فولاد مبارکه مورد حمایت استان اصفهان

فولاد مبارکه مورد حمایت استان اصفهان

فولاد مبارکه مورد حمایت استان اصفهان

در جلسه مجمع نمایندگان استان اصفهان در فولاد مبارکه, نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی, بر اهمیت تکمیل طرح شهید خرازی و احداث نورد گرم 2 این شرکت تاکید کردند.

فولاد مبارکه مورد حمایت استان اصفهان

در این جلسه که عصارزادگان فرماندار شهرستان مبارکه, حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه و جمعی از معاونان این شرکت نیز در آن حضور داشتند, مدیرعامل فولاد مبارکه ضمن قدردانی از تلاش ها و اقدامات ملی نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی, گزارش مبسوطی از اقدامات و دستاوردهای این شرکت در سال ۹۸ و برنامه های توسعه ای گروه فولاد مبارکه ارائه کرد.

در جریان برگزاری این جلسه, برخی نمایندگان حاضر, درباره پروژه نورد گرم ۲ گفت و گو گردند که ماحصل ان را در ادامه می خوانید.

زهرا سعیدی نماینده مردم شهرستان مبارکه گفت : فولاد مبارکه همواره درحال توسعه بوده و هم اکنون پروژه احداث و راه اندازی خط نورد گرم شماره ۲ را در دستور کار خود قرار داده است.

این پروژه اهمیت بسیار ویژه ای دارد. نمایندگان معتقدند اجرایی شدن این پروژه می تواند به رفع مشکلات بسیاری از شرکت های پایین دست کمک کند.

همچنین با اجرای آن در سایه رعایت استانداردهای لازم, برای حدود ۸ تا ۱۲ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد خواهد شد, ازاین رو همه نمایندگان با نگاه ملی از آن حمایت می کنند.

در جریان اجرای این پروژه, همان گونه که مدیرعامل فولاد مبارکه نیز متذکر شده است, از حداکثر توان داخلی استفاده خواهد شد. این امر با در نظر گرفتن میزان اشتغالی که به همراه خواهد داشت از مهم ترین مزایای طرح است.

وظیفه ما نمایندگان مجلس این است که اجازه ندهیم این فرصت از دست برود. بیش از ۱۲ سال است که این پروژه به بهانه های مختلف به تاخیر افتاده و بیش از این تاخیر جایز نخواهد بود.

تمام تلاش ما بر این است که با خودکفایی و بی نیاز کردن کشور از واردات محصولاتی که امکان تولید آن ها در داخل کشور وجود دارد, افتخار دیگری در عرصه صنعت برای جمهوری اسلامی ایران بیافرینیم. لازم است از کارگران خط مقدم جبهه اقتصادی و تلاشگران شاغل در فولاد مبارکه که دراین افتخارآفرینی ها ایفای نقش کردند تشکر کنم.

از زمانی که در جریان مقدمات اجرایی شدن این پروژه قرار گرفته ام, دو جلسه با حضور مسئولان مربوطه در وزارت صنعت داشته ایم. همه مسئولان باید به این امر تعهد ملی داشته باشند و نباید به آن بی اعتنا باشند.

با راه اندازی این خط به خودکفایی در تولید ورق های خاص با کیفیت های گوناگون و انواع مختلف دست پیدا خواهیم کرد و کشور از واردات انواع ورق بی نیاز خواهد شد. علاوه بر این, راه اندازی این پروژه موجب امیدآفرینی و تقویت روحیه جوانان خواهد.

در انجام این پروژه, استانداردهای زیست محیطی را در نظر خواهیم داشت و براساس شناختی که از مدیران فولاد مبارکه داریم, اطمینان داریم که با این گونه مسائل کمافی السابق با دغدغه و حساسیت برخورد خواهند کرد. همه مسئولین باید همواره در نظر داشته باشند که با اجرایی شدن این پروژه از خام فروشی فولاد پیشگیری خواهد شد.

به همین دلیل اگر در داخل کشور مجموعه های اجرایی به قدر لازم همراهی و همکاری نکنند, برحسب وظیفه پیگیری خواهیم کرد و هیچ گونه تعلل و تاخیر در انجام این پروژه پذیرفتنی نیست.

ناهید تاج الدین نماینده مردم اصفهان گفت: قبل از هرچیز لازم می دانم از تمامی عزیزانی که در شرایط جنگ اقتصادی در شرکت فولاد مبارکه به عنوان خط مقدم جبهه صنعت مشغول به فعالیت اند تشکر کنم. گزارش مدیرعامل نشان داد که دستاوردهای بسیار خوبی در شرکت فولاد مبارکه حاصل شده است.

