ارتقای ایمنی کار معادن وارد تفاهم نامه می شود.

ارتقای ایمنی کار معادن وارد تفاهم نامه می شود.

ارتقای ایمنی کار معادن وارد تفاهم نامه می شود.

تفاهم نامه همکاری بین ایمیدر و وزارت کار با عنوان ( ارتقای ایمنی کار در معادن و صنایع معدنی کشور ) به امضا رسید.

ارتقای ایمنی کار معادن وارد تفاهم نامه می شود.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو, تفاهم نامه همکاری ارتقای ایمنی کار در معادن و صنایع معدنی کشور پیش ازظهر روز گذشته بین خداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو و شاکرمی معاون روابط کار وزارت تعاون, کار و رفاه اجتماعی به امضا رسید.

طبق این تفاهم نامه, استفاده بهینه از ظرفیت های موجود و اقدام مشترک برای توسعه فرهنگ ایمنی کار در معادن و صنایع معدنی, با انجام همکاری های فرابخشی برای حفظ سلامت شغلی سرمایه های ارزشمند انسانی و کاهش هزینه های حوادث ناشی از کار محقق خواهد شد.

بنابراین گزارش, در این تفاهم نامه این بندها به عنوان تعهدات طرفین آمده است. تجهیز و آزمایش وسایل حفاظت فردی و همچنین عملکرد ایمنی تجهیزات ماشین آلات معادن و صنایع معدنی, تجهیز آزمایشگاه ها در وزارت کار و ارائه آموزش های ایمنی در این بخش, از جمله تعهدات ایمیدرو در این تفاهم نامه است.

تایید وسایل حفاظت فردی و همچنین عملکرد این تجهیزات و ماشین آلات معادن و صنایع معدنی کشور, اعطای مجوز برگزاری دوره های آموزش ایمنی کار و همچنین همکاری لازم برای آموزش مدرسان ایمنی کار معرفی شده از سوی ایمیدرو از تعهدات وزارت تعاون, کار و رفاه اجتماعی خواهد بود.

زمان فعالیت در معدن و صنایع معدنی به ۳۵ میلیون ساعت رسید

همچنین در خبر دیگری, رئیس هیات عامل ایمیدرو از افزایش ۵ میلیون ساعت فعالیت در بخش معدن و صنایع معدنی در شرایط کنونی اقتصادی کشور خبر داد و تاکید کرد: چنین امری در راستای رونق تولید و کاهش اثرات تحریم, با استراتژی های این سازمان طراحی و عملیاتی شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران, خداداد غریب پور در سومین همایش ایمنی, بهداشت, محیط زیست و انرژی (HSEE) ایمیدرو با بیان این مطلب و ضمن تسلیت شهادت سپهبد سردار قاسم سلیمانی گفت: طی سال جاری, میزان ساعات کار و فعالیت بخش معدن و صنایع معدنی, از ۲۷ میلیون به ۳۵ میلیون ساعت رسید که حاکی از حجم بالای کار تعریف شده در این حوزه است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به تشکیل شورای ایمنی معادن برای نخستین بار در سال ۹۸, تصریح کرد: یکی از مسائل اساسی و ضروری بخش معدن و صنایع معدنی, موضوع ایمنی, بهداشت, محیط زیست و انرژی (HSEE) است که کم توجهی به آن می تواند خسارت بار باشد.

وی افزود: با شورای تشکیل شده, موضوع ایمنی در معادن واگذار شده, با نگاه حاکمیتی خواهد بود.

غریب پور با بیان اینکه امسال برای نخستین بار در منطقه سنگان, نگاه پیوست ایمنی را در انتخاب پیمانکار استخراج الزامی کردیم, گفت: بر این اساس, پیمانکار منطقه سنگان, از روز نخست موظف به رعایت موضوع HSE در حوزه های سخت افزاری و نرم افزاری استخراج و تولید است.

