بازار آهن شفاف سازی می شود

بازار آهن شفاف سازی می شود

بازار آهن شفاف سازی می شود

ابطال مکرر معاملات فولاد و محصولات آن در بورس کالا در چند هفته گذشته خبرساز شده است.

گویی سیاست گذاران در مجموعه وزارت صنعت, معدن و تجارت به دنبال آن هستند که با این اقدام به بازار ورق سر و سامانی ببخشند.

در این میان, مسئولان معتقدند دولت یارانه قابل توجهی برای تولید فولاد در کشور پرداخت می کند, بنابراین فروش این محصول با قیمت جهانی در بازار داخلی توجیهی ندارد.

با این وجود, به نظر بسیاری از کارشناسان, قیمت گذاری دستوری تاکنون تجربه موفقی نبوده است و این سیاست حتی می تواند زمینه بروز رانت و فساد را ایجاد کند.

در همین حال, تولیدکنندگان فولاد می گویند با وجود منابع ارزان انرژی که در اختیار صنعت فولاد کشور قرار می گیرد, این صنعت به دلیل تحریم های بین المللی و همچنین سایر نواقص ساختار مالی کشور مانند بهره بالای تسهیلات بانکی, ضررهای قابل توجهی را متحمل می شود.

برای بررسی این موضوع با تولیدکنندگان صنعت فولاد کشور و همچنین کارشناسان این بازار گفت وگو کرده است.

تولید با ریال, فروش با دلار

احسان سلطانی, کارشناس فولاد اظهار کرد: بسیاری از واحدهای بالادستی صنایع فولاد در کشور ما متعلق به بخش خصوصی نیستند.

چنانکه در موارد متعددی شاهد آن هستیم که مدیران آنها نیز از سوی وزارت صنعت, معدن و تجارت یا سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) انتخاب می شوند.

این موضوع بدان معناست که دولت بر عملکرد این مجموعه ها تسلط دارد. هرچند دولت ها تلاش کرده اند با ترفندهایی مانند واگذاری بخشی از سهام این شرکت ها در بازار سرمایه, آنها را به جای واحدهای خصوصی جا بزنند.

سلطانی در ادامه افزود: در همین حال, باید تاکید کرد تولیدکنندگان فولاد کشور از منابع عظیم انرژی ارزان و همچنین منابع غنی سنگ آهن کشور برای تولید خود استفاده می کنند, یعنی بیشتر نهاده های تولید آنها با قیمت داخلی و در قالب ریالی در اختیار آنها قرار داده می شود.

درنتیجه قیمت ورق تمام شده تولید ورق در کشور ما به مراتب بسیار پایین تر از سایر کشورهاست. در مواردی برخی از این تولیدات حتی بازار انحصاری نیز دارند.

درنتیجه این تولیدکنندگان نباید انتظار داشته باشند که منابع عظیم یک کشور در اختیار آنها قرار گیرد اما نظارتی بر عملکردشان نشود. این کارشناس اقتصاد افزود: این موضوع قابل قبول نیست که تولیدکنندگان فولاد کشور که به ریال هزینه کرده اند, محصولات خود را به دلار به فروش برسانند.

اگر شرکتی بدون استفاده از هیچ امتیازی از سوی دولت, محصولی تولید کرده بود, می توانست انتظار داشته باشد کالای تولیدی خود را در بازاری آزاد به فروش برساند, اما همه این تولیدکنندگان از منابع کشور به رایگان استفاده می کنند.

در چنین شرایطی از دولت و سیاست گذاران انتظار می رود از منافع بخش خصوصی واقعی و مصرف کنندگان حمایت کنند.

سلطانی در پاسخ به این پرسش که تحریم های بین المللی هزینه های قابل توجهی را به این تولیدکنندگان تحمیل می کند, گفت: همه فشارهایی که بر اثر تحریم به این تولیدکنندگان وارد می شود, در برابر امتیازهایی که برای تولید دارند, ناچیز است.

این تولیدکنندگان در داخل کشور از حمل ونقل ریلی با قیمت پایین استفاده می کنند. هزینه های لجستیک در ایران در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین است.

موضوع هایی مانند منابع انرژی و معدنی ارزان نیز پیش تر اشاره شد.

