها انجام می گرفت, هم اکنون در حال بسته شدن هستند و کامیون دارها داخلی لب مرزها متوقف شده اند.

وی ادامه داد: به نظر می رسد, شرایط ایجاد شده سبب رکود بازار داخلی شود و منطق حکم می کند قیمت محصولات فولادی نیز کاهش یابد, مگر اینکه پول زیادی به بازار تزریق شود که در این صورت تاثیری روی بازار نخواهد داشت.

مدیرعامل فولاد غرب آسیا در پایان عنوان کرد: پیشنهاد ما برای تعدیل بازار عرضه بیشتر محصولات در بورس کالا است. زیرا اگر عرضه ها در بورس کالا افزایش یابد, بدون شک قیمت ها نیز کاهش می یابد.

پیامد کرونا در بازار

همچنین مصطفی عبداللهی مدیرعامل نورد گرم فلز درباره وضعیت بازار محصولات فولادی در یک ماه گذشته و تاثیر شیوع بیماری کرونا بر این بازار در گفت وگو با صمت اظهار کرد: افزایش قیمت محصولات فولادی در یک ماه گذشته به دلایلی روی داده است.

کارخانه های فولادی که واحد تولید آهن اسفنجی دارند, آهن اسفنجی را به واسطه ها داده اند که به دنبال آن واسطه ها نیز این محصولات را به دست برخی مصرف کنندگان می رسانند و سایر کارخانه ها با کمبود می شوند.

عبداللهی در ادامه خاطرنشان کرد: برخی واسطه ها نیز آهن اسفنجی را در انحصار خود نگه داشته اند و در بازار نمی فروشند تا به قیمت بالاتر آن را به فروش برسانند.

این موضوع یکی از دلایلی است که قیمت ها را افزایش داده است. زمانی که آهن اسفنجی به واحدهای تولید شمش فولاد نرسید, این واحدها نیز دست به افزایش قیمت می زنند و این چرخه افزایش قیمت به پایان دست سرایت می کند تا به محصول نهایی در بازار می رسد.

عبداللهی در ادامه با اشاره به سایر عواملی که در افزایش قیمت محصولات فولاد دخالت داشته اند, گفت: اتفاق دوم این است که دولت از روند افزایش قیمت ارز در یک سال گذشته پیشگیری به عمل آورد و این موضوع سبب شد.

سرمایه ها به سمت خرید طلا و سایر بازارها چون فولاد برود و دولت نیز نظارتی بر این بازارها ندارد. این خرید محصولات فولادی برای مصرف نیست, بلکه برای دپو شدن در انبارهاست.

وی در پاسخ به این پرسش که موضوع شیوع کرونا را در بازار محصولات فولادی و اثرگذاری آن بر بازار چگونه ارزیابی می کنید, گفت: شیوع ویروس کرونا باعث می شود کارخانه ها به وضعیت نیمه تعطیل درآیند و به نوبه خود تولید کاهش یابد و سبب رکود بازار شود.

مدیرعامل نورد گرم فلز ادامه داد: با توجه به شرایط پیش آمده دیگر نمی توانیم محصول خود را به فروش برسانیم و از سوی دیگر بازارهای صادراتی ما به کشورهای همسایه با محدودیت هایی روبه رو شده است.

هم اکنون مرزهای عراق و افغانستان به دلیل ویروس کرونا بسته شده اند و بارهای صادراتی ما به این کشورها لب مرز متوقف شده اند که در صورت صادر نشدن محصولات بازگشت دلار نیز به کشور نخواهیم داشت.

عبداللهی تصریح کرد: با توجه به شرایط به وجود آمده, به نظر می رسد که در کل بازار دچار رکود تورمی خواهیم شد, به این معنا که تقاضایی وجود نخواهد داشت و قیمت ها نیز سیر نزولی در پیش نخواهند گرفت, چون ارزش پولی ملی کشور همچنان بر مدار نزولی است.

وی در پایان یادآور شد: هرچند بانک مرکزی مدام دلار به بازار تزریق می کند اما موضوع آن است که قیمت محصولات دیگر به طور تورمی در حال افزایش است و با توجه به این روال نمی توان شاهد کاهش قیمت ها در روزهای آینده باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
30 − 18 =