وی ادامه داد: این اقدام در همه مناقصه های آتی موردتوجه قرار خواهد گرفت و هنگام انتخاب پیمانکار, قبل از توجه به موضوع مالی, شاخص های ایمنی و زیست محیطی مورد نظر ایمیدرو بررسی خواهد شد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه ایمنی باید به عنوان زنجیره از ابتدا تا انتها در همه حوزه ها موردتوجه قرار گیرد, گفت: تلاش ما, توجه ویژه به حوزه سلامتی, امنیت و محیط زیست در بخش معدن و صنایع معدنی است و برنامه های مدونی برای این حوزه در ایمیدرو داریم.

وی افزود: خوشبختانه ایمیدرو در زمینه ایمنی, مشکل تامین مالی ندارد. در این زمینه, قانون و ساختار هم داریم. به گفته وی, در سال جاری گام مهمی برای تامین تجهیزات ایمنی شامل آمبولانس, ماشین آتش نشانی, دستگاه شبیه ساز دامپ تراک و وسایل ایمنی برداشته شد.

غریب پور با بیان اینکه متاسفانه دو واحد تحقیق و آموزش و HSEE در واحدهای تولیدی, کمتر موردتوجه قرار می گیرد, اظهار کرد: در نگاه اقتصاد خرد, سود بنگاه و بالارفتن ارزش شرکت ها مدنظر بوده و کمتر موضوع ایمنی موردتوجه است.

به همین دلیل است که در برخی شرکت ها, حادثه ایجاد می شود.وی افزود: خوشبختانه ایمیدرو به این دو حوزه توجه کرده و در ممیزی واحدهای HSEE امسال, در بخش امتیازات, ۲۰ درصد رشد داشتیم.

همچنین در این حوزه, ۴ میلیارد تومان پژوهش صورت گرفته و در بخش آموزش, ۱۰۰ درصد رشد داشته ایم.

غریب پور با بیان اینکه ارتقای حوزه HSEE نیازمند عزم مدیران ارشد شرکت هاست, گفت: ما با انسان و محیط سروکار داریم و باید به فکر سلامت انسان و محیط باشیم, از این رو ضروری است که شرکت های معدنی این مهم را با دستورالعمل های به روز شده, بیش از پیش موردتوجه قرار دهند.

وی ادامه داد: سرمایه های انسانی و منابع انسانی به ارتقای شغلی و پرداخت پاداش و کارانه محدود نمی شود, بلکه سلامت پرسنل از همه موارد, مهم تر است و منبعی برای رشد و ارتقای شرکت محسوب می شود.

از این رو, مدیرانی که به موضوع HSEE توجه کنند, از سوی ایمیدرو تشویق می شوند.رئیس هیات عامل ایمیدرو به اهمیت واحدهای HSEE اشاره و خاطرنشان کرد: اینکه مدیر یک واحد تخصصی از افراد غیرتخصصی انتخاب شود, قابل پذیرش نیست.

متاسفانه برخی مدیران به دلیل ناآشنایی, برخورد مناسبی با مدیران سخت گیر واحدهای HSEE ندارند اما در این شرایط تنها نباید به تقصیر فکر کنیم و باید قصور را هم در نظر بگیریم. وی ادامه داد: اهمیت واحد HSEE تا آنجاست که شروع و پایان کار شرکت باید با اجازه این واحد باشد.

زمانی که بتوانیم مسائل ایمنی, بهداشت و محیط زیست را در کنار تولید رعایت کنیم و حادثه ای نداشته باشیم تولیدی مطلوب خواهیم داشت. غریب پور به اقدامات توسعه ای انجام شده اشاره کرد و گفت: تفاهم نامه های صورت گرفته با وزارت راه و شهرسازی طی امسال, به اندازه ۲۰ سال گذشته بوده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: طرح انتقال آب دریای عمان به صنایع معدنی استان های شرقی با ۲۰ درصد اعتبار سرمایه گذاران سنگان و همچنین طرح انتقال آب از خلیج فارس به منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد با تضمین خرید ایمیدرو, بخشی از اقدامات این سازمان در حوزه انرژی است.

وی افزود: احداث تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس توسط بخش خصوصی برای صنایع منطقه ویژه خلیج فارس و در نتیجه, پایان رهاسازی فاضلاب به خلیج فارس برای همیشه, از دیگر اقدامات ایمیدرو در این حوزه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code