ضمن قدردانی از این تلاش ها, اعلام آمادگی می کنیم که برای اجرایی شدن خط نورد گرم ۲ فولاد مبارکه, هر پیگیری و اقدامی که نیاز باشد انجام خواهیم داد.

دلیل این پیگیری آن است که با اجرای این خط نورد, علاوه بر ارتقای دانش فنی و توان تولید این شرکت, تعداد بسیار قابل توجهی از جوانان این مرزوبوم و همچنین بسیاری از شرکت های پایین دست که از محصولات آن استفاده می کنند از برکات این پروژه بهره مند خواهند شد, ازاین رو همه مسئولین باید این نکته را مدنظر قرار دهند.

محسن کوهکن نماینده مردم شهرستان لنجان گفت : ازآنجاکه فواید این پروژه برای کل کشور و برای استان اصفهان بسیار چشمگیر خواهد بود, من و دیگر نمایندگان, بر اساس رسالت قانونی خود, تلاش خواهیم کرد که راه اندازی این پروژه بزرگ و ارزشمند با سرعت مناسب پیگیری شود.

در زمان تحریم, اگر کشوری خارجی با ما وارد مشارکت شود و دیدگاه اولیه براساس قاعده برد-برد باشد, ما نیز باید در مرحله اول ارزیابی هایمان با ذهنیت مثبت به این مشارکت ها بنگریم.

اهمیت این موضوع در شرایط حاضر که با مشکل بیکاری مواجهیم دوچندان است. از طرف دیگر, سیاست کلی نظام بر این است که با توجه به بدعهدی کشورهایی مانند آمریکا, از توانمندی کشورهایی که می توانند ما را در روند انتقال تکنولوژی و رفع نیازهایمان بیشتر همراهی کنند حداکثر بهره را ببریم.

موضوع مهمی که بنده شخصا از ان مطلعم این است که این قرارداد با نظارت دستگاه های نظارتی در حال انعقاد است و این معیار خوبی برای سلامت مسیر اجرایی شدن این پروژه است.

هر شخصی که اطلاعات اولیه اقتصادی و نگاه صادقانه و دغدغه مند داشته باشد و به فکر اشتغال جوانان و کاهش نرخ بیکاری باشد, به حکم عقل و منطق اقتصادی از چنین پروژه هایی حمایت می کند.

متاسفانه نوعی مشکل فرهنگی در میان برخی تصمیم گیران وجود دارد و آن این است که گاهی اشکالات بسیار جزئی و ناچیز بیش ازاندازه بزرگ جلوه داده می شود و گاهی اشکالات بسیار بزرگ به راحتی نادیده گرفته می شود.

در خصوص تکمیل پروژه شهید خرازی (نورد گرم شماره ۲ فولاد مبارکه), باتوجه به عظیم بودن این پروژه و با اطلاع رسانی های صورت گرفته, بنده مانعی در مسیر فولاد مبارکه نمی بینم و از مدیرعامل این شرکت می خواهم فرایندهای لازم را با قدرت پیش ببرند و در هیچ بخشی از مسیر دلسرد نشوند, چراکه ازجمله منافع این قرارداد استفاده از نیروهای داخلی است.

بنده این روحیه را از همان زمان راه اندازی در فولاد مبارکه دیده ام. بومی سازی بیش از صد هزار قطعه در فولاد مبارکه موید دغدغه این شرکت در زمینه بومی سازی و استفاده از توان متخصصان و شرکت های داخلی است.

سید محمد جواد ابطحی نماینده مردم شهرستان خمینی شهر معتقدم فرصت ها را باید بسازیم. راه اندازی خط نورد شماره ۲ فولاد مبارکه با توجه به این که اشتغال زایی زیادی به دنبال خواهد داشت, دستاورد بزرگی برای کشور محسوب می شود. خیرخواهی مردمی در این پروژه آشکار است.

جای بسی خوشحالی است که مدیران و کارکنان فولاد مبارکه به جمله ( ما می توانیم ) اعتقاد دارند و دائما در همین مسیر در حال حرکت اند.

در بسیاری از کشورها گرفتن مجوز یک روز طول می کشد. نباید به گونه ای باشد که برای اخذ مجوز چنین پروژه هایی ماه ها و حتی سال ها معطل بمانیم. مجمع نمایندگان اصفهان برای به جریان افتادن احداث این پروژه بزرگ تمامی توان و تلاش خود را به کار خواهند بست.

