قیمت سنگ آهن در حال پیشروی

قیمت سنگ آهن در حال پیشروی

قیمت سنگ آهن در حال پیشروی

پیش بینی شده است به دنبال کاهش واردات سنگ آهن به چین به سبب شیوع بیماری مرگبار کرونا در ماه فوریه, شاهد رشد بهای سنگ آهن و به دنبال آن فولاد تا پایان ماه جاری باشیم.

از زمان شیوع این بیماری در چین که تا کنون ۴۰ هزار و ۱۷۱ نفر مبتلا و ۹۰۸ کشته است, کلیه کارمندان و کارگران در این کشور تعطیل شده اند.

آمارهای نشان می دهد این بیماری مرگبار در کمتر از دو ماه چندصد میلیارد دلار زیان را بر اقتصاد چین وارد کرده و سبب توقف روند رشد اقتصادی این کشورمی شود.
گفتنی است, ویروس کرونا مایه خوشحالی بزرگترین رقیب یا دشمن اقتصادی چین یعنی آمریکا هم شده است.

به گفته تحلیلگران, اقتصاد چین تا چند سال آینده از اقتصاد آمریکا فراتر خواهد رفت. بنابراین واشنگتن به شدت به دنبال توقف چرخ های اقتصاد پکن بود.

سنگ آهن در بحران کمبود

از بازار افسارگسیخته میلگرد آجدار گرفته تا بازارورق سیاه وتیرآهن که به نوعی این روزها از افسارگسیختگی هم عبور کرده و به وضعیت بحرانی رسیده اند, همه و همه با عبور از قیمت های صادراتی و جهانی, همچنان توام با ولع و با پیشروی به سوی فتح قله های بالاتر, در حال حرکت شتابان و بی محابا هستند.

اصل و ریشه این التهاب همان طوری که بارها به آن اشاره شد, مربوط می شود به دو گزینه قابل تامل:

  1. کمبود مواد اولیه شامل قراضه آهن, آهن اسفنجی و شمش: کمبود قراضه آهن و آهن اسفنجی به نوعی تبدیل به بحران شده و باوجود این شرایط احتمال بروز فاجعه در ماه های پیش رو و تعطیلی بسیاری از تولیدکنندگان کوچک بخش خصوصی وجود دارد. رایزنی های متعددی بین نمایندگان فولادساز القایی و ذوب بخش خصوصی با سایر بخش ها برگزار شده که باوجود برخی وعده وعیدها توفیقی در حل این مشکل حاصل نشده است.
  2. سکوت و حمایت تلویحی ناظران بازار از روند موجود: به نظر می رسد که این روزها, در بدنه و ارکان نظارتی دولت, موضوع حمایت از مصرف کننده نهایی کمرنگ تر از همیشه شده, به طوری که در عمل سیگنال حمایتی مشهودی این روزها در مواجهه با این افسارگسیختگی قیمت های داخلی اتفاق نیفتاده است.

گفته می شود که نیاز روزافزون دولت به ارز حاصل از صادرات در مواجهه با تحریم ها درحال حاضر مهم ترین موضوع و چالش پیش روی دولت است و از همین رو به نظر می رسد سایر مسائل در درجه و اولویت ثانویه قرار گرفته باشند.

درخواست و پیشنهاد عاجل بخش خصوصی از دولت: عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا همچون سایر اقلام لایه های پایین تر مثل شمش و مقاطع طویل فولادی به صورت عادلانه, صادقانه و شفاف برای همه فعالان حوزه تولید انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code