بومی سازی صنعت آهن

بومی سازی صنعت آهن

بومی سازی صنعت آهن

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: با توجه به شرایط جدید شرکت فولاد مبارکه و شروع فاز جدید حرکتی آن به سمت فناور محور شدن در سال جاری, اقداماتی در این راستا و دستیابی به این هدف طراحی شده است.

( سید مهدی نقوی ) در گفت وگو از ایجاد دپارتمان بومی سازی در این معاونت خبر داد و افزود: هرچند از حدود 18 سال پیش فرآیند بومی سازی در فولاد مبارکه در دستور کار بوده و اقدامات زیادی در همین راستا انجام شده, اما این دپارتمان در سال جاری برای بومی سازی فرآیندها و پروسه تولید و همچنین بومی سازی تجهیزات و قطعات شکل گرفت.

نقوی خاطرنشان کرد: در راستای نیل به اقتصاد نسل چهارم و اقتصاد دیجیتال, با همراهی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری, دانشگاه تهران و فولاد مبارکه کنسرسیومی سه جانبه شکل گرفت و در همین راستا شعبه مرکز رشد و نوآوری فولاد مبارکه بخش اقتصاد دیجیتال در دانشگاه تهران راه اندازی شد.

وی بیان داشت: همراهی و همگامی سه دپارتمان اصلی مهندسی کارخانه, واحد R&D و واحد بومی سازی در کنار یکدیگر در معاونت تکنولوژی ورق فولاد مبارکه, مسیر جدیدی برای افزایش توان فناورشدن مجموعه و ارتقای سطح داخلی سازی است.

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه اصفهان از فعال سازی پژوهشکده صنعت فولاد با رویکرد تولید محصولات جدید و کیفی خبر داد که گام نخست آن برداشته و تجهیزاتی در این راستا برای دپارتمان تهیه شده تا محصولات جدید طراحی کند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین سایت های مرتبط با بومی سازی و R&D برای دسترسی بهتر همه افرادی که می توانند به مجموعه فولاد مبارکه کمک کنند, توسعه داده شده است.
نقوی اظهار داشت: اکنون در حال راه اندازی مرکز توسعه و نوآوری فولاد مبارکه در شهر اصفهان هستیم تا به کشف و جذب ایده های خلاق در آنجا پرداخته و در نهایت به تجاری سازی ایده ها در فرآیند تولید کمک شود.

قیمت سنگ آهن کاهش یافت

قیمت سنگ آهن وارداتی در چین با پیش بینی کاهش تولید فولاد فوریه برخی کارخانه ها ارزان تر شد. متوسط شاخص قیمت آهن موسسه پلاتس برای سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد ۶/ ۲ دلار افت داشته و ۸۳ دلار در هر تن خشک سی اف آر ثبت شده است. قرارداد سوآپ فوریه نیز ۷/ ۲ دلار افت داشت و ۱۰/ ۸۲ دلار در هر تن خشک سی اف آر ثبت شد.

شنیده شده برخی کارخانه ها در استان های شاندانگ و شانکسی داوطلبانه تولید فولاد فوریه را تا ۲۰ درصد کاهش خواهند داد که به دلیل محدودیت های حمل ونقل و تاخیر در پروژه های ساختمانی است.

البته در این بین برخی معتقدند کاهش عرضه ژانویه می تواند در کوتاه مدت به رشد قیمت آهن کمک کند. به گزارش فولاد ایران, سنگ آهن صادر شده از برزیل در سه ماه نخست ژانویه ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن بوده, درحالی که مدت مشابه سال قبل ۲۸ میلیون تن بود. عرضه استرالیا نیز این کاهش عرضه را جبران نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code