صنعت فولاد بومی سازی شد

صنعت فولاد بومی سازی شد
0

صنعت فولاد بومی سازی شد

قائم مقام مدیرعامل فولاد روهینای جنوب گفت: بعد از نفت و پتروشیمی, سومین صنعتی که بیشترین ارزآوری را برای کشور ما دارد صنعت فولاد است, همین مسئله توجه خاص به لزوم تامین پایدار در صنعت فولاد را ایجاب می کند.

صنعت فولاد بومی سازی شد

احمد امین فر به اهمیت صنعت فولاد در توسعه کشور اشاره کرد و گفت: صنعت فولاد, جایگاه خود در اقتصاد کشور را به دلیل بهره مندی از انرژی, نیروی انسانی و فناوری به دست آورده است. با ورود بخش خصوصی و نیمه دولتی به صنعت فولاد شاهد برنامه های توسعه ای ارزشمندی در این صنعت بوده ایم.

با توجه به ظرفیت هایی که در این صنعت به چشم می خورند, اگر سیاست ها در کشور ما به این سمت حرکت کنند که مواد اولیه و انرژی مورد نیاز آن را تامین کنند, با احداث کارخانه های جدید و ایجاد اشتغال می توان ارزش افزوده ی بیشتری هم ایجاد کرد.

پرچم دار حرکت به سمت صادرات محصول نهایی بخش خصوصی است.

وی پایداری در صنعت فولاد را در گرو صادرات محصولات نهایی دانست و تصریح کرد: در سال های اخیر موجی از انتقادات شکل گرفته اند که بر جلوگیری از خام فروشی و فروش محصولات میانی تاکید دارند.

بنابراین, اگر محور صادرات در کشور ما به به جای مواد اولیه, محصولات نهایی باشد, سود آن به صنعت کشور می رسد.

امین فر فواید صادرات محصولات نهایی را برای صنعت فولاد چنین بیان کرد: از پیامدهای متعدد صادرات محصولات نهایی می توان به ارزآوری بیشتر برای کشور, ایجاد اشتغال و پایداری در صنعت اشاره کرد.

قائم مقام مدیرعامل فولاد روهینای جنوب پرچمدار حرکت به سمت صادرات محصول نهایی را بخش خصوصی دانست و تاکید کرد: با ورود بخش خصوصی به این حوزه صادرات محصولات نهایی در چند ساله اخیر رشد خوبی داشته است. امیدواریم زمینه برای رشد این اقدامات در آینده فراهم شود, و این نیازمند این است که اقدامات دولت هم با این حرکات همگام شوند.

وی ظرفیت های بومی سازی در صنعت فولاد را چنین بیان کرد: یکی از صنایعی که بخش خصوصی بیشترین ورود را به بومی سازی آن داشته است, صنعت فولاد است. در ۱۵ساله اخیر ورود مدیران بخش خصوصی به بومی سازی تجهیزات صنعت فولاد بلامانع و با استقبال مدیران بوده است.

امین فر تجربه خود در زمینه بومی سازی را این گونه شرح داد: زمانی که در شرکت ملی فولاد فعالیت می کردم, یکی از طرح هایی که در زمینه بومی سازی اجرا کردیم این بود که شرکت های داخلی را ملزم می کردیم در مناقصه ها حضور پیدا کنند.

از این طریق شرکت های داخلی می توانستند با همتایان خارجی شان که در این عرصه فعالیت می کردند, آشنا شوند.

نتیجه این مناقصات شرکت های فولادی متعددی است که یکی پس از دیگری به بهره برداری رسیده اند. قائم مقام مدیرعامل فولاد روهینای جنوب به رکوردزنی صنعت فولاد در بومی سازی اشاره کرد و گفت: در حوزه های مختلف صنعت فولاد رکوردهای درخشانی در زمینه بومی سازی به ثبت رسیده اند.

درحال حاضر در فولادسازی و ریخته گری به ۷۰ درصد بومی سازی رسیده ایم, این رکورد در احیای مستقیم بالای ۸۰ درصد است و در صنعت نورد به حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد می رسد. با توجه به اولویت بندی هایی که صورت گرفته اند به نظر می رسد در سال های آینده وضعیت بومی سازی از این هم بهتر شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
22 ⁄ 11 =