قیمت سنگ آهن چین در حال افزایش

قیمت سنگ آهن چین در حال افزایش
0

قیمت سنگ آهن چین در حال افزایش

نگاهی به جدیدترین جدول منتشر شده توسط نشریه پلتس نشان می دهد, بهای سنگ آهن با درجات خلوص مختلف در آخرین معاملات صورت گرفته در چین با افزایش روبه رو شده است.

با مهار بیماری کرونا در چین و آغاز به کار چرخ های اقتصادی در این کشور, نشانه هایی از رونق اقتصاد چین که به محض پایان جنگ تجاری خود را برای مبارزه با بیماری مرگبار کرونا آغاز کرد, دیده می شود.

بنابراعلام نشریه پلتس, بهای سنگ آهن با درجه خلوص ۶۲ درصد در شمال چین با ۹۰ سنت افزایش به ۹۱ دلار رسید. درحال حاضر زغال سنگ کک شو (پریمیوم) در استرالیا با یک دلار و ۲۵ سنت افزایش ۱۶۳ دلار به فروش می رسد, همچنین ارزش سی اف آر این کالا در چین نیز نسبت به معاملات قبل با ۲ دلار و ۷۵ سنت افزایش ۱۷۲ دلار به فروش رسید.

همچنین فوب صادراتی استرالیا نیز بدون تغییر ماند و در قیمت ۱۶۰ دلار و ۶۰ سنت معامله شد. از آغاز شیوع بیماری مرگبار کرونا در چین, بازار تجاری این کشور خسارات فراوانی را متحمل شد.

فولاد چین در حال بازیابی

با کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا و بازیابی فعالیت اقتصادی چین, بخش های مختلف مصرف فولاد چین در حال بازیابی هستند

با وجود بازیابی تولید فولاد پس از فروکش کردن شیوع ویروس کرونا, رشد تقاضای فولاد هنوز به سرعت مطلوب نرسیده است. نرخ بهره برداری واحدهای بازگشایی شده همچنان پایین است و پروژه های ساختمانی هنوز به طور کامل فعال نشده اند.

طبق نظرسنجی SMM که ۱۰۲ واحد فولادسازی کوره بلند را شامل می شود, حدود ۲/ ۴۲ درصد این واحدها درحال تعمیر و نگهداری هستند که منجر به کاهش تولید شده است, در این میان برخی واحدها با تعدیل نرخ بهره برداری از تجهیزات و میزان مواد اولیه, تولید خود را کاهش داده اند.

این میزان در هفته منتهی به ۴ مارس حدود ۵۰ درصد بود که برخی واحدهای تولیدکننده محصولات طویل از مرحله تعمیر و نگهداری خارج شدند و تولید را آغاز کردند. اما تعمیر و نگهداری تولیدکنندگان محصولات تخت همچنان ادامه دارد که باعث کاهش ۱/ ۸ درصدی برنامه ریزی تولید ورق گرم و پلیت برای ماه مارس در واحدهای اصلی چین نسبت به تولید واقعی فوریه شد.

پس از بازیابی تولید برخی واحدها, انتظار می رود که برنامه ریزی تولید محصولات تخت برای ماه مارس نسبت به تولید واقعی فوریه افزایش یابد.

واحدهای نورد مجدد و کوره های قوس الکتریکی نیز درحال بازیابی هستند و میانگین نرخ بهره برداری آنها نسبت به ماه فوریه ۵ درصد افزایش داشت. در روز ۳ مارس, نرخ بهره برداری متوسط کوره های قوس الکتریکی چین ۵۸/ ۷ درصد بود.

بیش از ۹۰ درصد شرکت های مصرف کننده فعالیت خود را در بسیاری از مناطق چین از سر گرفته اند, پس از لغو محدودیت های تردد و پایان دوره خودقرنطینگی, مردم و بیش از ۶۰ درصد از کارگران در بسیاری از مناطق به کار خود برگشتند و انتظار می رود این مقدار تا اواخر این ماه بیش از ۷۰ درصد باشد.

در بخش ساخت و تولید نیز با وجود افزایش نرخ آغاز مجدد فعالیت و بازگشت کارگران, نرخ بهره برداری همچنان پایین است. در بخش لوازم خانگی, شرایط کار بسیاری از تولیدکنندگان مانند Midea,Gree و Haier پس از بازگشایی در هفته دوم فوریه به سمت روال عادی پیش می رود.

اما هنوز تمام خطوط تولید خود را آغاز نکرده اند و نرخ بهره برداری بین ۵۰ تا ۷۰ درصد ارزیابی شده است. شیوع ویروس کرونا فروش فروشندگان ورق در بازار فیزیکی را کاهش داده و تولیدکنندگان را به سوی فروش اینترنتی سوق داده است.

با وجود کمبود نیروی کار, تقاضای فولاد درحال بازیابی است. در مناطق شرقی چین مانند شانگهای, آن هوئی و فوجیان, ساخت وساز حدود ۵۰ درصد بازیابی داشت و تعداد زیادی از پروژه های کلیدی و پروژه های بزرگ زیرساخت در اوایل ماه مارس فعال شدند.

اما پروژه های کوچک و مسکونی انتظار نمی رود که در کوتاه مدت فعال شوند. ساخت وساز در هانگژو بین ۵۰ تا ۶۰ درصد بازیابی داشت و انتظار می رود برخی پروژه های مسکن پس از ۲۰ مارس به فعالیت برگردند.

ترس از شیوع ویروس و کمبود نیروی کار باعث کندی بازیابی بخش ساختمان در مناطق شمالی چین مانند پکن شد که تنها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد سطح عادی را بازیابی کردند. در بخش لجستیک و انبار, بیشتر انبارها پر شده اند.

تقریبا تمامی انبارهای گوانگ دونگ به حداکثر ظرفیت رسیده اند زیرا با وجود رکود فعالیت انبارها (عدم تخلیه موجودی), واردات بدون وقفه انجام می شود و حجم زیادی از محموله ها در بنادر باقی می ماند.

انبارهای شانگهای و مناطق اطراف آن نیز شرایط مشابهی دارند و احتمالا به زودی ظرفیت آنها تکمیل خواهد شد. اما با کاهش مشکلات نیروی کار, ظرفیت حمل و نقل به سطوح عادی برگشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
1 × 25 =