صنعت آهن در چالش

صنعت آهن در چالش

صنعت آهن در چالش

اشرف سمنانی در ادامه به چالش های این صنعت اشاره کرد و گفت: در بررسی مسائل صنعت آهن باید به آن به عنوان یک زنجیره کامل نگاه کرد, همانطور که در گذشته در موضوع ذوب آهن, کارخانجات و معادن آن با هم و در کنار هم دیده می شد.

وی اضافه کرد: باید به تناسب توسعه صنعت فولاد, به همان میزان اکتشافات مان توسعه یابد, زیرا تامین ماده معدنی باید در اولویت قرار بگیرد, به همین دلیل باید اکتشافات را وسیعتر و در مناطقی گستره تر دنبال کرد تا در قدرت رقابتی این صنعت موثر باشد.

مشاور میدکو در موضوع ارتقای فناوری ها به ارتباط خوب صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت: امروز بحث نانو فولادها در صنعت آهن و نانو متریال ها در معادن مطرح است و بسیاری صنایع در بعد صنایع مخصوص و تمیز, مصرف کننده فولاد هستند, همچنین پایه صنایع ساختمان سازی, زیرساخت های اساسی, صنعت ریلی و غیره فولاد است.

وی خاطرنشان کرد: ‌صنعتی سازی فولاد در کشور به خوبی دنبال شده و می توان آن را ارتقا داد.

اشرف سمنانی تاکید کرد:‌ امروز کشورهای منطقه و همسایگان, به دلیل افزایش جمعیت یا تخریب ها و جنگ های داخلی و خارجی همگی در حال توسعه اند و می توانند به رشد و شکوفایی هر چه بیشتر این صنعت کمک کنند.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران می تواند در ساخت واحدهای صنعتی, بهره برداری های صنعتی و دادن محصولات در کل زنجیره صنعت آهن نقش بی بدیلی در منطقه داشته باشد.

مشاور میدکو یادآوری کرد:‌ شاید در همه کشورهای اطراف ایجاد یک صنعت به صرفه نباشد, زیرا شاید مزیت نسبی لازم را نداشته باشند, اما ایران با در اختیار داشتن همه مواد اولیه, گاز طبیعی و غیره از چنین ظرفیتی برخوردار است.

وی گفت: پتانسیل زنجیره کامل فولاد ویژه ایران است, تازه این در شرایطی است که اکتشافات کافی در کشور انجام نشده و در این زمینه جای کار زیادی وجود دارد.

این فعال معدنی تصریح کرد:‌ هرچند در شرایط کنونی با توجه به موجودی مواد اولیه, حرکت این صنعت قابل قبول است اما در ادامه راه باید زنجیره این صنعت متوازن باشد.

وی یادآور شد: برخی کارخانجات فولادسازی در مناطقی واقع شده اند که مواد معدنی در آن وجود ندارد, همچنین شبکه های زیرساختی باید برای ظرفیت های بالاتر این صنعت آماده شود و ظرفیت هایمان باید رقابتی و متوازن باشد تا حداکثر ارزش افزوده را در طول زنجیره داشته باشیم.

مشاور میدکو تاکید کرد:‌ از آنجایی که صنایع کشور نیازمند توسعه هستند, هرچه به سمت فولادسازی صنعتی حرکت کنیم و بطور نمونه فولادهای تمیز, آلیاژی و غیره تولید کنیم, ارزش افزوده بالاتری خلق خواهد شد.

وی ادامه داد: باید تنوع بازار آهن را در این صنعت دنبال کنیم که راهکار آن افزایش بازار داخلی به ویژه در مصرف کنندگان داخلی نظیر ساختمان و صنایع است و در کنار آن به وسیعتر کردن بازارهای منطقه ای بیندیشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code