با توجه به این که این پروژه برای کل استان و کشور مایه خیروبرکت است و در اشتغال زایی, رونق تولید و ارزش افزوده اقتصادی نقش قابل توجهی دارد, مجمع نمایندگان استان این آمادگی را دارند تا با کمک دولت محترم, اجرای این پروژه را تسهیل کنند و چنانچه نیاز باشد, حمایت های لازم را از وزیر صنعت, معدن و تجارت, از طریق مجلس مطالبه کنند.

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم شهرستان نجف آباد فولاد مبارکه علاوه بر تولید انواع ورق فولادی در پروژه های بسیار بزرگ ملی, ازجمله پروژه انتقال آب تونل سوم که یک طرح فرااستانی و بسیار حیاتی است, سرمایه گذاری کرده است.

این شرکت همواره درخصوص ارزش آفرینی برای جامعه بسیار خوب عمل کرده است.

تکمیل طرح شهید خرازی و راه اندازی خط نورد گرم شماره ۲ به موجب تولید محصولات جدید و خودکفا شدن کشور از واردات بسیاری از ورق های خاص, از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است, چراکه تولید ورق های عریض و خاص که در صنایع نفت و گاز و لوله سازی و خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد و عمدتا نیز وارداتی است, برای کشور اهمیت استراتژیک دارد و کشور را از واردات بی نیاز خواهد ساخت.

سرمایه گذاری های فولاد مبارکه در مناطق محروم کشور از دیگر نکات قابل توجه در کارنامه عملکردی مدیریت و کارکنان این شرکت است. از دستاوردهای این شرکت, که در دوران جنگ اقتصادی و تحریم به یاری کشور آمده است, تشکر و قدردانی می کنم. بنده و دیگر همکارانم در مجلس شورای اسلامی برای به ثمر نشستن این پروژه از هیچ کوششی فروگذاری نخواهیم کرد.

سلیمی نماینده مردم شهرستان سمیرم فولاد مبارکه در توسعه های خود همواره مسئولیت های اجتماعی خود را در نظر داشته است.

دانش فنی به دست آمده در این شرکت و تولید ۵۰ درصد فولاد کشور در گروه فولاد مبارکه شرایطی فراهم کرده که ظرف ۵ سال اینده این شرکت توانمندی احداث خطوط فولادسازی را در کشور به دست آورد تا در نقش یک شرکت صاحب تکنولوژی به کشور خدمت کند.

این که این شرکت با بازچرخانی آب مصرفی خطوط تولید خود و جمع آوری و تصفیه پساب شهرهای مجاور و استفاده مجدد از آن ها در سیکل تولید, برداشت آب خام خود را به کمترین حد ممکن رسانده است بسیار باارزش است.

در خصوص پروژه نورد گرم شماره ۲ این شرکت نیز انچه مهم است و باید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد, اشتغال زایی ان است. در شرایط کنونی, ایجاد اشتغال برای جوانان کشور اهمیت بسیار ویژه ای دارد.

امیدواریم با احداث و راه اندازی چنین پروژه هایی, شاهد رونق هرچه بیشتر تولید باشیم و در رگ های اقتصادی منطقه و کشور خون تازه ای تزریق شود.

جعفر مطلب زاده مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان گفت : خوشبختانه شرکت فولاد مبارکه با شرکت های دانش بنیان که در حوزه فناوری اطلاعات پیشرفت های قابل توجهی داشته اند همکاری خوبی دارد.

به عنوان کسی که فعالیت شرکت ها را در حوزه فناوری رصد می کند, معتقدم فولاد مبارکه جزو شرکت های پیشرو در زمینه IT و حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است و در زمینه تعالی سازمانی نیز در رتبه اول کشور قرار دارد. به عنوان مثال فولاد مبارکه در زمینه plc بسیار توانمند و پیشرفته است.

در حال حاضر اکوسیستم کارآفرینی استان به دلیل نبود صندوق های VC یا صندوق های خطرپذیر با مشکل مواجه است. خوشبختانه فولاد مبارکه در این زمینه می تواند نقش موثری ایفا کند و تاکنون نیز در زمینه کارآفرینی و حمایت از کارهای نو به استان اصفهان کمک های قابل توجهی کرده است.

بنده و سایر همکارانم در اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان نیز این آمادگی را داریم که مشکلات احتمالی فولاد مبارکه در حوزه فناوری را با همکاری هم رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code