این تولیدکنندگان در طول سال های گذشته, چنان سود کلانی را از آن خود کرده اند که دیگر نیازی به دریافت تسهیلات بانکی ندارند. بدون تردید اگر این تولیدکنندگان حاضر بودند قیمت نهاده های تولید خود را به دلار بپردازند, می توانستند توقع داشته باشند که محصولات خود را نیز با احتساب دلار و قیمت های جهانی به فروش برسانند.

ابطال معاملات بازار را ملتهب کرد

بهادر احرامیان, مدیرعامل شرکت فولاد یزد و نایب رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: وزارت صنعت, معدن و تجارت به بهانه تنظیم بازار ورق در کشور در چند هفته گذشته, اقدام به ابطال برخی معاملات فولاد کرده است.

با این وجود, شاهد آن هستیم که این اقدام نه تنها نتیجه بخش نبوده, بلکه التهاب را در این بازار افزایش داده است. در همین حال قیمت این محصولات افزایش نیز یافته است.

نایب رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در ادامه افزود: در چنین موقعیتی این سوال مطرح می شود که آیا در کشور ما بورس و مکانیسم های آن مورد قبول مسئولان است یا خیر؟ اگر مکانیسم بورس مورد قبول است, پس چنین اعمال نفوذهایی بی معنی خواهند بود. اما اگر این مکانیسم مورد قبول نیست, پس بهتر است بساط آن برچیده شود.

وی خاطرنشان کرد: حتی اگر قرار به اعمال نفوذ دولت در بورس باشد, این موارد باید بسیار جزئی باشند, اما در این مدت شاهد آن بودیم که هر هفته حجم قابل توجهی از معاملات ابطال شدند.

اگر سیاست گذاران واقعا چنین حدی از دخالت را در این بازار لازم می دانند, بهتر است این مکانیسم حذف و از روش های دیگری برای خرید و فروش استفاده شود. احرامیان گفت: در چنین شرایطی مصرف کننده, تولیدکننده و حتی توزیع کنندگان در بورس متضرر می شوند.

این مشکلات درحالی از سوی دولت ایجاد می شود که ما در حالت عادی هیچ مشکلی در بازار خرید و فروش فولاد نداریم. تولید فولاد در کشور ما به مراتب بالاتر از مصرف آن است.

درنتیجه اگر این بازار به حال خودش رها شده و از دخالت های نابجا در آن جلوگیری شود, بدون تردید در یک بازه زمانی کوتاه, شرایط به حالت طبیعی خود بازمی گردد.

مدیرعامل شرکت فولاد یزد درباره این شبهه که تولیدکنندگان از انواع یارانه های دولتی بهره مند هستند و در عین حال محصولات خود را با قیمت بالا در بازار بین المللی به فروش می رسانند, گفت: شمش فولاد در ایران با قیمتی به مراتب پایین تر از نرخ جهانی در بورس کالا عرضه می شود. در ۳ یا ۴ سال گذشته که میزان تولید فولاد در کشور افزایش یافته است, ما همواره ارزان ترین فولاد جهان را در بازار داخلی به فروش رسانده ایم.

اگر التهابی هم در این بازار ایجاد شده به دلیل نوسان های قیمت ارز و رشد ناگهانی و قابل توجه آن است, به علاوه آنکه دخالت های دولت نیز به نابسامانی ها در این بازار, دامن زده است.

وی افزود: در همین حال باید تاکید کرد هرچند فولادسازان ما از منابع ارزان تر انرژی در مقایسه با سایر کشورها برخوردار هستند, اما در همین حال برخی هزینه ها برای آنها به مراتب بیشتر از سایر تولیدکنندگان در کشورهای دیگر است.

به عنوان مثال, تولیدکنندگان فولاد اروپا از تسهیلات بانکی با سود بسیار پایین استفاده می کنند, آیا می توانیم بگوییم تولید فولاد در اروپا مزیت دارد؟

خلاف این موضوع در ایران مطرح است. هرچند ما از منابع معدنی و انرژی ارزان تر استفاده می کنیم, اما هزینه های تامین مالی برای ما بسیار گران است. درنتیجه انتظار می رود تصویری کامل از شرایط این صنعت ارائه و شرایط قضاوت منصفانه فراهم شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code