بازار ورق در گرو خریداران

بازار ورق در گرو خریداران
0

بازار ورق در گرو خریداران

بازار داخلی فولاد را باید به لحاظ نحوه خرید آنها به دو بخش کلی خریداران درجه یک از بورس کالا و خریداران درجه۲ و خارج از بورس کالا تقسیم کرد. برخورد با این دو بازار و تحلیل رفتار آنها متفاوت است.

خریداران درجه یک از بورس کالا شامل موارد زیر می شود:

الف ) خریداران ورق C و تیرآهن ذوبی

رد پای واسطه ها و به طور کلی قدرت مانور خریداران قدرتمند بورسی و نقش آنها در کنترل بازار داخلی به صورت مشهود قابل درک است, یعنی اینها به سبب کانال توزیع انحصاری عرضه همیشه روی سود سرشار نشسته اند و می توان اذعان کرد که درحال حاضر بیشترین سود بازار ورق متعلق به اینهاست.

ب ) صنایع میانی و خرید ورقB

خرید ورقB از بورس کالا محدود به صنایع میانی تعریف شده, بنابراین خروجی این کالا یا محصول تولید شده از این کالا به بازار داخلی ماحصل خروجی این صنایع میانی در بازار است, بگومگوها و آنچه در معاملات ورق کلاف گرم B در بورس کلا رخ می دهد, مدتی است شدت پیدا کرده ولی در کل خروجی نهایی بازار ورق این دو در راستای منافع مصرف کننده نهایی نیست, سیاست های فروش سلف ۳ ماهه بزرگ ترین تولیدکننده انحصاری ورق در بورس کالا درحال حاضر مهم ترین چالش پیش روی این بازار است که نقاط مبهم بسیاری را در سیستم رانت خیز کانال توزیع این محصول به وجود آورده است.

ج) عرضه شمش و صنایع میانی نورد

ابطال معاملات بالای ۵۱۰۰ تومان بازار را آرام کرد, اینها در ضرر و زیان نیستند, چراکه شمش بالای ۵۱۰۰ تومانی در بورس کالا تا حالا معامله نشده یا اگر شده هم باطل شده, بنابراین فروش میلگرد ۱۰ تا ۱۵ درصد بالاتر از این نرخ در بازار داخلی برای اینها عملا توام با مارجین اغواکننده همراه بوده است.

د ) گروهی هم از بورس کالا میلگرد آجدار خریدند یا می خرند.

اینها نسبت به سه دسته الف, ب یا ج از سود کمتری برخوردار هستند و بازار آنها به نسبت شفاف تر دیده می شود ولی در کلیات روند بازار و در جریان این موج افزایشی نه تنها از قافله تورم جا نماندند, بلکه به طور کلی خرید آنها از بورس کالا در کف نرخ حمایت شده بازار توام بوده است.

خریداران درجه دو در بازار خارج از بورس کالا :

در مورد گزینه بازار خارج از بورس کالا باید اذعان کرد که تمامی خریداران زیرمجموعه این دسته از خرد و کلان شامل همه تجار و اشخاص حقیقی و حقوقی یا حتی صنایع کوچکی که به هر دلیل دسترسی به بورس کالا ندارند.

از ترس کاهش سرمایه و جا نماندن از این قافله روند افزایشی بازار, عمدتا به صورت هیجانی خریدهای پرریسکی را در قله قیمت های بازار و از طریق یکی از کانال هایی که پیش تر از بورس خرید کرده اند یا به طورمستقیم انجام داده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
24 − 5 =